Keystone logo

Yeni Bir Dil Öğrenmek İçin En İyi Nedenler

6 Şub 2024

Bir yabancı dil konuşmanın, arkadaşlarınızı etkilemek, kötü giden bir randevuyu geri çevirmek ve sahip olabileceğiniz en güçlü gurur ve başarı hislerinden biri gibi bariz, günlük avantajları vardır. Ayrıca, sadece iş yelpazesi açısından değil, aynı zamanda yurtdışında iş bulmak için destinasyon çeşitliliği açısından da birçok potansiyel kariyer kapısı açabilir.

Bir dil öğrenmekle ilgileniyor musunuz?

Sizin için mükemmel programı veya konumu bulmak için aramamızı kullanın.

Daha fazla istihdam edilebilir olun

Yeni bir dil öğrenmek, kendinizi rekabette öne çıkarmanın harika bir yoludur.

Dünya giderek daha fazla küreselleştikçe, faaliyetlerini yeni pazarlara genişlettikçe şirketlerden dil konuşanlara olan talep artıyor. Bu nedenle, bu şirketler, dünyanın her yerindeki müşterilerinin taleplerini karşılamak için dil konuşanlara ihtiyaç duyar. Onlarla aynı dili konuştuğunuzda, biriyle ilişki kurmak çok daha kolaydır. Aynı dili konuşuyorsanız, onlarla daha kişisel bir düzeyde bağlantı kurabilir ve iletişim engellerini aşabilirsiniz.

İkinci bir dil öğrenmekten elde edilecek maddi kazançlar da vardır. Hatta çok dillilerin tek dilli muadillerinden %8 daha fazla kazandığı tahmin ediliyor.

Becerilerinizi geliştirin

Yeni bir dil öğrenmek, bir dizi başka beceriye sahip olduğunuzu da gösterir. Araştırmalara göre, çok dilliler problem çözmede daha iyi, daha yaratıcı ve daha iyi çoklu görevlerde bulunuyorlar. Bu becerilerin tümü, herhangi bir potansiyel işveren için çok çekicidir.

Dil öğrenimi ayrıca sizi daha hoşgörülü hale getirmeye yardımcı olur – çok dilliler genellikle daha açık fikirlidir ve değişimi kabul eder.

Ayrıca diğer dilleri daha kolay öğrenmenize yardımcı olabilir. Birçoğu için, başlangıçtaki utanç engeli, öğrencileri bir dilde ustalaşmaktan gerçekten alıkoyabilir. Bu engeli aşmak, kendinize olan güveninizi artırmanıza ve daha fazla dil öğrenmenize yardımcı olabilir. Kazandığınız güven, yurt dışına taşınmak gibi daha önce hiç yapmadığınız şeyleri yapmak için size bu desteği vermenize de yardımcı olabilir.

Amerikalıların %71'ine ve İngilizlerin %64'üne göre dil öğrenmenin bir diğer önemli nedeni de sizi daha çekici kılıyor olmasıdır.

Seyahat etme fırsatları

Yeni bir dil öğrenerek, rahatça keşfetmeniz için dünyanın yepyeni bir bölümünün kapılarını açarsınız. Unutmayın, yalnızca İngilizce konuşursanız, dünya nüfusunun yalnızca %20'si ile iletişim kurabilirsiniz. Örneğin, İspanyolca veya Fransızca gibi yaygın olarak konuşulan başka bir dil öğrenirseniz, dünya nüfusunun hemen etkileşime geçebileceğiniz başka bir yüzdesini açarsınız. Kendi dilinizle seyahat edebilmek, yeni insanlarla tanışmanın ve sonsuz dostluklar kurmanın, hatta aşkı bulmanın harika bir yoludur!

Birden fazla dilde becerilere sahip olmak aynı zamanda bir eğlence dünyasının kapılarını açar - uluslararası sanat ve edebiyatı anlama yeteneği, çevremizdeki dünyayı takdir etmemize gerçekten yardımcı olabilir.

Dil öğrenmenin beyne faydaları

Bir dil öğrenmenin belki de en önemli faydası en çok bilineni değildir. İsveç'te yapılan araştırmalara göre, bir dil öğrenmek, beynin hafıza ile ilişkili alanlarının, yani serebral korteks ve hipokampusun boyutunun artmasına neden oluyor. Vücuttaki herhangi bir kas gibi, beyninizi düzenli olarak egzersiz yapmak onu daha güçlü ve daha esnek hale getirebilir.

Dahası, ikinci bir dil öğrenmenin bunama ve Alzheimer gibi beyin hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğu ve hatta müziği anlama yeteneğiniz üzerinde derin bir etkisi olabileceği öne sürülmüştür.

Yeni bir dil öğrenmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ücretsiz çevrimiçi dil öğrenme araçlarının miktarı o kadar çeşitli ve derinlemesine ki, bu gün ve çağda tek dilli olmak için bahaneleriniz tükeniyor. Hangi dili öğrenmen gerektiğini neden kontrol etmiyorsun?


yazar hakkında

Bu makale Dan Needham'a aittir. Yurtdışında uluslararası deneyim kazanmak isteyen çok dillilere yönelik çevrimiçi bir iş kurulu olan Europe Language Jobs'ta çalışıyor.