Keystone logo

Global Ambassador Ade: Bir MBA programı bana nasıl fayda sağlar?

31 Oca 2019

MBA'in kariyerinizi hızlandıracağını, gelirinizi artıracağını ve kaderinizi değiştireceğini söyleyen yaygın olarak bilinen bir sır var. Ancak çirkin gerçek şu ki, MBA derecesine sahip olmak kolayca iş bulacağınızı garanti etmez. AMA iyi haber şu ki, her şey sizin elinizde! Bu, merak eden tüm öğrenciler için: Bir MBA programı bana nasıl fayda sağlar?

Tüm dünyadaki programlara göz atmaya hazır mısınız?

Mükemmel yurtdışında eğitim programınızı keşfedin.

Tam Zamanlı MBA, Bilginizi Öğrenmek ve Zenginleştirmek İçin Bir Maratondur

Çoğu MBA öğrencisi, programa kaydolmadan önce en az beş yıllık çalışma deneyimine sahiptir. Bu, diğer profesyonellerle çalışma deneyimine sahip oldukları, akıllı oldukları ve nitelikli becerilere sahip oldukları anlamına gelir.

Programın başından itibaren işlerin nasıl yapılması gerektiğini anlıyorlar ve benzer hırsları var. Bir engelle karşılaştığınızda kendinize hedefinizi hatırlatın: “MBA'imi almak için çalışmalarıma devam ediyorum!”

Dersler haftada beş gün çalışır ve her zaman 09.00'da başlar ve tipik çalışma saatleri için aynı dönem olan 16.30'a kadar devam eder. Öğrenciler, çalışmaları sırasında, asla bitmeyen ödevler ve projeler ve sınıf arkadaşları arasında ara sıra sürtüşmeler olan, memnun edilmesi çok zor bir profesörle karşı karşıya kalacaklardır.

Süreç asla ipek kadar pürüzsüz görünmeyecek ve dünyanın diğer tarafından geliyorsanız kesinlikle bir kültür şoku ile karşı karşıya kalacaksınız. Tüm bu olaylar bir yıllık bir programda gerçekleşecek: bir maraton çalışması.

İyi haber şu ki, tüm bu engeller buna değer. Sadece egonuzu sakinleştirmeniz, duygularınızı kontrol etmeniz, bilgi bardağınızdaki tüm suyu boşaltmanız ve yeni bilginin onu doldurmasına izin vermeniz gerekiyor.

Bu bir yıllık program boyunca, bilginizi tazelemeniz, yeni fikirler için beyin fırtınası yapmanız, çok sayıda dergi ve kitap okumanız ve bir işletmenin nasıl yönetilmesi gerektiğine dair yeni bakış açıları tasarlamanız gerekecek.

Bir MBA, Tüm Dünyada Geleceğin Ağınızdır

2018 Maastricht School of Management sınıfında farklı ülkelerden (20'den fazla milletten), farklı kültürlerden ve farklı çalışma geçmişlerinden geliyoruz. Öğrenciler, öğrenimlerinin başlangıcında “Kültür Çeşitliliğini Yönetme” dersinde yer alacaklardır.

Tüm öğrencilerin farklı kültürlerden geldiğimizi anlamasını sağlayan bir ders ama birlikte büyümemize ve birlikte çalışmamıza engel değil. Aslında bizi güçlendirecek olan da tam olarak bu.

Bu bağlantılar sayesinde anında 20'den fazla ülkeye yayılan ağlara sahibiz. Bu ağları yaymak, kendimiz ve sınıf arkadaşlarımız için yeni fırsatlar yarattığımız anlamına gelir. Bu fırsatın kilidini açtığınızda, yeni olasılıklar ortaya çıkıyor ve geleceğiniz çok daha parlak hale geliyor.

Daha İyi Bir Maaş ve Kariyer Beklentileri

Yüksek lisansını (tüm ana dallarda) tamamlayan herkes, aynı eğitim veya deneyime sahip olmayanlara kıyasla her zaman daha iyi bir maaş ve pozisyon alacaktır. Bu konuda hepimiz hemfikir olabiliriz.

Master Business Administration mezunlarına ne dersiniz?

MBA programımıza çok fazla para yatırıyoruz (yüksek öğrenimde mevcut olan en pahalı öğrenim ücretlerinden biri), yatırım geri dönüşümüzü ne kadar sürede alabiliriz?

Bavulunuzda bir MBA derecesine sahip olmak size çok yardımcı olacaktır çünkü başarılı olmak için gerekli bilgi, akreditasyon ve nitelikli becerilere sahipsiniz. Ancak bu avantajlara sahip olmak, saygın bir şirkette kolayca işe alınacağınız anlamına gelmez.

Eğitiminiz sırasında ağlarınızı ne kadar aktif olarak kurduğunuza ve pozisyonlara başvuruda ne kadar aktif olduğunuza her zaman size bağlı olacaktır. Saygın bir şirkette işe alındıktan sonra, yeni işinize nasıl uyum sağlayacağınız, gerçek hayattaki sorunları nasıl çözeceğiniz ve yeni hedeflerinize nasıl ulaşacağınız gibi gerçek savaş başladı.

Bir MBA mezunu olarak iş bulamıyorsanız her zaman hem kendimiz hem de başkaları için bir iş fırsatı yaratabiliriz. Kazandığımız girişimcilik becerileri, finans becerileri ve iş stratejileri, girişimcilerin dünyasına atlamak için ihtiyaç duyduğumuz ana sermayedir.

Anahtar senin içinde. MBA derecesi size çok yardımcı olur ama aslında kendi kaderinizin anahtarı sizsiniz. Maastricht School of Management, akreditasyonu ve ağı ile öğrencilerin ideal kariyerlerini en iyi şekilde sürdürmelerine yardımcı olur ve bu nedenle tam zamanlı MBA programınıza kaydolmak için rasyonel bir seçimdir.