Keystone logo

IELTS'i Almak için En İyi İpuçları

20 Eki 2017

İngilizce ana diliniz değilse ve İngilizce dışında bir derece okumak istiyorsanız, bir Uluslararası İngilizce Dil Testi (IELTS) sınavına girmelisiniz. IELTS sınav formatı ve kuralları normal okul sınavlarından biraz farklıdır, bu nedenle sınav için tamamen hazırlanmanıza ve istediğiniz puanı almanıza yardımcı olacak bazı IELTS sınavı ipuçları ve önerileri hazırladık. Hazırlık yaparak izlerini kaybetmek istemiyorsanız, educations.com'un IELTS alıcıları için en iyi ipuçlarını okumak için birkaç dakikanızı ayırın.

IELTS sınavına girmeye hazır olup olmadığınızı bilmek ister misiniz? Ücretsiz testimize katılın.

Test gününden önce - bazı yararlı IELTS ipuçları

1. Güçlü ve zayıf yönlerinizi tanımlayın

Toplam puanınızı olumsuz yönde etkilememesini sağlamak için zayıf yönleriniz üzerinde çalışın. Örneğin, yavaş bir okuyucuysanız, yazma, dinleme ve konuşma testlerinden çok okuma testine odaklanın.

2. Bir çalışma planınız olsun

IELTS sınavına çalışmaya başlamadan önce bir plan yapın ve güçlü ve zayıf yönlerinize dayalı özel bir çalışma planına sahip olun.

3. Malzemeyi inceleyin

Mümkünse, bir IELTS hazırlık kursuna katılın. Hazırlık kursları, IELTS materyalinin yanı sıra bilmeniz gereken ipuçları ve püf noktalarını sağlar. IELTS hazırlık kurslarına erişiminiz yoksa, bunun yerine nitelikli bir özel öğretmen kiralayabilirsiniz. Bir İngilizce öğretmeni aynı zamanda bir çalışma planı yapmanıza yardımcı olacaktır.

4. Kendinden emin hissedene kadar pratik

Alıştırma özgüveninizi arttırır. Konuşma testi için İngilizce konuşma pratiği yapacak bir arkadaş bulun. İngilizce dergi okurken, okuma testi için metinleri gözden geçirme alıştırması yapın. Her gece İngilizce film izleyin ve dinleme becerilerinizi geliştirmek için İngilizce haberleri ve şarkılarıyla kendinizi kuşatın.

5. Zaman baskısı altında uygulama

Sınav günü gibi 2 saat 45 dakikalık bir zaman dilimi içinde kendinizi sınayın. Bu, okuma, yazma ve dinleme testlerini arka arkaya almanın nasıl bir his olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Zaman baskısı altında ne kadar pratik yaparsanız, zamanınızı o kadar iyi yönetirsiniz.

6. Resmi IELTS internet sitesine bakınız.

Resmi IELTS web sitesi, IELTS adayları için en iyi bilgi kaynağıdır. Testin kurallarını ve düzenlemelerini, test formatını okuyabilir ve web sitesinde kitaplar, testler ve videolar gibi IELTS sınavı ipuçlarını ve materyallerini bulabilirsiniz.

7. Sınavın yerini kontrol edin

Sınav günü zamanında gelebilmek için, IELTS sınav merkezinin nerede olduğunu tam olarak bildiğinizden ve yere nasıl erişeceğinizi öğrendiğinizden emin olun.

Test günü - bazı faydalı IELTS ipuçları

1. İyi bir gece uykusu alın

IELTS testinden önceki gece yeterince dinlendiğinizden emin olun, çünkü yorgunluk konsantre olma yeteneğinizi doğrudan etkiler.

2. Kahvaltı yapın

Sınavdan önce iyi bir yemek yiyin. Beyniniz, aç olmadığınız zaman kesinlikle daha iyi çalışır.

3. rahat kıyafetler giyin

Sınava konsantre olmaktan rahatsız etmeyecek uygun kıyafetler giyin. Çok sıkı kıyafetler giymeyin ve muayene odasının soğuk ya da sıcak olabileceğini düşünün, bu nedenle katmanlar halinde giyin.

4. Sınav salonuna bir soda alın

Sınav salonuna şeffaf bir şişe su, kurşun kalem, silgi ve pasaport götürmenize izin verilmektedir. Ancak su yerine, hem kafein hem de şeker içerdiğinden farkındalığınızı ve kan şekerinizi yüksek tutmak için bir şişe soda alabilirsiniz.

5. Yazım ve noktalama işaretlerine dikkat edin.

Yazım ve noktalama, IELTS sınavının tamamında çok önemlidir ve cevaplarınız yanlış yazılmışsa veya yanlış noktalama kullanıyorsanız puan kaybedersiniz.

6. Sözcük sınırlarına dikkat edin

Kelime sınırlarını aştığınızda izleri kaybedeceğinizi unutmayın. Bu nedenle, cevapların “üç kelimeden fazla” olmamasına ve 250 ve 150 kelimelik olması gereken yazma görevlerine dikkat edin.


IELTS yazma testi için ipuçları

 • Sözlü İngilizceyi yazınızda kullanmayın.
 • Toplam puanınıza daha fazla katkı sağladığından önce Görev 2'yi yazın.
 • El yazınızın okunaklı, düzenli ve düzenli olduğundan emin olun.

IELTS konuşma testi için ipuçları

 • Soruları cevaplamadan önce dikkatlice dinleyin.
 • Ne cevaplayacağınızdan emin değilseniz soruyu cevaplamayın. Denetçiden, soruyu sizin için tekrarlamasını veya netleştirmesini isteyebilirsiniz.
 • Kendinden emin ve rahat ol ve elinden geleni yap.

IELTS okuma testi için ipuçları:

 • Cevap bulamadığınız sorular için fazla zaman harcamayın. Bir sonraki soruya geçin ve en sonunda zamanınız varsa, bu soruya geri dönün.
 • Her metni okumadan önce tüm soruları okuyun ve anahtar kelimelerin altını çizin.

IELTS dinleme testi için ipuçları:

 • Kayıtları dinlemeden önce soruları gözden kaçırmayın.
 • Tarihleri doğru biçimde yazabildiğinizden emin olun.
 • Kayıtları duymakta sorun yaşıyorsanız, elinizi kaldırın ve yardım isteyin.
 • Hem İngiliz hem de Amerikanca telaffuzlar üzerinde pratik yapın, çünkü bazı numaralar ve kelimeler farklı şekilde telaffuz edilir.

IELTS sınavına girmeye hazır mısınız?

Ne kadar hazır olduğunuzu öğrenmek için ücretsiz IELTS testimize katılın.