Keystone logo

Yurtdışında okumak buna değer mi? 2023'te Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak İçin En Önemli 4 Neden

13 Eyl 2017

\Öğrencilerin takip ettikleri derece veya programlar ne olursa olsun, yurtdışında okumak, eğitimlerini planlarken veya bir kariyer yoluna karar verirken göz önünde bulundurmaları gereken giderek daha çekici bir seçenek haline geliyor. Örneğin ABD'de, Open Doors tarafından hazırlanan 2020 raporu, kayıtlı uluslararası yüksek lisans öğrencilerinin yüzdesinin istikrarlı bir şekilde beş yıl içinde yaklaşık %3,4'e yükseldiğini gösteriyor.

Bu kadar çok öğrencinin neden kendi ülkelerinde değil de yurtdışında yüksek lisans yapmak için uluslararası aramayı seçtiğini hiç merak ettiniz mi? Yurtdışında okumak buna değer mi? Yüksek lisans derecenizi yurtdışında tamamlamanın faydaları sınırsızdır.Educations.com'un uluslararası öğrenci anketine göre, finansal avantajlardan kişisel gelişime kadar değişen, yurtdışında yüksek lisans yapmayı düşünmenize yardımcı olacak en önemli dört nedenin bir listesini derledik.

Yurtdışında eğitim burslarını nerede bulabileceğinizden emin değil misiniz?

440'tan fazla bursa erişin!

1. Burslardan, Daha Düşük Öğrenim Ücretinden, Mali Yardımdan ve Daha Ucuz Yaşam Maliyetinden Yararlanın

Yurtdışında okumak isteyen çoğu potansiyel yüksek lisans öğrencisi için, genellikle lisans derecelerinden zaten kredi aldıkları veya iş gücünün dışında dört yıl geçirmiş olabilecekleri için, maliyet en önemli endişe kaynağıdır. Aynı educations.com anketine göre, aday öğrencilerin yaklaşık %35'i, yurtdışında eğitim almayı düşünürken okul ücretleri ve geçim masraflarının en önemli endişeleri olduğunu belirtti.

Pek çok öğrenci ebeveynlerine bağımlı olmak istemiyor ve mezun olduktan sonra geri ödemek zorunda kalacakları daha fazla kredi almak istemiyorlar. Bu, birçok öğrencinin yurtiçinde veya yurtdışında lisansüstü eğitim almamasının en önemli nedenlerinden biri olarak yer almaktadır. Ancak, yüksek lisansınızı yurtdışında yapmaya karar verirseniz, özellikle uluslararası öğrencilerin yüksek lisans derecelerini yurtdışında kazanmaları için mevcut birçok burs, hibe ve mali yardımdan yararlanabilirsiniz. Liyakat ve onur bursları gibi uyruğuna bakılmaksızın öğrencilere çok çeşitli burslar sunulmaktadır. Buna ek olarak, bazı okullar, öğrencilerin yurtdışında yüksek lisans yapmalarını desteklemek için İspanyol ve Latin bursları gibi etnik azınlıklara mali yardım sunmaktadır.

Araştırma ayrıca aday öğrencilerin yüksek lisans derecesi için nerede eğitim alacaklarına karar verdiklerinde, dikkate aldıkları en önemli faktörün o ülkedeki yaşam giderleri olduğunu göstermiştir. Lisansüstü öğrencilerin ücretsiz veya düşük maliyetle eğitim görmelerine izin veren birçok ülke var. Avrupalı öğrenciler, Avrupa dışından gelen öğrencilere kıyasla çok daha fazla Avrupa üniversitesinde ücretsiz eğitim alabildikleri için özellikle şanslılar. Örneğin, Almanya'da, devlet üniversitelerinin çoğunluğu, milliyeti ne olursa olsun tüm öğrenciler için ücretsiz eğitim sunar ve bu, onu uluslararası öğrenciler için yurtdışında çok popüler bir eğitim yeri haline getirir. Buna ek olarak, Almanya'da öğrencilerin seçebileceği çok sayıda İngilizce eğitimli kurs ve nispeten düşük yaşam masrafları vardır.

Güçlü mali yardım/daha az yaşam maliyeti olan diğer popüler yurtdışı eğitim yerleri:

2. Yurtdışında Yüksek Lisans Yaparak Kariyer Beklentilerini Artırın

Yurtdışında okuyarak özgeçmişinizi geliştirebilir ve ileriye dönük kariyer fırsatlarınızı artırabilirsiniz. Programlarında başarılı olan öğrenciler, genellikle üniversitelerinin veya yüksek öğrenim enstitülerinin uluslararası üne sahip işletmelerle olan ortaklıklarından yararlanır. Ev sahibi ülkenize aşık olursanız, kalıcı olarak kalmak için bir iş bile sağlayabilirsiniz.

Ancak, ister eve geri dönmeye ister yurt dışında kalıp çalışmaya karar verin, deneyimlerinizin işverenin size ve özgeçmişinize bakışı üzerindeki olumlu etkilerini mutlaka göreceksiniz. Yurtdışında okumaktan edindiğiniz beceriler ve yeni bir pazara maruz kalma özgeçmişinizi farklılaştıracaktır.

Yüksek lisans derecenizi yurtdışında almak, kütüphaneler, laboratuvarlar, teknoloji vb. gibi birinci sınıf tesislere erişimi olan en iyi üniversitelerde kaliteli stajlara ve yüksek dereceli programlara erişmenizi sağlayarak kariyerinize de yardımcı olacak ve fayda sağlayacaktır. Bu deneyimler harika görünecek özgeçmişinizde 2019'da yapılan bir araştırma, yurtdışında eğitim alma deneyimleri ile istihdam edilebilirlik arasında pozitif bir ilişki buldu. Yurtdışı eğitim deneyimlerine sahip olmak, bir mezunun iş piyasasındaki rekabet gücünü artırır.

3. Kendinizi Yeni Kültürlere Daldırın

Yurtdışında yüksek lisans yapmak size yeni bir kültür ve yaşam tarzını deneyimleme fırsatı verecektir. Yurt dışında okurken kültür şoku yaşamanız normaldir. Algılarınıza meydan okuduğunuzda ve konfor alanınızın dışına çıktığınızda, yeni yaşam tarzlarını keşfetme ve farklı geçmişlere sahip insanlarla rahat bir şekilde arkadaş olma şansına sahip olursunuz.

Educations.com'da anket yaptığımız yüksek lisans öğrencilerinin %17'sinden fazlası yurtdışında eğitim almayı bir macera olarak görüyor. Yurtdışında yüksek lisans derecesi almak, size daha fazla olanak sağlayacak ve size yeni tutkular konusunda ilham verecektir. Lisans eğitiminizi tamamlarken özel bir ilgi geliştirdiyseniz, bunu lisansüstü eğitim yoluyla sürdürmeyi düşünmüş olabilirsiniz. Bununla birlikte, yurt dışında okumak, karşı üniversitede sunulmayan yerlerde maruz kalmamış olabileceğiniz konularla sizi tanıştırabilir.

Ulusal edebiyat, siyaset, diller ve tarih programları genellikle coğrafi bölgeye göre büyük farklılıklar gösterir. Öyleyse, Almanya'nın siyasi sistemini, Japonya edebiyatını veya İtalya'nın sanat tarihini keşfedin. Belirli bir konuya ilginiz varsa, ilk elden çalışarak onu bir tutkuya dönüştürün. Farklı kültürler, farklı sosyal ortamlar ve yaşam tarzları geliştirecektir. Yurt dışında yüksek lisans yaparken, gittiğiniz ülkede kendinizi tamamen kaptırmak, yeni şeyler deneyimlemek ve kendinizi kişisel olarak geliştirmek için bolca vaktiniz olur.

4. Yeni Bir Şey Deneyin ve Özgüveninizi Artırın

Lisans eğitiminizi kendi ülkenizde mi yaptınız? Bir sonraki adımı atıp yurtdışında yüksek lisans yapmak için zamanınız gelmiş olabilir.

Kendinizi sınırlamayın! İlk başta yabancı bir ülkede yalnız yaşamaktan korkabilirsiniz, ancak kendinize güçlü olduğunuzu ve korkacak bir şey olmadığını kanıtlayın.

Yurtdışında yüksek lisans yaparak ufkunuzu genişletme şansınız var. Uzun süreli arkadaşlar ve profesyonel bağlantılar kurarak, çeşitli ülkelerden ve geçmişlerden birçok uluslararası öğrenciyle sosyalleşmeyi öğreneceksiniz. Kültürel ve dilsel engelleri aşarak daha iyi iletişim kurmayı da öğreneceksiniz. Yurtdışında yüksek lisans yapmak kendinize olan güveninizi artıracaktır çünkü hem korkularınızı yenmekle kalmayacak, hem de birçok bilgi ve deneyim kazanacaksınız.

Yüksek lisans dereceniz için yurtdışında okumak, ömür boyu fayda sağlar. Çok eğleneceksiniz ve evinize birçok unutulmaz anı ile döneceksiniz. Yurt dışına taşınmanın bir yolunu arıyorsanız, yurtdışında yüksek lisans yapmak da mükemmel bir fırsat olabilir.