Keystone logo

2023'te İhtiyacınız Olan En İyi 6 Yumuşak Beceri ve İlerlemenize Nasıl Yardımcı Olacaklar?

3 Eki 2018

Meloney Brazzola, Ecole hôtelière de Lausanne


Üniversitede ne okumayı planladığınızı zaten biliyorsanız, bu harika! Hala seçeneklerinizi tartıyorsanız, bu da sorun değil. Ancak her iki durumda da, kendi alanınızdaki eğitime ek olarak yumuşak becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak bir çalışma programı göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

Yumuşak beceriler nelerdir?

Yumuşak beceriler için evrensel bir tanım yapmak bazen zor olabilir, ancak bunları belirli bir işe bağlı olmayan beceriler olarak düşünebilirsiniz; deneyimleri, rolleri veya disiplinleri ne olursa olsun, insanların bir işte, eğitimde veya sosyal ortamda başarılı olmalarına yardımcı olan genel özelliklerdir. Bazen aktarılabilir beceriler veya kişilerarası beceriler olarak da adlandırılırlar.

Neden önemliler?

Diğer insanlarla hemen hemen her etkileşim, bir miktar yumuşak beceri yeterliliği gerektirecektir. Bir şirkette, yeni bir sözleşme kazanmak için pazarlık yapıyor, sınıftaki diğer öğrencilere bir fikir sunuyor, son teslim tarihlerinize uymanızı sağlamak için zamanınızı organize ediyor olabilirsiniz. Her gün yumuşak beceriler kullanıyoruz, bu yüzden onları geliştirmek, ne yaparsanız yapın başarılı olmanızı daha olası hale getirecek.

Dahası, iş dünyası liderleri ve akademik araştırmalar, sosyal becerilerin artık kalabalığın arasından sıyrılmanıza ve kariyerinizi ilerletmenize yardımcı olmada kritik bir rolü olduğunu öne sürüyor. Birçok üniversite, müfredatlarının ayrılmaz bir parçası olarak öğrencilerinin sosyal becerilerini beslemeye başlıyor: EHL (Ecole hôtelière de Lausanne), sınıf içinde ve dışında deneyimsel eğitim modellerini vurgulayarak, kültürel duyarlılığın, liderlik becerilerinin, uyarlanabilirlik ve yaşam boyu öğrenme için bir takdir geliştirilir.

Yurtdışında eğitim alanlarını ve programlarını keşfetmeye hazır mısınız?

Mükemmel eşinizi bulmak için kapsamlı aramamızı kullanın!

1. Problem Çözme

Gerçek iş sorunlarını çözmek için mantıklı ve eleştirel düşünme yeteneği, karmaşık ve sürekli değişen dünyamızda çok önemlidir. Şirketler rekabet edebilmek için ürün ve hizmetlerini sürekli olarak iyileştirebilmelidir. Bunu yapmak için, bir sorunun temeline inmek için doğru soruları sorabilen işçilere ihtiyaçları var. Nasıl düşüneceğinizi ve öğreneceğinizi öğrenmeniz gerekecek, çünkü 30-40 yıllık bir kariyer boyunca faydalı ve alakalı kalmanın tek yolu, değişip uyum sağlayabilmeniz olacaktır.

2. Yaratıcılık

Sorunları çözmenin yeni yollarını düşünebilmek, geliştirmeniz gereken bir diğer temel yumuşak beceridir. Bilgisayarlar - çok akıllı olanlar bile - (henüz) insanlarla aynı düzeyde yaratıcılığı masaya getiremezler. Merak ve hayal gücü yeniliği yönlendirir ve problem çözmenin anahtarıdır. Sorunları ele almak için yeni ve yenilikçi yollar bulmak için "kullanıma hazır" düşünceye ihtiyaç duyulacaktır.

3. İletişim

İletişim, dinleme ve topluluk önünde konuşma gibi beceriler de giderek daha önemli hale geliyor. Etkili bir şekilde nasıl iletişim kurulacağını bilmek, profesyonel ilişkiler kurmanın önemli bir parçasıdır - ister takım arkadaşlarınızla, amirlerinizle, kuruluştaki liderlerle veya müşterilerle olsunlar.

Birden fazla kültürle deneyim, iletişim becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Ve kültürel hassasiyetlerin farkındalığı, birçok ortamda ve hatta diğer ülkelerde ve yerlerde rahatça faaliyet göstermenizi sağlayacaktır. Uluslararası stajlar ve iş deneyimi, her yerde küresel şirketler tarafından aranan açık, küresel bir zihniyetin geliştirilmesine yardımcı olabilir.

4. Zaman Yönetimi

Sıklıkla gözden kaçan ve hiç bu kadar önemli olmayan bir özellik, zamanınızı etkin bir şekilde yönetme ve düzenli kalma yeteneğidir. İşyerleri ve yükseköğretim kurumları, görevleri dengelemenizi ve bir zaman diliminde işinizi tamamlamanızı talep ettiğinden, her şeyin üstünde kalmak ve kendinize zaman ayırmak çok önemlidir. İyi öncelik verme ve daha çok çalışmak yerine daha akıllı çalışma yeteneği, eğitiminize, kariyerinize ve ötesine uygulayabileceğiniz hayati bir beceridir.

5. Stres Yönetimi

Stresli olmak hayatın bir gerçeğidir - önemli olan stresimizle nasıl başa çıktığımızdır. Stres yönetimi önemli bir yumuşak beceridir çünkü onsuz başka hiçbir beceri tam olarak gerçekleştirilemez ve gerçek potansiyelimize ulaşmamız engellenir. Hepimiz zorlu aşamalardan geçiyoruz, ancak strese neyin neden olduğunu anlayarak ve onu yönetmek için teknikleri aktif olarak kullanarak kontrolü geri alabiliriz. Yararsız alışkanlıkları tanıyarak ve daha faydalı olanları benimseyerek, günlük yaşamda daha mutlu ve daha üretken hissedebilirsiniz.

6. Ekip çalışması

Sürekli yeni teknoloji akışıyla desteklenen pazarın ve iş yerlerimizin hızı yavaşlamayacak. Bu taleplere yanıt verebilmek için başarılı insanların başkalarıyla nasıl işbirliği yapacaklarını bilmeleri ve uyum sağlamaları gerekir. Bir ekipte nasıl çalışılacağını bilmek, her ekip üyesinin benzersiz güçlü yanlarını geliştirebilmek, hayal kırıklıklarıyla nasıl başa çıkacağını bilmek ve hızla değişen çalışma ortamlarına uyum sağlayabilmek, geleceğin işyerinde kritik öneme sahiptir. Örneğin, grup projelerinde çalışma şansına sahip olduğunuz bir eğitim programı seçmek, karşılaştığınız her yeni zorlukla yüzleşmeye hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

Bir sonraki çalışma kursunuzu düşünürken, temel konunuza ek olarak bu yumuşak becerileri geliştirmeye vurgu yapan programlara dikkat edin.

Hayatınız boyunca en az yedi kez iş değiştirmeyi bekleyebilirsiniz ve bu işlerden bazıları bugün bile var olmayan işler olacaktır. Birkaç yıl içinde, çalışma ve yaşama şeklimizi büyük ölçüde değiştirecek daha gelişmiş otomasyon, robotik ve yapay zeka göreceğiz. Bazı işler yok olacak, diğerleri büyüyecek ve bugün var olmayan tamamen yeni işler yaratılacak. Kesin olan şey, ayak uydurmak istiyorsanız sürekli öğrenmeniz ve uyum sağlamanız gerektiğidir. Günümüzde işverenler, bir konudaki teknik bilgiye ek olarak güçlü bir dozda yumuşak becerilere sahip adaylar aramaktadır.

Araç setinizde eksiksiz bir sosyal beceriler setine sahip olmak, diğer adaylardan öne çıkmanıza yardımcı olabilir ve ayrıca gelecekte yeni çalışma yöntemlerine uyum sağlamanıza yardımcı olabilir. Tüm kariyeriniz boyunca, yumuşak beceriler sizi diğerlerinden ayıracak. Onları eğitim deneyiminizin bir parçası yaptığınızdan emin olun!EHL hakkında

Ecole hôtelière de Lausanne (EHL), geleneksel İsviçre konukseverliğinin elçisidir ve 1893'ten beri konaklama eğitiminde öncü olmuştur. EHL'nin değerleri ve mirasıyla birleşmiş 25.000'den fazla konaklama yöneticisinden oluşan benzersiz bir profesyonel topluluk oluşturmuş ve ilham vermiştir.