Keystone logo

Güney Afrika'da Eğitim: Başvuru Süreci

7 May 2018

Güney Afrika'daki her üniversitenin programa göre kendi giriş koşulları vardır. Bununla birlikte, Güney Afrikalı olmayan başvuru sahiplerinin, eğitim muafiyetinin şartlarını karşılaması gerektiğini belirtmek önemlidir.

Bu, genellikle ortaokul diplomanızı iyi notlarla alarak ve yurtdışındaki üniversitelere kabul için kendi ülkenizdeki sınavlarda iyi puan alarak kanıtlanabilir. Güney Afrika üniversitelerine başvuru süreci çok kolaydır. İzlemeniz gereken tüm adımları aşağıda topladık:

1. Bir program seçin

Gelecekteki mesleğinizi etkileyeceğinden, bu ilk adımı çok dikkatli yapın! Okumak istediğiniz programların bir listesini yapmak için tutkularınızı, ilgi alanlarınızı ve çağdaş iş ve teknolojik alanı göz önünde bulundurun. Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora olmak üzere tüm akademik seviyelerde İngilizce dil yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekeceğini unutmayın.

Bir program bul

Güney Afrika'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

2. Kabul koşullarını kontrol edin

Eğitim ve disiplin düzeyine bağlı olarak her programın farklı giriş koşulları olabilir. Kabul edilmek istediğiniz programların bir listesini aldıktan sonra, ek bilgi ve sorularınız için doğrudan üniversitelerle iletişime geçin. Ayrıca, önceki çalışmalarınıza ve vatandaşlık durumunuza bağlı olarak kabul kriterleri hakkında değerli bilgiler edinmek için programların resmi web sitelerinde kolayca gezinebilirsiniz.

3. Gerekli belgeleri hazırlayın

Güney Afrika'da eğitim görmek istediğinizi belirtmek için size en yakın Güney Afrika Büyükelçiliği veya Konsolosluğundan bir randevu alın ve ardından hazırlamanız gereken belgeler için aklınıza gelebilecek sorular gelsin. Süreç boyunca size kolayca rehberlik edebilirler ve orijinal belgelerinizin İngilizce olmaması durumunda size resmi çeviri hizmetleri de sunabilirler. Genel olarak, Güney Afrika üniversitelerine başvuru süreci için gerekli belgeler şunlardır:

  • Doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu.
  • Varsa, başvuru ücretinin ödendiğine dair belge.
  • Lise diploması (Lisans için başvurursanız).
  • Bir Lisans veya Yüksek Lisans diploması (sırasıyla bir Yüksek Lisans veya Doktora için başvuruyorsanız).
  • Kayıtların transkript.
  • Pasaport boyutunda fotoğraflar.
  • Pasaportunuzun veya kimlik kartınızın bir kopyası.
  • Özgeçmiş ve varsa motivasyon mektubu.


4. Başvurunuzu gönderin

Zaman doldu! Tüm evrakları topladınız, evrakları imzaladınız ve tercümeleri hazırladınız. Yapacak ne kaldı? Başvurunuzu gönderin! Seçtiğiniz üniversitelerin resmi web sitelerinde gezinin ve başvurmak istediğiniz programların başvuru formlarını bulun. Formları doldurun, ek belgeleri elektronik olarak yükleyin ve bunları doğrudan üniversiteye veya kabul ofisine gönderin.

5. Öğrenci vizesine başvurun

Tebrikler! Bu uzun süreci atlattınız ve resmi olarak Güney Afrika'da öğrencisiniz. Üniversiteden kabul mektubunu aldığınız anda acele edin ve kendi ülkenizdeki Güney Afrika Büyükelçiliği ile iletişime geçerek öğrenci vizesi başvurunuz için süreci başlatın. Sağlık sigortası, fon sertifikaları ve olası aşı sertifikalarının yanı sıra sunmanız gerekebilecek belgelere özellikle dikkat edin.

6. Güney Afrika'ya varış

Gitmeye hazırsın! Artık vizeniz ve kabul mektubunuz var, böylece Güney Afrika'daki öğrenci macerasını yaşamaktan hiçbir şey sizi alıkoyamaz. Öğrenci yurdunda mı yoksa özel dairede mi yaşamak istediğinize karar verin. Kararınızı verdikten sonra vakit kaybetmeyin ve yurt için yer ayırtmak için üniversite öğrenci hizmetleri ile iletişime geçin. Güney Afrika şehrinizdeki uygun kiralık yerleri de çevrimiçi olarak arayabilirsiniz. Birkaç yazlık kıyafet toplayın, bir uçuş rezervasyonu yapın ve Güney Afrika'ya gidin!

Güney Afrika'da Eğitim - Genel Bakış

45.000'den fazla uluslararası öğrenci, her yıl yurtdışında eğitim hedefi olarak Güney Afrika'yı seçmektedir. Nedenini öğrenmek için buraya tıklayın.

Öğrenci Vizeleri

Güney Afrika vatandaşı değilseniz, Güney Afrika'daki eğitim için vizeye ihtiyacınız olacaktır. Öğrenci vizesi süreci ve vatandaşlık durumunuza bağlı olarak ülkeye girmek için neye ihtiyacınız olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Güney Afrika'da konut ve yaşam maliyeti, özellikle Avrupa'daki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında nispeten ucuzdur. Özel veya paylaşımlı bir öğrenci konaklama biriminde yaşamayı seçebilirsiniz.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Güney Afrika'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişiklik gösterir ve bir kredi sistemi ücretine dayanır, ancak uluslararası öğrenciler için eğitim hala diğer birçok Avrupa ülkesinden daha düşüktür.

Dil ve Kültür

Güney Afrika 11 resmi dile sahiptir ve tarih ve kültür açısından zengin bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin!

Eğitim sistemi

Güney Afrika'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? Hem kamu hem de özel üniversiteler, İngilizce dilinde programlar sunar ve akademik mükemmelliğe odaklanır.

programlar

Güney Afrika'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Güney Afrika'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!