Keystone logo

TOEFL iBT Denemenizi Yazmak İçin 5 Basit İpucu

4 Ara 2019

TOEFL iBT sınavı, üniversite eğitimi için İngilizce dil yeterliliğinizi göstermenin harika bir yoludur. Sınav okuma, dinleme, konuşma ve yazma olmak üzere 4 bölümden oluşmakta ve yaklaşık 3 saatte tamamlanmaktadır.

Son yazma bölümü iki makale, bir bağımsız yazma görevi ve bir bütünleşik yazma görevi içerir. Entegre yazı 20 dakika uzunluğundadır ve ortak bir akademik ortamı yeniden yaratan bir okuma ve dinleme metnine dayanmaktadır. Bu bölümde derste öğrendiklerinizi aklınızda tutmanız ve okuduklarınızdan kelime ve cümleleri kopyalamadan fikirleri aktarmanız önemlidir. Bağımsız yazma görevi, yalnızca 30 dakikalık bir süre sınırı olan bir makale istemine dayanmaktadır. Bu makale size bir konu hakkında kendi fikirlerinizi ifade etme ve yazılarınızda daha yaratıcı olma şansı verir.

TOEFL iBT sınavına hazırlanmanın yanı sıra İngilizce dil becerilerinizi geliştirmenin birçok farklı yolu vardır ve bu makale, TOEFL iBT sınavına özel ipuçlarına odaklanacaktır. Aşağıda TOEFL iBT yazma becerilerinizi geliştirmeye yönelik beş ipucu listelenmiştir.

TOEFL iBT sınavına girmeye hazır mısınız?

Testimizi yapın!

1. Bir makale planı oluşturun

Ne yazacağınıza dair bir planınızın olması, TOEFL iBT makalenizin daha iyi akmasına yardımcı olabilir ve bir tartışma oluştururken size yardımcı olabilir. Yazmaya başlamadan önce kısa bir makale planı not etmeniz, zamanınızı verimli kullanmanıza yardımcı olacaktır. Bir sonraki adımda ne yazacağınızı bildiğinizde, düşünmek için her paragraf arasında panik içinde durmak zorunda kalmayacaksınız.

Çok etkili bir şekilde çalışan bir dizi ortak TOEFL iBT makale planı vardır. Ama en önemlisi sizin için neyin en iyi olduğu ve beyninizin nasıl çalıştığıdır. TOEFL iBT yazma sınavında başarılı olmak için düzenli bir plana sahip olmak çok önemlidir çünkü bu, sınav görevlisinin makalenizde nereye bakacağını bilmesini sağlar. Harika bir çalışma yazmış olabilirsiniz ancak makaleniz düzensizse, hak ettiğiniz notları almanızı çok zorlaştırabilir.

2. Sınavı yapan kişinin ne istediğini bilin

TOEFL iBT yazma sınavına yönelik yazma değerlendirme listelerine bakın ve hangi notu almak istediğinize dair bir hedef belirleyin.

Yazma değerlendirme listeleri, sınav görevlisinin TOEFL iBT makalenizden ne beklediğine ilişkin net notlar verebilir. Bu size organizasyon ve netlik gibi hedefler ve üzerinde çalışabileceğiniz beceriler kazandırabilir.

Tahmini notları içeren TOEFL iBT yazma testi örnekleri çevrimiçi olarak bulunabilir ve yazma bölümü için pratik yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda size iyi bir fikir verebilir. Sınavı yapan kişinin ne aradığının farkında olmanız, yazdıklarınıza daha fazla güvenmenize yardımcı olabilir.

3. Kendinize bir kelime sınırı koyun

İyi bir TOEFL iBT makalesinin entegre görev için minimum 150 kelime, bağımsız görev için ise 300 kelime içermesi tavsiye edilir, ancak sonuçta karar vermek size kalmıştır.

Kendinize bir kelime sınırı vererek, makalenizi okumaya ve düzeltmeye odaklanmak için yazmayı ne zaman bırakmanız gerektiğini bileceksiniz. Bu aynı zamanda sizi makaleniz için neyin gerekli olduğunu düşünmeye zorlayacak ve yer harcamak yerine size daha yüksek bir not verecektir. TOEFL iBT makalenizi yazarken kesinlikle nicelik değil nitelik doğru görünmektedir.

4. İsteme sadık kalın

TOEFL iBT sınavında baskı altındayken kendinizi kaptırmanız ve kompozisyon isteminden uzaklaşmanız kolay olabilir.

Her paragraftan sonra, yazdıklarınızın TOEFL iBT kompozisyon isteminize uygun olup olmadığını görmek için hızlıca okuyun. Bunu tamamen farklı bir konu üzerine yazdığınızı fark ettiğiniz sonunda değil, her paragraftan sonra yaparsanız sonuçta zaman kazanacaksınız. Bu aynı zamanda bir sonraki paragrafa nasıl geçeceğinizi işlemenize de yardımcı olacaktır.

Çok fazla zamanınız olmadığından, TOEFL iBT yazma sınavı boyunca doğru yolda kaldığınızdan emin olmak en iyisidir. Bu, bağımsız yazma görevine daha uygun olsa da, bütünleşik yazma sırasında da akılda tutulması iyi olabilir.

5. Yaz, yaz ve biraz daha yaz

TOEFL iBT yazma sınavı için pratik yapmak gereklidir çünkü yazma becerilerini ve yazma hızını geliştirebilir. Ne kadar çok yazarsanız, sınava girerken o kadar çok güven duyarsınız.

Yazmada mükemmel olmak bir gecede olmaz ve TOEFL iBT sınavındaki notunuzu yükseltmenin en iyi yolu pratik yapmaktır. Örnek bir TOEFL iBT makalesi üzerinde çalışmak için 30 dakikanızı ayırmanız size önemli ölçüde yardımcı olacaktır. Düzenli olarak yazmaya dönerek becerilerinizi öğrenecek ve koruyacaksınız. Bunu yaparak aynı zamanda makalelere de aşina olacaksınız, bu da TOEFL iBT sınavına girerken onların daha az korkutucu görünmesini sağlayacaktır.

Ayrıca, pratik yaparken kendinize zaman ayırdığınızdan emin olmak önemlidir. Elbette harika bir TOEFL iBT makalesini bir saatte yazabilirsiniz, ancak bunu 20 dakikada yapabilir misiniz?