Keystone logo

Hindistan'da Eğitim: Konut ve Yaşam Maliyetleri

13 Eki 2020

Hindistan'da yaşamanın maliyeti giderek artıyor, ancak yine de ABD ve birçok Avrupa ülkesinden çok daha düşük. Hindistan'ın yaşam maliyeti de Çin, Japonya ve Güney Kore gibi daha doğudaki yurtdışındaki diğer popüler eğitim merkezlerinden önemli ölçüde daha düşük. Başkentte ve diğer büyük şehirlerde çoğu ülkede olduğu gibi yaşama maliyeti daha yüksektir.

Bir program bulun

Hindistan'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Yeni Delhi başkent olsa da, aslında en büyük şehir olan Mumbai. Çoğu uluslararası öğrenci bu iki şehirden birine yerleşiyor. İkisinin de oldukça benzer bir yaşam maliyetine sahip olması nedeniyle, bu maliyetler Yeni Delhi'de yaşamanın maliyetini yansıtacaktır. Bazı ortalama maliyetler (INR ve USD cinsinden):

Aylık kira (1 yatak odalı daire): 18.200 INR (245 $) *

Kamu hizmetleri (aylık ortalama): 5100INR (70 $)

Aylık toplu taşıma kartı: 1000INR (13,50 £)

Yemek (ucuz restoran): 300INR (4 $)

Kahve: 140INR (1,90 $)

Süt (1 litre): 50INR (0,70 ABD doları)

Yumurta (düzine): 70INR (0,95 $)

Su (1,5 litre şişelenmiş) 25INR (0,35 ABD doları) **

Tavuk (1kg): 440INR (6 $)

Bira (şişe): 120INR (1,65 $)

Ekmek (somun): 35INR (0,50 $)

* Bazı büyük Hint okullarında öğrenci yurtları bulunur. Bunlara Hindistan'da ikamet salonları denir. Birçok yurtta kiranın bir parçası olarak kamu hizmetleri, hatta bazen internet bulunur. Yurtlar, oda tipine ve konuma bağlı olarak, normalde akademik yıl başına 51.300 INR (700 $) ile 146.600 INR (2000 $) arasındadır.

** Hindistan'ın çoğunda musluk suyunu içmek güvenli değildir, bu nedenle şişelenmiş suyu bütçenize dahil etmeniz gerekir.

elephant

Hindistan'da yaşamanın ortalama maliyeti ayda 27.265 INR (2.620 $). Bu rakama kira dahildir. Birçok yerlinin yaptığı gibi, marketlerde ve sokak satıcılarından satın alarak yiyecek maliyetlerini daha da düşük tutabilirsiniz. Fiyat açıkça belirtilmedikçe takas yaptığınızdan emin olun! Bu aynı zamanda bir süpermarkette olduğundan daha otantik bir Hindistan duygusu edinmenize yardımcı olur.

Çoğu uluslararası öğrenci Hindistan'da geçirdikleri süre boyunca yurtlarda yaşamayı tercih ediyor. Taşınmanız durumunda yetkililere haber vermeniz gerektiği için bu daha kolaydır. Bu maliyetli ve bürokratik bir süreç olabilir.

Bazı yurtlarda ortak mutfaklı özel odalar bulunur. Diğerleri daha çok ortak yatak odaları olan ABD tarzı yurtlara benziyor.

Hindistan'da sağlık, özellikle özel kliniklerde şehirlerde gelişiyor. Ancak, bir tür Hint belgeniz yoksa, özel bir kliniğe gitmeniz gerekecek. Bu kliniklerin çoğu, daha maliyetli prosedürler için ödeme planları bile sunmaktadır. Daha kırsal alanlarda sağlık hizmetleri hala gelişmemiş durumda.

hot air balloons

Hindistan hem nakit hem de kart odaklı. Her şey nerede olduğunuza bağlı. Kart ödemeleri büyük şehirlerde gittikçe daha yaygın hale geliyor, ancak sokak tezgahlarında ve daha az kentsel alanlarda nakit paraya ihtiyacınız olacak. Şehirlerin dışında, muhtemelen bir ATM bulmakta zorlanacaksınız.

Banknotlar çok kısa sürede geri çağrılabilir, bu nedenle mevcut tasarımlara aşina olduğunuzdan emin olun ve kısa sürede eski notları değiştirmek için bir bankada sıraya girmeye hazır olun. Kötü durumda olan banknotlar büyük olasılıkla çoğu yerde reddedilecektir. Bunları birçok bankada da takas edebilirsiniz. Bunu yasal, sertifikalı bir banka şubesinde yaptığınızdan emin olun. Bankalar bazen hasarlı ancak hala güncel olan banknotları değiştirmek için çok küçük bir ücret alır.

Hindistan'da eğitim

Hindistan, dünyaca ünlü mutfağı, muhteşem mimarisi ve sıcak atmosferi olan bir ülkedir. Bu bölüm size bu geniş ülke hakkında daha fazla bilgi veriyor.

Hindistan'da Eğitim

Hindistan'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? Hindistan, iyi programları, düşük ücretleri ve dünyaca ünlü kültürü ve tarihi göz önüne alındığında, çeşitli öğrenciler için harika bir destinasyondur. Hindistan'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri

Eğitim almak için Hindistan'a girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? Vatandaşlığınıza bağlı olarak öğrenci vizesi süreci ve ülkeye girmeniz gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Hindistan'daki derece programları için öğrenim ücretleri oldukça benzerdir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin Hindistan'da öğrenim ücreti ödemeleri bekleniyor. Bu bölümde bunun nasıl çalıştığı ve burslarla ilgili bilgileri bir araya getirdik.

Dil ve Kültür

Hindistan, tarih ve kültür açısından zengin bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin! Bu bölümde ayrıca Hindistan'da nasıl güvende kalacağımız hakkında konuşacağız.

Başvuru süreci

Hint okullarına nasıl başvuracağınız ve bunu yapmak için ihtiyacınız olan belgeler hakkında daha fazla bilgiyi bu bölümde öğrenin.

Programlar

Hindistan'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Hindistan'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!