Keystone logo

İçindekiler:

Stajlar, işyeri için deneyim, profesyonel içgörü ve pratik beceriler kazanmak için değerli fırsatlardır. Pek çok öğrenci yurtdışında staj başvurusunda bulunabileceğinin farkında değil, ancak derslerinize ayıracak zamanınız olduğu sürece, yapmamak için hiçbir sebep yok!

Uluslararası bir stajdan ne alacaksınız?

 • Pratik, uygulamalı deneyim
 • Gelişmiş özgeçmiş veya CV
 • Ağ fırsatları
 • Alanınızda deneyimli mentorlar
 • Üniversite kredisi veya maaşı (bazı durumlarda)

Çoğu zaman, stajlar doğrudan daha önce varlığından haberdar olmadığınız istihdam fırsatlarına da yol açabilir. Staj sağlayıcının sizin için açık bir pozisyonu yoksa, genellikle sizi doğru yöne yönlendirebilir ve size harika bir öneride bulunabilirler. Aksi takdirde, özgeçmişinizde uluslararası bir staj ile, dünyanın dört bir yanındaki işverenler etkilendi ve sizi bir röportaj için ayırmaya istekliydi.

Mesleki fırsatların yanı sıra, yurtdışında staj yapmak, yaşadığınız ve eğitim gördüğünüz ülkenin işyeri kültürü ve gelenekleri hakkında değerli bilgiler sağlayabilir. Örneğin, İsveç'teki bir iş yeri ile Amerika Birleşik Devletleri arasında büyük bir fark var ve bunları ancak işgücüne kendiniz katılırsanız ilk elden deneyimleyebileceksiniz! Stajınız tamamlandıktan sonra, ev sahibi ülkenizdeki çalışanlardan beklenen değerler ve iş ahlakı konusunda çok daha iyi bir anlayışa sahip olacaksınız.

Henüz yurtdışında staja başlamak için heyecanlı mısınız? İlk olarak, hala dikkate alınması gereken bazı şeyler var! Yurtdışında okuyan uluslararası bir öğrenci olarak size sunulan tüm stajları ve nasıl çalıştıklarını daha iyi anlamak için okumaya devam edin.

Choose an International Internship

Yurtdışında Staj Türleri

Çalışma alanınıza veya kişisel ilgi alanlarınıza bağlı olarak seçebileceğiniz birçok farklı staj türü vardır.

Kredi için Uluslararası Stajlar

Üniversiteler ve kolejler, öğrencilere akademik krediler için staj imkanı sunmak için şirketlerle işbirliği içinde çalışır. Bu krediler, akademik gereksinimlerinizi yerine getirirken size uygulamalı deneyim sağlar. Kredili stajlar, aynı anda iki hedefi gerçekleştirmenin harika bir yoludur.

Akademik stajlar, akademik danışmanınız aracılığıyla düzenlenebilir ve süresi 1-2 sömestr sürebilir. Kredi almak için öğrencilerden bir günlük tutmaları, bir deneme yazmaları veya deneyim hakkında bir sunum yapmaları istenebilir.

Yurtdışında Yaz Stajları

Yaz staj programlarının süresi normalde daha kısadır ve birkaç haftadan tüm yaza kadar sürebilir. Bu stajlar, alanınızda akademik kredi veya deneyim sağlar.

En yaygın olarak yaz stajları okulunuzla birlikte düzenlenir, ancak turizm ve konaklama gibi alanlarda bağımsız staj fırsatları bulunabilir.

Öğrencilere sunulan birçok yaz stajı türü vardır. Ücretli yaz stajı programları, lise yaz stajları veya konuma göre stajlar arasından seçim yapabilirsiniz.

Kar amacı gütmeyen stajlar

Kar amacı gütmeyen stajlar normalde hayır kurumları, okullar, devlet kurumları, dini kuruluşlar veya hastaneler gibi kuruluşlar içindir. Kar amacı gütmeyen stajların amacı, toplum için bir kamu hizmeti sunmaktır. Kar amacı gütmeyen kuruluşlardaki stajlar genellikle ödenmez ancak bir özgeçmiş veya özgeçmiş üzerinde etkileyici görünürler.

Kar amacı gütmeyen stajlara göz atın:

Hizmet öğrenme

Bu benzersiz staj türüyle, kütüphane, barınak veya toplum merkezi gibi organize bir topluluk organizasyonu için çalışıyorsunuz. Hizmet ederek öğrenme programları, katılımcıların aşağıdakileri yapmasını gerektiren üç aşamalı bir süreçte yapılandırılmıştır:

 • Projenin amaçlarını ve hedeflerini tanımlayın
 • Servis işini gerçekleştirin
 • Deneyimlerini bir sunumda veya bir bildiride sunma

Hizmet ederek öğrenme projelerinin örnekleri, bir kütüphanede okuma yardımı programında yer almak, hayvan barınağında veterinerlerle çalışmak veya bir toplum merkezinde oyun alanı tasarlamak olabilir. Hizmet ederek öğrenme yoluyla, topluma fayda sağlarken aktarılabilir beceriler elde edersiniz.

İşbaşı

İşbaşı gölgeleme, "dışarıda staj" olarak da bilinir ve staja benzer, ancak daha kısadır, yalnızca birkaç günden birkaç haftaya kadar sürer. İşbaşı gölgeleme, lise veya üniversite öğrencilerinin farklı kariyer seçeneklerini keşfetmeleri için bir aktivite olarak kullanılmaktadır.

İşbaşı eğitimine katılan öğrenciler, diğer profesyonellerle birlikte çalışırken akıl hocalarını gözlemleyerek zaman geçireceklerdir. İşbaşı gölgeleme, kariyerinizin yönüne karar vermenize yardımcı olurken içgörü ve deneyim kazanmanın harika bir yoludur.

Hangi staj türünü seçerseniz seçin, akademik bilginizi gerçek yaşam deneyimine aktarma şansına sahip olacaksınız.

Is an Internship Abroad Right for You?

Yurtdışında Ücretli ve Ücretsiz Stajlar

Şirkete veya kuruluşa bağlı olarak tazminat teklif edilebilir. Mali faydaları olmayan stajlar, adaylara hala birçok ödül sunmaktadır.

Yurtdışında Ücretli Stajlar

Ücretli stajlar size iş için para alırken deneyim kazanma fırsatı sunar! Ücretli staj sunan şirketler genellikle özel sektördedir.

Mühendislik, hukuk veya BT stajları gibi belirli alanlarda ücretli stajlar sunulmaktadır. Bu nedenle, mezun olduktan sonra sektörünüzde bir iş bulmak için ihtiyaç duyduğunuz pratik deneyimi kazanmanın harika bir yolu, seçtiğiniz alanda staj bulmaktır. Bu şekilde uluslararası stajınızdan en iyi şekilde yararlanırsınız!

Bariz nedenlerden dolayı, ücretli stajlar en çok rağbet görüyor ve şirketler genellikle yeni çalışanları işe almak için bunları kullanıyor. Bu stajlar sırasında ödenen tazminat, tam zamanlı bir maaşla karşılaştırılamaz, ancak temel yaşam veya seyahat masraflarını karşılayan bir maaşa benzer. Bu aynı zamanda staja kabul edilmenin daha rekabetçi olduğu anlamına gelir.

Bu nedenle, şirkete pozisyon için en iyi aday olduğunuzu göstermeniz önemlidir. Yurtdışında eğitim gördüğünüzü vurgulayın ve değerli eleştirel düşünme, problem çözme ve kültürler arası iletişim becerilerini yanınızda taşıyın. Günümüzün küreselleşmiş dünyasında, dil becerileri özellikle yüksek talep görüyor, bu nedenle konuştuğunuz herhangi bir dili de belirtmeyi unutmayın!

Yurtdışında Ücretsiz Staj

Ücretsiz stajlar, ev sahibi ülkede çalışma izni olmayan öğrencilerin mezun olduktan sonra başarılı bir iş bulmak için gerekli iş deneyimini kazanmaları için harika bir yoldur. Öğrenciler, yurt dışına taşınmadan önce, yurt dışında yaşarken ve okurken hangi iş fırsatlarına katılabileceklerini görmek için vizelerini onaylayan devlet kurumuna danışmalıdır.

Zamanınız için maddi olarak tazminat almasanız da, bir özgeçmişe koyabileceğiniz deneyim gibi başka birçok fayda elde edebilirsiniz. Deneyim bir yana, yurtdışında eğitim deneyiminiz bittikten çok sonra sahip olacağınız birçok arkadaş ve profesyonel bağlantı kurmayı da bekleyebilirsiniz. Bu, birçok öğrencinin eğitimine kimseyi tanımadan başladığı düşünüldüğünde özellikle önemlidir.

Zamanınız ödenmemiş olsa da, programınızın genellikle daha esnek olduğu anlamına gelir. Bu, yurtdışında eğitim gören öğrenciler için harika bir şey çünkü size uluslararası stajlarında deneyim kazanma, derslere katılma ve yine de tanıştıkları tüm yeni arkadaşlarıyla yeni şehirlerinin keyfini çıkarma esnekliği veriyor.

Yurtdışı İş Yerleştirmeleri

İşe yerleştirmeler normalde stajlardan daha kısadır. Bu tür yerleştirmeler, hala okula kayıtlı olanlara sunulmaktadır. İşe yerleştirmeler genellikle programınızın bir parçasıdır veya bir kurs yerine tamamlanabilir.

Buna karşılık, stajlar normalde daha uzundur ve genellikle bir yıla kadar sürer. Stajlar sadece öğrenciler tarafından değil, aynı zamanda yeni mezunlar ve kariyer değiştirmek isteyenler için de yapılır.

Genel olarak, ücretli stajlar, ücretsiz stajlar ve işe yerleştirmeler, akademik bilgilerinizi işyerinde uygulamanıza olanak tanır. Bu deneyim, şüphesiz iş piyasasına girerken ve özgeçmişinizi oluştururken size bir avantaj sağlar.

Internation Student Internships

Yurtdışında Staj Başvurusu

Staj başvurusu yapmak biraz zaman ve sabır gerektirir, ancak ne bekleyeceğinizi biliyorsanız, yurtdışında doğru stajı bulma şansınızı daha hızlı artırabilirsiniz. Hazırlık anahtardır, bu nedenle harika bir ilk izlenim bırakmak için ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olun. Profesyonel bir özgeçmiş veya özgeçmiş ve iyi yazılmış bir ön yazı ile başlar. Ardından, görüşmeyi puanladığınızda, işverenleri staja getirebileceğiniz tüm beceri, bilgi ve deneyimle etkilemek size kalmış.

İdeal uluslararası stajınızı bulma yolunda ilerlemek için aşağıdaki kontrol listesiyle başlayın:

 • Özgeçmişinizi mükemmelleştirin. Netleştirin ve biçimlendirme, dilbilgisi ve yazım hatalarından kaçının.
 • Ağınızı kullanın; profesörlerden, arkadaşlarınızdan ve ailenizden profesyonel bağlantılar isteyerek staj bulun.
 • Transkriptler ve muhtemelen tavsiye mektupları dahil olmak üzere staj başvuruları için belgeler toplayın.
 • Profesyonel bağlantılarınıza, onları referans olarak bırakıp bırakamayacağınızı sorun. Veya profesörlerden tavsiye isteyin.
 • Hataları kontrol etmesi ve geri bildirimde bulunması için güvendiğiniz birinin tüm belgelerinizi gözden geçirmesini sağlayın.

Unutmayın, staj aramaya ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi!

ÖZGEÇMİŞ

Staj başvurusu yaparken özgeçmişinizi veya özgeçmişinizi temizlemek için zaman ayırın. Uzun özgeçmişlerden kaçının ve okumayı kolaylaştırmaya çalışın. Bir akıl hocası veya öğretmenden öneriler için okumasını ve hataları tekrar kontrol etmesini isteyin.

İşverenlerin eğitiminizi ve deneyiminizi hızlı ve kolay bir şekilde görebilmesi için özgeçmişinizin net, mantıklı bölümler halinde düzenlendiğinden emin olarak başlayabilirsiniz. Tüm bilgilerin de güncel olduğundan emin olmayı unutmayın. En son iş deneyiminizi ve üniversitede hangi programa devam ettiğinizi eklediğinizden emin olun. Tüm iletişim bilgilerinizin de doğru olup olmadığını hızlıca kontrol etmenin zararı olmaz.

Yurtdışında eğitim aldığınız için, yurtdışında eğitim almanın size kendinizi diğer adaylardan ayırmayı öğrettiği bilgi ve becerilerin altını çizmek harika bir şey. Bunlar, sınıfta öğretilemeyecek, yalnızca birinci elden deneyim yoluyla öğrenilebilecek becerilerdir ve onları uluslararası stajınızda başarılı olmak için değerli kılar. Bununla birlikte, özgeçmiş üzerinde düzgün bir şekilde yapılmazsa, bu özel deneyim türünün gözden geçirilmesi kolaydır.

Yurtdışında staj yapmak için mülakatta puan alma şansınızı artırmak için, özgeçmişinize yurtdışında eğitim koyarken aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 • Deneyiminiz sırasında öğrendiğiniz dilleri vurgulayın.
 • Katıldığınız veya yönettiğiniz tüm uluslararası sosyal kuruluşları dahil edin
 • Yurtdışında okurken sınıf içinde ve dışında öğrendiğiniz becerileri gösterin

Ayrıca, eğitim deneyiminizi kendi adına konuşturmak için daha fazla ipucu ve tavsiye almak için bir özgeçmişe veya CV'ye yurtdışında eğitim koyma hakkındaki makalemizi de okuyabilirsiniz!

STAJLAR İÇİN KAPAK MEKTUPLARI

Staj kapak mektupları, kendinizi tanıtan ve pozisyon için neden en iyi aday olduğunuzu vurgulayan tek sayfalık bir belgedir. Tıpkı bir iş başvurusu gibi, stajlar da başvurunuza eklenmiş bir ön yazı gerektirir.

3 yaygın kapak mektubu türü şunlardır:

 • Standart ön yazı
 • Referans mektubu
 • ilgi mektubu

Standart bir kapak mektubu, pozisyon için neden nitelikli olduğunuzu etkili bir şekilde iletme yeteneğinizi gösterir. Başvurduğunuz pozisyonu ve beceri setinizin şirkete nasıl fayda sağlayacağını belirtmelisiniz.

İkinci tip kapak mektubu, sevk mektubu olarak bilinir. Bu tür bir ön yazı, biri sizi pozisyona yönlendirdiğinde kullanılır. Yönlendirme mektubu yazarken sizi şirkete yönlendiren kişiden hemen bahsetmelisiniz. Yönlendirme mektupları, şirket için harika bir giriş niteliğindedir ve başvuru sürecinde fark edilme şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Üçüncü tür mektup, ilgi mektubu olarak adlandırılır. Bu, reklamı yapılan belirli bir pozisyon olmadığında ancak şirkete olan ilginizi ifade etmek için yazdığınızda yazılır.

Bir işverenin okuyacağı ilk şeyin kapak mektupları olduğunu unutmayın, bu nedenle mümkün olan en iyi mektubu hazırlamak için zaman ayırın!

TRANSKRİPLER

Transkript, akademik notlarınızın ve başarılarınızın bir kaydıdır ve staj başvurularının en yaygın bileşenlerinden biridir. İki tür transkript vardır: resmi ve gayri resmi.

Resmi transkriptler doğrudan üniversiteden düzenlenir ve mühürlenir ve doğrudan alıcıya teslim edilir. Resmi transkriptlerin ulaşması 4-8 hafta arasında sürebilir, bu nedenle onları önceden sipariş ettiğinizden emin olun, böylece gelmesi zaman alır. Bu tür bir transkript de genellikle kopya için küçük bir ücret gerektirir.

Resmi olmayan transkriptler genellikle doğrudan üniversite web sitenizden yazdırılabilir. Bu tür transkript okul tarafından düzenlenmez veya mühürlenmez ve başvurular için her zaman kabul edilmez.

Başvurunuz için hangi tür transkriptlerin gerekli olduğunu dikkatlice okuduğunuzdan emin olun ve son başvuru tarihini karşılamak için teslimat için yeterli zaman planlayın.

STAJERLER İÇİN TAVSİYE MEKTUPLARI

Tavsiye mektupları üçüncü bir kişi tarafından yazılır ve becerilerinizi veya akademik değerlerinizi vurgular. Mektup, profesyonel güçlü yönlerinizin yanı sıra karakterdeki güçlü yönlerinizi de ele almalıdır. Tavsiye mektubu isteyebileceğiniz en iyi kişiler öğretmenler, işverenler veya dahil olduğunuz kuruluşlardır.

Staj için tavsiye mektupları başvuru sürecinin önemli bir yönüdür, bu nedenle yazara hazırlanmak için bolca zaman verin. En az 3-4 ay önceden sormanızı öneririz.

Sonuç olarak, staj başvuruları birçok belge türü gerektirebilir. Her başvurunun yönergelerini çok dikkatli bir şekilde okuduğunuzdan ve başvurmanız gereken her şeyi toplamak için kendinize yeterli zaman ayırdığınızdan emin olmalısınız.


  Burada makale yok