Keystone logo

Uluslararası bir üniversiteye girmenin 6 yolu

3 Eki 2018
girl at computer typing

Meloney Brazzola, Ecole hôtelière de Lausanne adlı geliştiriciden

Yurt dışında eğitim almak, ancak kabul süreci ile korkutmak ister misiniz? Olmayın. Küçük bir organizasyon ve hazırlık ile, uluslararası bir eğitim programına kabul edilmede başarılı olabilirsiniz. İşte nasıl:

1. Araştırmanızı yapın

Ne öğrenmek istediğinizi ve neyi belirleyerek başlayın. Kendinize sorun: Çalıştığım bir alan neye tutkuluyum? Hangi okullar bu tür bir program sunuyor? Bu okullar nerede bulunur? Çalışmalarım sırasında o bölgede yaşamak mı istiyorum?

Seçtiğiniz alanda çevrimiçi araştırma araştırması yapın ve program tekliflerine, öğretim üyelerine, öğrenci yaşam sunumuna, yer ve giriş koşullarına göre en cazip üniversitelerin listesini hazırlayın. Kampüs ve atmosferin nasıl olduğu hakkında fikir edinmek için kısa listeye giren üniversitelerinizi ziyaret etmeye daima değer. Her kampüse gitmek pratik olmasa da, çoğu web sitelerinde sanal turlar sunuyor.

Ayrıca bölgenizde yaşayan okulun mezunları olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Okul hakkında daha fazla şey öğrenmek için onlara ulaşın. Mezunların çoğu, seçiminize yardımcı olacak bilgi vermekten ve yardım etmekten memnuniyet duyar. Zamanlarına saygılı olmayı ve sizinle zaman geçirirseniz onlara teşekkür etmeyi unutmayın.

2. Organize olun

Kısa bir okul listeniz olduğunda, boş bir takvime geçin ve başvurular, denemeler, öneriler, röportajlar, mali yardım belgeleri, test sonuçları ve vize başvuruları gerektiğinde haritayı çizin. Bu son teslim tarihlerinden itibaren, süreci aşamalı olarak yönetilebilir adımlara bölmek için geriye doğru çalışabilirsiniz. Bir takvim kullanmak sizi takip etmenizi sağlar ve tüm adımları tamamladığınızdan emin olun.

Çoğu okulda çevrimiçi başvuru süreci vardır. Bunlar hızlı bir şekilde işlenebilir ve tüm materyallerin dahil edildiğinden emin olmak için yerleşik kontrollere sahip olabilir, ancak her bir uygulamayı tamamlamaya başladığınızda elinizin altında olması için önceden planlanmış bir planlama gerektirir.

Genellikle birkaç kuruma başvurmaya değer, bu yüzden en az bir yedek seçim seçeneğine sahip olursunuz.

3. Makalende gerçek olanı göster

Bir makale gerekiyorsa, biraz zaman ayırmanız ve yazmayı düşünmeniz önemlidir. Özgün ol ve insan tarafını göster. Size ilham veren bir konu seçin ve bu okula kim olduğunuz hakkında bir fikir verecektir. Okul uygulamaları gerçekten fit ile ilgili, bu yüzden tutkulu olduğunuzu yansıtmak için kendi sesinizi kullanarak kim olduğunuza gerçek kalmayın. Denemelerinizi kendiniz yazdığınızdan emin olun ve ardından ebeveynleri, öğretmenleri, danışmanları veya arkadaşlarını onlara doğru bir şekilde incelemelerini isteyin.

4. Görüşmen için hazırlanın

Bazı rekabetçi okullar kişisel bir görüşme gerektirir. Bu, okula başvurma konusundaki motivasyonlarınız hakkında konuşma fırsatı. Görüşmeniz uzaktan veya sanal olarak yapılsa bile, okulun sizin için iyi bir eşleşme olup olmadığını ölçmeniz de bir şanstır.

Okul hakkında okuyup, sohbetler sırasında sorulacak sorular sorarak hazırlanın. Her soruyu hikayenizi anlatmak, somut örneklerle detaylandırmak, soru sormak ve görüşmecilerinizle iletişim kurmak için bir fırsat olarak yaklaşın. Bu, fikirlerinizi ortaya koyma ve karakterinizin parlamasına izin verme şansınız.

Akademik başarı ve sınav puanlarınız uygulamanızın önemli bir bölümünü oluştururken, aynı zamanda ders dışı konuşmalarınız hakkında da konuşmalısınız. Görüşmeciye, topluluğunuzda yer aldığınız aktiviteleri veya akademisyenlerinizin ötesine nasıl katkıda bulunduğunuzu gösteren spor, hobi, kulüp veya diğer ilgi alanları hakkında bilgi verin. Görüşme yapan kişiyi etkilemek için kulübün başkanı olmak zorunda değilsiniz, ancak çevrenizdeki diğer kişilere nasıl katkıda bulunduğunuz hakkında konuşabilirsiniz.

Rahat ve yakışıklı olmanın yanı sıra, elinizden gelenin en iyisini yapmaya ve profesyonel kalmaya da özen gösterin, çünkü bu iyi bir izlenim yaratmak için bir fırsat.

5. Tavsiyelerinizi akıllıca seçin

Bazı programlar öneri gerektirir. Bunlar aklınız ve karakteriniz hakkında, sınıf veya okul topluluğuna dinamik olarak düşündüğünüz ve katkıda bulunduğunuz şekilde çok şey gösterecektir. Başarılarınızı ve potansiyelinizi sergilemek için sizi tanıyan ve çalışmalarınıza aşina olan biri tarafından yazılmalıdır.

6. Uygulamalarınızı tamamlayın!

Takviminizi size rehberlik etmek için kullanarak, her uygulamayı son başvuru tarihinden önce veya önce tamamlayın. Her bir bölümü kopyalayıp yapıştırmak yerine uygulamanızı her bir üniversiteye uyarladığınızdan emin olun. Uygulamalar okula göre değişiklik gösterdiğinden, tüm özel gereksinimlere dikkat edin.

Gerçek Vaka Çalışması:

İsviçre'de ikamet etme yönetiminde uygulamalı bilimler üniversitesi olan Ecole hôtelière de Lausanne'de (EHL) son sınıf bir lisans öğrencisi olan Sam Wich ile söyleşi.

Sam Wich, student, poses outside EHL

S: Konukseverlik yönetimini neden araştırmayı tercih ettiniz?

C: Seçim sürecini bir liste oluşturarak başlattım. Belirli bir alana odaklanmaksızın, en çok ilgilendiğim konuları ve potansiyel bir çalışma programının neler sağladığını yazdım. Örneğin, benim çalışmalarımın, uluslararası bir ortamda çalışma ve beni kendi ülkemin dışına çıkarabilecek bir kariyere açık yollar yaratma olasılığını yaratması benim için önemliydi. Ayrıca gelecek vaat eden bir kariyere başlamam için büyük bir büyüme potansiyeline sahip zorlu bir sektörde çalışmak istedim. Üstelik, çok sayıda ilginç insanla düzenli olarak iletişim kurmam çok önemliydi.

Tam listeyi tamamladıktan sonra, bunları önem sırasına göre tarttım ve belirli programlara bakmaya başladım. Sonuç olarak, bu analiz, Hospitality Management'ın çalışmasının benim için mükemmel uyum olduğu sonucuna götürdü.

S: Üniversiteyi nasıl seçtiniz?

Tercih ettiğim alanı belirledikten sonra, İsviçre'deki ve yurtdışındaki okulların sunduğu çeşitli programları araştırmak için çok çaba harcadım. Üniversite sıralamasına baktım, çevrimiçi öğrenci forumlarını okudum, arkadaşlarıma, meslektaşlarına ve aile üyelerine fikirlerini sordum ve en önemlisi üniversite web sitelerinde bulduğum program broşürlerini okudum. Bu kapsamlı araştırma bana seçimlerimin sağlıklı bir resmini verdi.

S: Neden EHL'yi (Ecole hôtelière de Lausanne) seçtiniz?

C: Farklı üniversitelerdeki araştırmam sırasında, EHL çok hızlı bir şekilde listenin en üstüne çıktı. Sektörde ihtiyaç duyulan pratik becerileri seçkin bir akademik eğitim ile birleştiren çok kapsamlı bir program sunar. Bunun, yalnızca misafirperverlikle değil, herhangi bir iş ortamında başarılı olmak için gerekli tüm becerileri edinebileceğinden emindim. EHL, işverenler ile mükemmel bir üne sahiptir ve üniversitenin Mezunlar ağının bir parçası olma ihtimalinden çok etkilendim. Bu ağ, tüm dünyada bulunan 25.000'den fazla profesyonelden oluşan bir havuza erişim sağlıyor. “Açık Gün” sırasında kampüse yaptığım ziyaret sırasında, farklı öğrenci komitelerinin sunduğu modern altyapı ve sayısız faaliyetlerden çok etkilendim.

S: İsviçre'de neden eğitim almayı tercih ettiniz?

İsviçre dünya çapında en iyi üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır. Sadece bu yıl, yine yeryüzünde en yenilikçi ülke seçildi. İsviçreli güvenilirlik, çeşitlilik ve hassasiyet değerleri kariyerine başlamak için ideal bir ortam yaratır. İsviçre, ünlü akademik kurumlarına ek olarak, güzel bir doğal manzara, tarihi şehirler ve tabii ki muhteşem yemekler sunmaktadır. Leman Gölü üzerinde günbatımına bakarken bir peynir fondü tattığında, hayatınızın en iyi üç yılını geçireceğiniz başka bir yer olmayacaktır.

EHL Hakkında

Ecole hôtelière de Lausanne (EHL), geleneksel İsviçre misafirperverliği için bir elçidir ve 1893'ten beri konukseverlik eğitiminde bir öncü olmuştur. Bu, EHL'nin değerleri ve mirası ile birleştirilen 25.000'in üzerinde misafirperverlik yöneticisinin eşsiz bir profesyonel topluluğunu yaratmış ve ilham vermiştir.