Keystone logo

Eğitim Portallarının YG'sini Ölçme: En İyi Uygulamalar

5 Nis 2017

Measuring ROI - Educational Portals

Çevrimiçi pazarlama uzmanı Michiel Doetjes, sonuçlarınızı en iyi nasıl ölçebileceğinize dair görüşlerini paylaşıyor

Birçok yüksek öğrenim kurumunda, yerli ve yabancı öğrencileri işe almak için çevrimiçi pazarlama kanallarının kullanımı hiç akıllıca değildir. Çevrimiçi, hedef kitlelerini bulacağımız yer olup, eşler ile iletişim kurmak ve kendilerini ifade etmek için sosyal medyayı kullanırken ya da (uluslararası) hedeflerine uygun bir eğitim bulmak için internette gezinirken. Yatırım Getirisi açısından, çevrimiçi pazarlama, pazarlama faaliyetlerinin sonuçlarını ölçmek için benzeri görülmemiş bir potansiyele sahiptir, ancak birçok kurum için mevcut büyük miktarda veriyi kullanmak zordur.

YG'yi ölçerken görülen tipik hatalar

Çevrimiçi bir pazarlama kampanyası başlatmak kolaydır. Bahse girerim - benim gibi - farklı pazarlama ajansları, yayınlar ve portallar tarafından “reddedemeyeceğiniz bir teklif” ile defalarca aranmıştır. Yeni bir çevrimiçi pazarlama kanalıyla çalışmaya başlamanın farklı nedenleri vardır. Bazen rekabete katılmak ve belirli bir kanalda “görünür” olmak kadar basittir. Ancak, birçok kurumun yaptığını gördüğüm bir hata (ve dürüst olmak gerekirse, bu hatayı da yaptım), iki basit ama önemli şeyi düşünmeden kampanyalara başlıyor:

1. Bu özel kanalı kullanmamdaki hedeflerim neler?
2. Bu kampanya için “başarıyı” nasıl ölçeceğim?

İlk hata bariz bir şeye benziyor: hedeflerini iş hedeflerinizle uyumlu hale getirmeden ve bu kampanyanın bu genel hedefe nasıl katkıda bulunduğunu açıklamaksızın kampanya başlatamazsınız. Hedefleri, hedef kitleleri ve bu özel kampanyanın genel stratejinize nasıl uyduğunu tanımlayın. Online pazarlama her zaman burada başlamalı!


Bir kampanya için hedefler belirledikten sonra bir ölçüm planı gereklidir. Çünkü; İzleme ayarlamadığınızda sonuçları nasıl ölçeceksiniz? Bir ölçüm planı hazırlarken kendinize şu soruyu sormalısınız; “Bu kampanya için belirlediğim hedefleri nasıl ölçeceğim?” Sonunda hepimiz “koltuklara sarılmak” istiyoruz, bu nedenle dönüşüm hedeflerini belirlemek önemlidir. Web siteniz dönüşümler için “hazır” mı? Dönüşüm olarak ne ölçüyorsunuz? Bu tamamlanmış bir uygulama mı? Ardından, Google Analytics’te hedefleri belirleyerek bunu ölçülebilir hale getirmeye çalışın.

ROI'nin kutsal kâsesi: çemberin kapanması

Şimdi, hiç olmadığı kadar, aday öğrenciler, kurumunuz hakkında bilgi toplamak için çok sayıda araç ve hizmet kullanmaktadır. Bazıları sizi bir eğitim fuarında ziyaret ederken, diğerleri farklı seçenekleri araştırırken arama motorlarını veya çevrimiçi portalları kullanır. Ölçebileceğiniz çok şey olmasına rağmen, daireyi kapatmak ve “huni” boyunca potansiyel öğrencileri izlemek zor olabilir.

Bu yolculukta, bir öğrenci kurumunuzla çoklu temas noktaları kullanır. Bu temas noktalarının izlenmesi ve dönüşümlerin bu kanallara bağlanması zor olmuştur. Kullanmayı sevdiğim bir araç, Google Analytics’teki çok kanallı huni raporu. Bu rapor yalnızca en iyi dönüşüm sağlayan kanallarım hakkında değerli bilgiler sunmakla kalmaz, aynı zamanda huniye bakma ve hangi kanalın bir dönüşüme katkıda bulunduğunu görme imkanı sunar. Örneğin, bir öğrenci web sitesine web sitenizi tıklatarak ve organik arama yoluyla geri dönüp sonunda doğrudan bir ziyaretle dönüştürürse, yolculuğuna başlarsa, çok kanallı huniler her temas noktasına değer vermenizi sağlar.


Tüm bu verileri, çevreyi kapatmak ve bir öğrencinin kurumunuzla ilk temaslarından kampüsünüzün kapısından geçmek üzere izini sürmek için kullanmak kolay değildir. Tecrübelerime göre, bu, veri kaynaklarını birleştirmeyi ve kullanılan pazarlama kanallarından ve kurumun öğrenci kayıt sisteminden derinlemesine veri kazmayı içerir.

Kanalları dönüştürmeye değer atma

Kanalları dönüştürmeye nasıl değer verdiğin kişisel bir tercih meselesi ve dönüşümleri ne kadar iyi ölçebileceğin meselesi. Bazen yalnızca son etkileşimin tüm krediyi alacağı son tıklama dönüşümlerine odaklanabilirsiniz. Ancak gerçek şu ki, çoğu durumda, çok sayıda kanal bir dönüşüme katkıda bulundu. Katkıda bulunan kanallara da değer atmaya çalışmak sadece adil.


Yıllar geçtikçe, çevrimiçi pazarlama kampanyalarımın YG'sini ölçmek için mümkün olduğunca fazla veri kullanmaya çalıştığım bir çerçeve geliştirdim. Son tıklama veya doğrudan dönüşümleri sayıyorum ve katkıda bulunan dönüşümlere% 50'lik bir değer yüklüyorum. Bu webmetriklerin yanı sıra, bir kanaldan aldığım potansiyel müşterileri inceliyorum ve bu potansiyel müşterileri kayıt sistemleriyle eşleştirmeye çalışıyorum. Bu hesaplamalar hatalı:% 100 doğru değiller, ama en azından online pazarlama kanallarını kıyaslamama izin veriyorlar. Sonunda, stratejimi bu sonuçlara dayanarak değiştireceğim.

Bu, kurumların çevrimiçi pazarlama kampanyalarının sonuçlarını oluşturmalarına, uygulamalarına ve raporlamalarına yardımcı olan Michiel Doetjes'in yazdığı konuk makalesidir. Yüksek öğretimde 10 yıldan fazla deneyime sahiptir ve temel olarak çevrimiçi pazarlamaya odaklanmaktadır.

- Michiel Doetjes
Saxion University Online Pazarlama Danışmanı
Hollanda'da Uygulamalı Bilimler
MichielDoetjes.nl şirketinde Independent Online Marketing Professional

Michiel Doetjes


Eğitim portalları aracılığıyla öğrenci alımı için daha fazla ipucu öğrenmek ister misiniz? Ücretsiz 2017 trend raporumuzu indirin.