Keystone logo

Yurtdışında Okumalı mıyım? 2023'te Yurtdışında Eğitime Hazır Olup Olmadığınızı Anlamanız Gereken 9 Soru

6 Şub 2024
Should I Study Abroad

Yurtdışında eğitim alma kararı ilk başta kolay görünebilir. Yol boyunca dünyanın her yerinden ilham veren insanlarla tanışırken, tamamen farklı bir ülke ve kültürü keşfetme fırsatını kim istemez ki? Ama senin için doğru mu? Ve eğer öyleyse, hazır mısın?

Yurtdışında eğitim almaya aday birçok öğrenci, eğitimlerini yurtdışında almaya hazır olup olmadıkları konusunda şüphe duyma eğilimindedir. Yurt dışında eğitim alıp almayacağınıza karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birçok önemli nokta vardır.

Karar vermenize yardımcı olmak için, yurt dışında eğitim almadan önce sorulacak ve belirsizliğinizi azaltacak dokuz sorudan oluşan bir liste hazırladık.

Zamanınız kısa mı? Yurtdışında eğitim görmenin sizin için doğru karar olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacak 3 dakikalık hızlı testimizi yapın.

Yurtdışında okumak uzun vadeli hedeflerime ulaşmama yardımcı olacak mı?

Halihazırda yurtdışında eğitim almayı düşünüyorsanız, bunun size sağlayabileceği faydalar hakkında muhtemelen bazı fikirleriniz vardır, ancak bunları araştırdınız mı?

Öğrenciler çok farklı nedenlerle yurt dışına gidiyorlar. Yurtdışında Eğitim Anketimize göre, en önemli nedenler arasında kariyer hedeflerine ulaşmak, yeni bir kültürü deneyimlemek, daha kaliteli öğretime erişim ve kişisel gelişim yer alıyor.

Herkes farklıdır ve bir dizi seçeneğiniz olabilir. Motivasyonlarınızı keşfetmek, iyi bir karar verdiğinizden emin olmanıza yardımcı olacak ve ayrıca yerleri ve okulları daraltmaya başlamanıza yardımcı olacaktır.

Bana uygun bir ülke veya şehir var mı?

Daha önce hiç yurt dışına çıkmadıysanız, belki de yabancı bir ülke hakkında bildiğiniz tek şey filmlerde veya Instagram'da gördüklerinizdir. Bu iyi bir başlangıç olsa da, çalışmalarınızı yeni bir ülkeye taşımak için motivasyonlarınızı daha derinden anlamanız önemlidir.

Kendinize ne tür bir kültürü keşfetmek istediğinizi ve bir toplumda hangi değerlerin sizin için en önemli olduğunu sorun. Yurtdışında Eğitim Anketimizde, öğrenciler öğrenim görecekleri ülkeyi çoğunlukla yaşam maliyetine, dil ve kültüre ve ulusun güvenlik ve sosyoekonomik iklimine göre seçerler.

Yurtdışında nerede eğitim alacağınızı mı merak ediyorsunuz?

Mükemmel eğitim hedefinizi bulmak için kişilik testimizi yapın!

Müstakbel bir şehir veya ülke hakkında sizi tam olarak neyin ilgilendirdiğine veya meraklandırdığına dikkat edin. Dil, çevre veya belki de kültürel gelenekler olabilir. Bu düşünceler, yurtdışında nerede eğitim alacağınıza nasıl karar vereceğinizi merak ederken ne düşünmeniz gerektiği konusunda size bir fikir verecektir. Yeni ortamınızın tüm yönlerinden tamamen keyif alıyorsanız, yurtdışında eğitim programınız buna değecektir.

Değerlerinize ve vizyonunuza hitap eden bir ülke bulduğunuzda, kültür, yaşam maliyeti, güvenlik ve diğer faktörler büyük ölçüde değişebileceğinden, belirli şehirleri veya üniversiteleri araştırmaya başlamak isteyeceksiniz.

İlgi alanlarımla eşleşen okullar ve programlar var mı?

Kendinize 'Yurt dışında okumalı mıyım?' diye soruyorsanız, yabancı bir kurumun size sunabileceği fırsatlar büyük bir etken olacaktır. Seçtiğiniz üniversiteyi uluslararası dünyaya açarak, akademik ve sosyal ilgi alanlarınıza uygun bir okul bulma şansınız çok yüksek olacaktır.

Bazı öğrenciler öncelikle bir ülke veya şehri araştırmayı tercih ederken, diğerleri ise girebilecekleri program veya okula öncelik verir.

Yurtdışında Eğitim Araştırmamıza göre, öğrencilerin yurtdışında eğitim görmek için okulları değerlendirmelerinin en popüler yolları, öğretim kalitesi, genel itibar, kariyer hizmetleri ve endüstri bağlantıları ve barınma faktörleri algılarına göredir.

Mevcut öğrencilere yurtdışında okurken kişisel deneyimlerini sorun. Educations.com'da, okullarında yurtdışında eğitim almanın nasıl bir şey olduğunu doğrudan onlardan öğrenmek için öğrencilerle sohbet edebilirsiniz. Bir programın seyahat etmek ve sosyalleşmek için diğerine göre daha fazla esneklik sağlayıp sağlamadığı gibi değerli ayrıntıları keşfedeceksiniz. Amacınız seyahat değilse, staj veya iş fırsatları sunan bir program daha uygun olabilir.

Evden uzaklaşmaya hazır mıyım?

Sonunda, neredeyse herkes evinden uzaklaşır. Ancak genç bir öğrenci olarak ilk kez yurt dışına taşınmak, aileniz ve arkadaşlarınızla aranızdaki mesafeyi daha da büyütebilir. Evden ilk ayrılışınız olmasa bile, kendi başınıza yurt dışına seyahat etme ve yurt dışında eğitim alma kararı zorlu olabilir.

Aile yükümlülüklerinizi ve taahhütlerinizi ve bunların sanal iletişim yoluyla yerine getirilip getirilemeyeceğini göz önünde bulundurmalısınız. Gelecekte getireceği fırsatlar için kısa vadede eğitiminize öncelik vermeyi de düşünebilirsiniz.

Yurtdışında okurken yeni insanlarla tanışmaktan endişe ediyorsanız, birçok okulun menüdeki diğer öğrenci aktivitelerine ek olarak uluslararası öğrenciler için destek ağları sunduğunu bilmelisiniz!

Yurt dışında okumak bütçeme uygun mu?

Genellikle öğrenciler için pek çok indirim ve özel teklif olsa da, yurt dışında eğitim almak yine de pahalı olabilir. Kendinize yurtdışında eğitim almalı mıyım diye sorarken, özellikle yurtdışında çalışmayı planlamıyorsanız, tüm harcamalarınızı önceden düşünmenizde fayda var.

Öğrenim, barınma, yemek ve ders dışı etkinliklerin maliyetini anlamak, satın alınabilirliğin yanı sıra seyahat etmek veya yeni arkadaşlarınızla dışarı çıkmak için ekstra paranızı belirlemenize yardımcı olacaktır. Bütçenizi önceden planlarsanız, imkanlarınız dahilinde yaşadığınızdan emin olmak için varışta daha iyi hazırlanacaksınız.

Yeterince paranız olup olmadığından emin değilseniz veya biraz daha paranız olsa kendinizi daha iyi hissedecekseniz, burs başvurusunda bulunmayı düşünün. Hangi burslardan yararlanabileceğinizi araştırın ve başvuru tarihlerine dikkat edin.

Yurtdışında okumaya hazır hissediyor musunuz?

Sadece sizin için mükemmel programı veya konumu bulmak için aramamızı kullanın!

Yurtdışında eğitim için nasıl konaklama bulacağımı biliyor muyum?

Yurt dışına nasıl çıkacağınızı düşünürken ev bulmak zor olabilir. Konut, özellikle büyük şehirlerde pahalı olabilir. Ayrıca, özellikle ilanlar size ait olmayan bir dildeyse, başka bir ülkenin konut piyasasında gezinmek de zor olabilir.

Bu zorluklara rağmen konut bulmak mümkün! Uluslararası öğrencilere konaklama olanağı sağlayıp sağlamadıklarını öğrenmek için üniversitelerle görüşmeye değer. Bu seçenek mevcut değilse, üniversite konut ofisleri genellikle öğrencilere aramalarında yardımcı olmaya isteklidir.

Ne tür bir konaklamada yaşamak istediğinizi düşünmek için biraz zaman ayırın. Kendi başınıza yaşamayı mı yoksa oda arkadaşlarınızla yaşamayı mı tercih edersiniz? Bir odayı başka bir öğrenciyle paylaşmaktan memnun musunuz? Yeni yaşam durumunuz alışkın olduğunuz duruma göre büyük bir değişiklik olabileceğinden, bunu önceden düşünmek önemlidir.

Farklı kültürlerden yeni insanlarla tanışmaya hazır mıyım?

Kültürel değişim, ilgili herkes için hem memnuniyet verici hem de anlamlıdır. Ancak, çok kişisel olduğu için, kendi değerlerinizin ve geleneklerinizin sorgulanması veya sorgulanması konusunda rahat olup olmadığınızı düşünmeniz önemlidir. İnsanlara kültürel geçmişleri hakkında sorularınız olacağı gibi, diğer uluslararası öğrencilerin de size soruları olabilir.

Bir dereceye kadar, ülkenizin temsilcisi olmaya hazırlıklı olmalısınız. Aynı şekilde, tıpkı sizin tüm yurttaşlarınızın görüş ve düşüncelerini temsil etmediğiniz gibi, tek bir kişinin hiçbir şekilde tüm grubu temsil etmediğini anlayarak diğerlerine açık fikirli yaklaşmak en iyisidir.

Yurtdışında okuyan birçok öğrenci, dünyanın dört bir yanından yeni insanlarla tanışmayı uluslararası deneyimlerinin en ödüllendirici yönlerinden biri olarak görüyor. Sadece diğer kültürleri ve yaşam biçimlerini öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda kendi dünya görüşünüzü paylaşacak ve yeni bir bakış açısı kazanacaksınız.

Vize süreci hakkında bilmem gerekenler nelerdir?

Yurtdışına nasıl gidileceğine dair pratik bir not olarak, bir programa başvurmadan önce o ülkeye taşınmanın lojistiğini bilmeniz gerekir. Çoğu durumda, nasıl öğrenci vizesi alacağınızı bilmeniz gerekir.

Kendi ülkenizdeki bir üniversite tarafından düzenlenen bir değişim yoluyla eğitim görüyorsanız, okul genellikle vize almanın ayrıntılarını çözecektir. Ancak, yurtdışında bir programın tamamını okuyorsanız, bu adım genellikle size bırakılır. Bazı ülkelerin katı gereksinimleri olduğundan, vize sürecini önceden araştırmaya başlayın. Belirli yerlerde oturma izinleri ve öğrenci vizeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için ülke kılavuzlarımıza göz atın!

Yurtdışında okumaktan kişisel ve profesyonel olarak nasıl yararlanabilirim?

Yurtdışında okumanın birçok olası faydasını önceden düşünmek harika bir fikirdir.

Bazı insanlar kendilerini profesyonel olarak pazarlamak için özel beceriler kazanmak için yurtdışında eğitim alırken, diğerleri uluslararası bir bağlantı ağı kurmaya çalışıyor. Başka bir kültür hakkında olabildiğince çok şey öğrenmeyi amaçlayan öğrenciler de var ki bu başlı başına değerli bir plan. Yurtdışında eğitim almanın, kişisel ve profesyonel yaşamınız için yaşam değiştirici olma potansiyeli büyüktür.


Anketlerimiz, çoğu öğrencinin yurtdışında olumlu bir deneyime sahip olduğunu bildiriyor, mevcut öğrenciler deneyimlerini ortalama olarak 5 üzerinden 4 yıldız olarak derecelendirdi. Yurtdışında okumaya hazır olup olmadığınıza karar verirken belirli hedefleri ve beklentileri göz önünde bulundurursanız, deneyiminiz daha da zengin olacaktır.

Gerçekçi zihinsel hazırlık, yurt dışında eğitim alıp almayacağınızı belirlemede kilit adımdır. Yukarıdaki soruları zaten düşündüyseniz, bu, sonraki adımları atmaya ve heyecan verici bir programa başvurmaya hazır olduğunuzun iyi bir işaretidir!

Bu soruları iyice düşünmediyseniz, cesaretiniz kırılmasın. Ne kadar hazırlıklı olmaya çalışırsanız çalışın, yurtdışında eğitim deneyiminizin sürprizlerle dolu olması garantidir - ki bu en heyecan verici kısımlardan biridir! Uluslararası bir öğrenci olarak asla sıkıcı bir gün olmayacak.

Yurtdışında nerede eğitim alacağınıza nasıl karar vereceğinizi merak ediyorsanız, uluslararası deneyimi doğrudan yaşamış olanlardan duymak için öğrenci hikayelerimizi okuyun!