Keystone logo
© University of Arts Helsinki
University of the Arts Helsinki

University of the Arts Helsinki

University of the Arts Helsinki

Tanıtım

University of the Arts Helsinki (Uniarts Helsinki), Finlandiya'da müzik, güzel sanatlar, tiyatro, yazarlık ve dans alanlarında en yüksek düzeyde eğitim sağlar. Uniarts Helsinki, sanat alanında eğitim ve araştırmada uluslararası bir öncüdür ve sanatın toplumu yeniden şekillendiren bir güç olarak rolünü güçlendirmektedir. 2013 yılında kurulan Uniarts Helsinki, Güzel Sanatlar Akademisi, Sibelius Akademisi ve Tiyatro Akademisi'nden oluşmaktadır.

Güzel Sanatlar Akademisi, Sibelius Akademisi ve Tiyatro Akademisi merkezli, sanat için açık bir buluşma yeri ve cesur reformcular ve gelenek uzmanları için eleştirel bir üniversite topluluğuyuz.

Birinci Sınıf Eğitim ve Araştırma

Uniarts Helsinki Sibelius Akademisi, QS Dünya Üniversite Sıralaması 2023'te sahne sanatları alanında 25. sırada yer aldı. Sıralama 2023 yılında yedinci kez yayınlandı ve Sibelius Akademisi, sıralamanın ilk yılından bu yana en iyi üniversiteler arasında yer aldı.

Öğrencilerden mükemmel geri bildirimler. Finlandiya'da eğitim görmek için en çok aranan yer biziz: başvuranlarımızın yaklaşık yüzde 8'i öğrenci olarak kabul edilmektedir.

Anketlere göre, lisans, yüksek lisans ve doktora mezunlarımız eğitimlerinin içeriği ve kalitesinden, öğretmenlerle etkileşimden ve mevcut kaynak ve hizmetlerden memnunlar. Sonuçlar, 2021'de gerçekleştirilen lisans mezunları anketlerine ve kariyer izleme anketlerine dayanmaktadır.

2018'de mezun olan lisans öğrencileri, Uniarts Helsinki'nin yüksek kaliteli öğretim sağladığını görüyor. 2013'ten yüksek lisans mezunları ve 2015'ten doktora mezunları, Uniarts Helsinki derecelerinin onları profesyonel hayata iyi hazırlanmış hale getirdiğini görüyor.

Değişim öğrencilerinden olumlu yorumlar. Değişim öğrencilerimiz de çalışmalarından çok memnun kaldılar ve üniversite, değişim öğrencisi uygulamalarıyla takdir topladı. Bu geri bildirim, 2016-2017 yıllarında bir Erasmus değişim programına katılan öğrencilerden toplanmıştır.

Uniarts Helsinki, Erasmus hareketliliği söz konusu olduğunda ulusal bir En İyi Uygulama Üniversitesi olarak seçilmiştir. Özellikle müzik eğitimi almak için başvuran değişim öğrencilerinin sayısında önemli bir artış olmuştur.

Denetlenmiş kalite sistemi. Uniarts Helsinki, operasyonlarımızın yüksek kalitesini sağlamamıza yardımcı olan bir kalite sistemi kullanır.

Sistem 2018 yılında denetlenmiştir. Faaliyetlerimizde benimsediğimiz gerçek değere dayalı ve öğrenci merkezli yaklaşımımız özellikle olumlu eleştiriler almıştır. Verdiğimiz eğitimin çalışma hayatıyla güçlü bir bağlantısı var ve mezunlarımız eğitimimizin gelişiminde yer alıyor.

İstatistik

 • çalışmalar
 • Öğrenci sayısı: 1.985 öğrenci (2022)
 • Tamamlanan derece sayısı: 168 lisans derecesi, 279 yüksek lisans derecesi, 17 doktora derecesi (2022)
 • Başvuru sayısı: 5.032 başvuru, 356 öğrenci olarak kabul edildi (2022)
 • Üniversite sıralaması: QS Dünya Üniversite Sıralaması 2023'te Uniarts Helsinki Sibelius Akademisi performans sanatları alanında 25. sırada.
 • Uluslararası öğrenciler: Lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin %17'si ve doktora öğrencilerinin %21'i Finlandiya dışından gelmektedir (2022)

Araştırma

 • Dış araştırma fonu miktarı: 1,2 milyon euro (2022'de)
 • Araştırmacı sayısı: 20 araştırmacı (Finlandiya Akademisi araştırma görevlisi, araştırmacı, doktora sonrası araştırma görevlisi, üniversite araştırmacısı), 219 doktora adayı. Ayrıca 63 hocamızın bir kısmı araştırma yapıyor. (2022)

personel

 • Çalışan sayısı: 769 tam zamanlı eşdeğer çalışan (2022'de)
 • Uluslararası personel: Öğretim ve araştırma personelinin %12'si Finlandiya dışından gelmektedir (2022'de)

  Kampüs Özellikleri

  Uniarts Helsinki'nin Helsinki'de Sörnäinen ve Töölö olmak üzere iki kampüsü vardır ve ayrıca Seinäjoki ve Kuopio'da da faaliyet göstermektedir.

  Töölö Kampüsü

  Müzik için öğretim tesisleri ve performans mekanları öncelikle Uniarts Helsinki'nin Töölö Kampüsü'nde bulunmaktadır. Binalar Helsinki'nin kalbinde yer almaktadır.

  Tesisler (Helsinki Müzik Merkezi, N Binası ve R Binası), özellikle Uniarts Helsinki'nin Sibelius Akademisi öğrencileri için Helsinki şehir merkezinde çeşitli uygulama odaları ve sınıflar sağlıyor.

  Helsinki Müzik Merkezi ve Nervanderinkatu ve Pohjoinen Rautatienkatu'daki binalar, çeşitli amaçlara yönelik salonların yanı sıra Uniarts Helsinki personeli için çalışma tesislerine sahiptir.

  Web sitemizde Töölö Kampüsümüz hakkında daha fazla bilgi edinin.

  Sörnäinen Kampüsü

  Helsinki'nin merkezindeki Sörnäinen Kampüsü, özellikle güzel sanatlar, tiyatro ve dans öğrencileri için ilham verici bir öğrenme ortamı sunar.

  Tiyatro Akademisi'nin bulunduğu Kookos Binası, özellikle dans ve tiyatro öğrencilerine kolaylıklar sağlıyor. 2021 yılında tamamlanan Mylly binası, güzel sanatlar, ışık ve ses tasarımı ve sahne sanatları tasarımı öğrencilerine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Sörnäinen kampüsünde iyi stoklanmış bir kütüphane ve bir öğrenci restoranı bulunmaktadır.

  Web sitemizde Sörnäinen Kampüsü hakkında daha fazla bilgi edinin.

   Konumlar

   • Helsinki

    Töölönkatu, 3, 00100, Helsinki

   • Helsinki

    Sörnäisten rantatie 19, 00530, Helsinki

    sorular