Keystone logo

ABD'deki Kolejler Hangi Bursları Sunuyor?

2 Eyl 2021

ABD'deki uluslararası öğrenciler için bursları merak ediyor musunuz? Amerika Birleşik Devletleri'nde eğitim hakkında bilmeniz gereken tüm diğer şeylerin yanı sıra, seyahatinizi planlarken maliyet de göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir faktördür. Birçok uluslararası öğrenci ABD okullarında lisans ve lisansüstü programlara kaydolduğundan, birçok finansal yardım türü mevcuttur.

Bu yazıda, yurtdışında okumak için nasıl burs alacağınızı ve uluslararası başvuru sahiplerine sunulan farklı burs türlerini ele alacağız. Ancak doğrudan konuya girmeden önce, bu burslardan birini alma şansınızı artırabilecek bazı ipuçlarını ele alalım.

ABD'deki Lisans Bursumuza Başvurun! 🇺🇸

Her yıl uluslararası öğrenci bursları veriyoruz!

Uluslararası Bir Öğrenci Olarak Burs Kazanma Şansınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Hayalinizdeki yurtdışında eğitim hedefini bulduktan sonra, hayalinizi gerçekleştirmek için biraz finansman bulmanız gerekecek. Çoğu durumda, bu burs başvuru formunu dolduran tek kişi siz olmayacaksınız. Sizinle aynı ödülü almak isteyen başka birçok uluslararası öğrenci var. Yüksek başvuru hacmi nedeniyle, bu burs için yüksek rekabetle karşı karşıya kalacaksınız. Kazanma şansınızı nasıl artırabilirsiniz?

Öncelikle, bu ödüle layık olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Yüksek bir not ortalamasına sahip olmanız gerekir, bu da okulunuzda olup bitenlere konsantre olmanız ve ders çalışmak ve sınavlara ve sınavlara hazırlanmak için çok zaman harcamanız gerektiği anlamına gelir. Ayrıca ders dışı etkinliklere (spor, müzik grupları, gönüllü organizasyonlar vb.) katılmanız gerekiyor, bu da okul dışında bir şeyler yapmanız ve bu konuda elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerektiği anlamına geliyor.

Son fakat en az değil, önceden plan yapmanız gerekir. Yurtdışında okumak için burs başvurusu yaparken yazmanız gereken makaleler veya talep etmeniz gereken tavsiye mektupları olacaktır. En iyi becerilerinizi sergilemek istiyorsanız, burs başvurunuzu parlayana kadar gözden geçirmek için yeterli zamanınız olduğundan emin olmanız gerekir. Mümkünse, mümkün olduğunca erken başvurmaya çalışın!

ABD Kolejlerinde Sunulan Burs Türleri

Burs başvurusuyla ilgili bazı ipuçlarını ele aldıktan sonra, uluslararası öğrencilere ne tür bursların verildiğine bakalım: tam, kısmi ve harici. Üçüncü burs türünün Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kolejler tarafından verilmediğini, ancak ödül parasını akademik faturalarınızı ödemek için kullanabileceğinizi lütfen unutmayın.

1. Tam Yolculuk Bursları

Bu ilk tür muhtemelen uluslararası başvuru sahipleri arasında en çok aranan burs ve bunun arkasındaki neden, tam burs ödüllerinin tüm katılım maliyetlerinizi (öğrenim ücretleri, oda ve yemek, sigorta, uçak biletleri ve daha fazlası) karşılamasıdır. ). Bu, tam burs alanların dört yıllık üniversite eğitimlerini almak için bir kuruş ödemeleri gerekmediği anlamına gelir.

Tam kapsamlı burslar uluslararası öğrenciler için en yüksek finansal faydaları içerdiğinden, bu burs türü en prestijli ödüldür. Bununla birlikte, bu büyük fayda, diğer mali yardım biçimlerine kıyasla gerçekten yüksek rekabet olan bir maliyetle birlikte gelir. Bu burs programı üniversite eğitiminizin tamamını karşıladığından, birçok uluslararası öğrenci bu ödülü kendileri için kazanmak için bu bursa başvurur.

Çok sayıda burs başvurusunda bulunan kişi nedeniyle, bu, herhangi bir tam burs kazanma şansınızın gerçekten düşük olduğu anlamına gelir. Almama olasılığınız yüksek olduğundan, tek bir tam burs üzerine bahse girmeye çalışmayın. Lütfen tam kapsamlı bursların, tam olarak finanse edilen burslar veya tam burslar gibi farklı şekillerde olabileceğini unutmayın.

2. Kısmi Burslar

ABD kurumlarının uluslararası başvuru sahiplerine sunduğu ikinci tür burs, kısmi değerli burs olarak adlandırılır. Tam bursun aksine, kısmi burslar sadece üniversite faturalarınızın kısmi miktarını karşılar. Örneğin, kısmi bir burs, yalnızca konaklama ve yemek için ödeme yapmanız gerektiğinde öğrenim ücretinizi karşılayabilir. Diğer zamanlarda, sadece üniversite öğrenim ücretinizi ödemek için kullanılabilecek belirli bir miktar para olabilir.

Faturalarınızı yalnızca kısmen karşıladığından, toplam katılım maliyetinizi tamamen karşılamak için başka mali yardım türlerine ihtiyacınız vardır. Bu tür burs, tam kapsamlı burslardan daha düşük bir değer sunduğundan, bu bursu alma şansınız yüksektir.

Her zaman başvurun - düşük değerli burslara bile, kazandığınız küçük miktar çok hızlı bir şekilde toplanabilir. Ayrıca, uluslararası öğrenciler iş-eğitim pozisyonları, dış burslar ve krediler için başvurabildikleri için bursların tek finansal yardım yolu olmadığını lütfen unutmayın.

3. Dış Burslar

Son olarak, uluslararası başvuru sahipleri, kolejiniz, özel kuruluşlar ve küçük işletme şirketleri dışındaki dış kuruluşlar tarafından sunulan mali ödüller olan dış burslara başvurabilirler. Bu tür bir burs, doğrudan okulunuz tarafından sunulmasa da, üniversite faturalarınızı ödemek için dış burslardan elde ettiğiniz ödül parasını kullanabilirsiniz.

Dış burs, bu üç burs türü arasında muhtemelen en çok göz ardı edilen burs türüdür. Dış bursların ABD kurumları tarafından verilen burslar kadar bilinmemesi nedeniyle, birçok uluslararası öğrenci başvursalar burs parasını kazanmış olsalar bile bu burslara başvuramamaktadır.

Ayrıca, dış burslar üst üste yığıldığından, başvurabileceğiniz dış burs sayısı konusunda bir sınırlama yoktur. Yüzlerce küçük değerli dış burs için başvurursanız ve çoğundan burs parası kazanırsanız, muhtemelen üniversite eğitiminizi ödemek için yeterli para kazanacaksınız ve hatta yaşam masraflarınıza yardımcı olacak paranız kalacak.

Uygula, Uygula ve Uygula!

Unutmayın, başvurabileceğiniz bursların bir sınırı yoktur, bu nedenle başvurabileceğiniz bursları bulmak için araştırmanıza başlayın. Tüm açılış tarihlerini belirledikten sonra, zamanınızı akıllıca ve verimli kullanabilmeniz için bir zaman çizelgesi yapın.

Umarım bu bilgiler yardımcı olur ve burs başvurunuzda iyi şanslar!


yazar hakkında

Daniel

Daniel Lee, en popüler eğitim yerlerinden bazılarına burs aramak için bir portal olan uscollegeinternational.com'un ana editörüdür. Daha önce başka burs siteleri için çalıştı.