Keystone logo

Yurtdışında Neden Gastronomi Çalışmalı?

31 Tem 2018

Yemek tutkunuz usta bir şef olma arzusunun ötesine geçiyorsa, gastronomi derecesi almayı düşünün! Birçok aday öğrenci gibi, belki de dünya çapında öğrencilere kültür ile hazırladığımız ve yediğimiz yiyecekler arasındaki ilişkiyi öğrenmek için heyecan verici bir fırsat sunan gastronomi lisans programları olduğunu fark etmediniz.

Durup düşündüğünüzde, yemek hem günlük yaşamınızda hem de genel olarak dünyada büyük bir rol oynar. Gastronomi çalışmaları, gıdanın onu tüketen toplumu ve kültürü nasıl etkilediğini incelemek ve analiz etmek için her şey dahil bir yaklaşım benimser ve aynı zamanda gıdanın siyaset, çevre, sanat ve genel olarak ekonomi ile ilişkisini de dikkate alır.

Daha fazlasını öğrenmek istediğin bir şeye benziyor mu? Yiyecek politikaları, yemek antropolojisi, yemek etiği ve film ve edebiyatta yemek gibi yeni ve ilgi çekici konuları keşfedeceğiniz bir gastronomi derecesi almayı düşünün. Yurtdışında gastronomi eğitimi almanın değerli olmasının üç nedenini özetledik.

Yurtdışında Gastronomi Eğitimi Almak İster misiniz?

Programları bulun ve karşılaştırın

Hala Bir Sonraki Usta Aşçı Olun

Yiyeceklerin hazırlanması gastronomi derecesinin temel unsuru olmasa da, yine de önemli bir bileşendir. Sadece temel bilgilerin ötesine geçen bir yemek hazırlama bilgisi temeli oluşturacaksınız. Bir dahaki sefere bir akşam yemeği düzenlediğinizde, yeni edindiğiniz becerilerle misafirlerinizi kolayca etkileyeceksiniz.

Tipik bir aşçılık derecesi ile gastronomi derecesi arasındaki en büyük farklardan biri, ikinci derecenin sadece yemek hazırlamayı değil, aynı zamanda malzemeleri, nasıl yetiştirildiklerini veya işlendiğini ve geldikleri bölge için sahip oldukları sosyal önemi de vurgulamasıdır.

Gastronomi çalışmaları ile en sofistike damak zevkini bile etkileyecek, kreasyonlarınız hakkında derin bilgi birikiminizle misafirlerinizi etkileyeceksiniz.

Yurtdışında Gastronomi Eğitimi Alma Şansını Yakalayın

Gastronomi derecesinin sunduğu en iyi fırsatlardan biri yurtdışında eğitim alma şansı! Herhangi bir şehirde restoranlar ve yiyecek kamyonları tarafından sunulan dünyanın dört bir yanından çok çeşitli yiyecekleri ve ne yiyeceğinize karar vermenizin sizin ve arkadaşlarınızın ne kadar sürdüğünü düşünün.

Çin, Meksika, İtalyan veya Tayland yemekleri olsun, her biri sizi çok farklı nedenlerle kendine çekiyor. Şimdi en sevdiğiniz yemeğin menşe ülkesine seyahat etmenin ve onu otantik bir şekilde deneyimlemenin ne kadar harika olacağını bir düşünün! Yurtdışında gastronomi eğitimi alarak hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz!

Örneğin, belki İspanyol tapas sanatını seviyorsunuzdur! Şu anda en iyi uluslararası mutfaklardan biri olan İspanyol yemeklerini derinlemesine anlamak için İspanya'da gastronomi eğitimi alarak hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Hatta İspanya'nın en iyi gastronomi okullarından biri olan Gasma Gastronomi ve Culinary Management Campus'ta, İspanyol gastronomisinde dünya standartlarında eğitim alacağınız yerde eğitim alabilirsiniz.

En İyisi İçin Çalışın


Yurtdışındaki gastronomi programları, belki de hiç düşünmediğiniz kariyer fırsatlarının kapısını aralayabilir. Gastronomi dereceleri dinamik olduğundan, restoran endüstrisi tek seçeneğiniz değildir.

Bir gastronomi derecesi, öğrencileri gıda endüstrisindeki çok sayıda disipline maruz bırakarak hem eleştirel hem de yaratıcı düşünmeye hazırlar. Hem mutfak becerileri hem de pratik yönetim becerileri ile mezun olan öğrenciler, yurtiçinde veya yurtdışında profesyonel bir kariyer yapmaya hazırdır.

Size bir fikir vermek için, gastronomi derecesi mezunları genellikle restoran yöneticileri, yemek pişirme eğitimcileri, özel gıda dükkanları veya yönetici şefler olarak iş bulurlar. İş ve pazarlama perspektifinden bakıldığında, birçok öğrenci aynı zamanda büyük gıda üretim şirketlerinin gıda pazarlama koordinatörleri, sosyal medya yöneticileri ve operasyon direktörleri olmaya devam ediyor. Başka bir deyişle, ilgi alanlarınız nerede olursa olsun derecenizi alabilirsiniz!

Şimdiye kadar muhtemelen bir gastronomi derecesinin kişisel ve profesyonel deneyim açısından neler sunabileceğine daha yakından bakmanın değer olduğuna eminsinizdir. Yurtdışında yemek ve kültür deneyimleyerek hayatınızın macerasını yaşarken yaptığınıza sevineceksiniz!