Keystone logo

Ülkemden Daha Önce Hiç Ayrılmadıysam Yurtdışında Eğitim Almalı mıyım?

24 Haz 2017
should i study abroad

Yurt dışında okumak, ülkenizden ayrılmak için ilk fırsatınız olabilir. Ancak yurtdışında yaşamaktan keyif alıp almayacağınızdan emin değilseniz, bir sömestr, yıl veya tam lisans programına bağlanmak gerçekten korkutucu gelebilir. Kendinize soruyorsanız: Yurtdışında eğitim almalı mıyım?, bu liste tam size göre. Evinizden ilk kez uzaktaysanız, yurt dışında eğitim almanın bu beş zorluğuna bir göz atın - ve yine de dalmak için beş nedene bakın!

1. Zorluk: Birkaç temel uluslararası hayatta kalma becerisinden yoksun olacaksınız

Yanlışlıkla yanlış otobüse binip adını telaffuz edemediğiniz bir şehre düştüğünüzde ne yaparsınız? Sokak satıcıları tarafından dolandırılmaktan nasıl kaçınırsınız? Seyahatinizden önce yurtdışında eğitim almanın zorluklarını ne kadar okursanız okuyun, bazı beklenmedik durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bir kişinin yapabileceği çok fazla Google araması var!

Neden yurtdışında eğitim? Neredeyse bir gecede harika bir gezgin olacaksın

Elbette, ilk başta bazı uluslararası seyahat becerilerinden yoksun olabilirsiniz, ancak birçok yeni gezgin gibi, genç ruhunuz, yabancıların nezaketi ve hatalarınızdan öğrenmek sizi başarıya götürecektir. Yeni başlayanların hataları tamamen normaldir.


Yurtdışında eğitim, sizi bazı nüanslı ancak faydalı yeteneklerle donatacak, yurtdışında seyahat etme ve yaşama konusunda hızlandırılmış bir kurstur. Güvenli olmayan mahallelerde güvenli bir şekilde nasıl gezineceğinizi, en ucuz uçak biletlerini nereden alacağınızı, hangi seyahat uygulamalarını kullanacağınızı ve yerel pazarlarda nasıl pazarlık yapacağınızı öğreneceksiniz.


Sadece bir yerden başka bir yere nasıl gidileceğini öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda nasıl yardım isteyeceğinizi biliyorsanız, yerel halkın ve yol arkadaşlarınızın en büyük kaynağınız olabileceğini de göreceksiniz. Yeni yeteneklerinizden bazıları sadece işleri akışına bırakmak ve akışla hareket etmek etrafında dönebilir, ancak bu aynı zamanda uluslararası yaşarken de önemli bir beceridir!


Yurtdışında eğitim almanın en büyük nedenlerinden biri, nasıl seyahat edeceğinizi öğrenmek ve yeni becerilerinizi daha da yeni destinasyonlara ve kültürlere yanınızda götürmek.

Yurtdışında eğitim almanın nasıl bir şey olduğunu mu merak ediyorsunuz?

Yurtdışı eğitim ülke rehberlerimiz size bilmeniz gerekenleri anlatıyor!

2. Zorluk: Farklı bir dilin olduğu bir ülkede yurtdışında eğitim görmek için gerginsiniz

Hiç okuyamadığınız, konuşamadığınız veya kimseyi anlayamadığınız bir yere gittiniz mi? Kafanız karışmış ve biraz sinirli hissetmeye hazır olun. Herkesin ne dediğini anlayamadığınızı unuttuğu bazı durumlarda kendinizi bulabilirsiniz. Ana dilinizde yapıldığı varsayılan dersler, akıcı olmadığınız bir dilde uzun tartışmaları içerebilir. En yakın banyoyu bulmak, ihtiyacınız olanı, kelimelerinizi anlamayan birine söylemeye çalışırken biraz utandırıcı olabilir. !

Neden yurtdışında eğitim? Mümkün olan en pratik şekilde yabancı dilde hızlandırılmış kurs alacaksınız

Yurtdışında bir sınıfta okuduğunuz bir dilde eğitim aldığınızda, dil bilginizi bir üst seviyeye taşırsınız. İster barlarda yerel halkla sohbet edebilmek, ister sadece akşam yemeği ve taksi sipariş edebilmek, ister daldırma yoluyla bir dil öğrenmek, pratik yapmak için mükemmel bir fırsattır.

Merak ediyor musunuz: Dile bu kadar ilgi duymasam bile yurtdışında eğitim almalı mıyım? Uluslararası bir öğrenci olarak yaşayacağınız şehirde gezinmek için biraz yerel dili öğrenmek önemli olsa da, yurtdışında eğitim almanın nedenleri dil öğrenimini geçmişe götürür. Daha sonraki seyahatlerde veya gelecekteki bir kariyerde potansiyel olarak faydalı olabilecek başka bir dil öğrenmenin birçok faydası vardır.

3. Zorluk: Kültürel farklılıklarla nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsunuz

Yurtdışında ilk kez kendi ülkeniz dışında eğitim alıyorsanız, kendinizi düpedüz tuhaf görünen kültürel normlara karşı kaşlarınızı kaldırırken bulabilirsiniz. Daha iyi seyahat eden arkadaşlarla tanışır ve zaman geçirirseniz, kültürel farklılıklara uyum sağladıkça daha önce hiç seyahat edip etmediğiniz sorulabilir. Yeni bir yaşam biçimi ve farklı bir iş yapma biçimiyle yeni bir ülkeye ve kültüre uyum sağlamak zaman alabilir.

Neden yurtdışında eğitim? Farklı kültürlerde kendinizi evinizde hissedeceksiniz

Unutmayın, kendi kültürünüz de başkalarına biraz garip gelebilir! Yeni arkadaşlarınız ve profesörleriniz ufkunuzu genişletmenize yardımcı olacak. Kendi kültürünüz ve bunun yurtdışında eğitim aldığınız ülkenin kültürüyle nerede örtüştüğü hakkında daha fazla düşünmeye başlayabilirsiniz. Hala kendinize soruyorsanız: 'Yurtdışında eğitim almalı mıyım?', programınızın ötesine ve hayatınızın geri kalanına yayılacak olan kişisel gelişimi düşünün.

Muhtemelen, standart olarak düşündüğünüz birçok şey, o dünyada büyüdüğünüz için böyledir. Yurtdışında eğitim almanın en iyi nedenlerinden biri, yeni alışkanlıklar, en sevdiğiniz yiyecekler ve başka türlü asla tanışamayacağınız arka planlardan arkadaşlarla kendinize farklı bir yön keşfetmektir.

Yurtdışında eğitim almanın zorluklarını üstlenmeye hazır mısınız?

Yurtdışında nasıl eğitim alacağınıza dair kapsamlı kılavuzumuza göz atın!

4. Zorluk: Farklı bir akademik tarza hazır hissetmeyebilirsiniz

Her öğrenci için yurtdışında eğitim almanın tipik zorluklarından biri, kendi ülkenizin eğitim sisteminin ve akademik kültürünün diğer ülkelerden farklı olacağıdır. Bu farklılıklar, farklı standartlar ve beklentilerden tamamen farklı bir kurs formatına kadar değişebilir. Orijinal bir tez yazmanız, (alışık olmadığınız) akademik teorileri genişletmeniz, haftalık check-in ödevlerini tamamlamanız veya çok önemli bir final sınavına kadar bir sınava girmeniz bile gerekmeyebilir. Yurtdışında okumak, yeni deneyimlere başka bir boyut katacaktır.

Nereden geldiğine, aldığın kurslara ve yurtdışında nerede okuduğuna bağlı olarak bu farklılıklar şok edici olabilir. Uluslararası öğrencilerin bazen sınıf arkadaşlarına ayak uydurabilmek için profesörlerinin sınıfta ne beklediğine daha fazla dikkat etmeleri gerekir.

Neden yurtdışında eğitim? Farklı beklentilere göre nasıl performans göstereceğinizi öğreneceksiniz

Yetişkin yaşamınızda, hiç kimse nasıl başarılı olabileceğinizi tam olarak açıklamayacaktır. İlk patronunuz, onların beklentilerini karşılamaya hazır olarak işinize gelmenizi bekleyecektir. Yurtdışında eğitim aldığınızda ve tamamen yeni bir akademik sisteme girdiğinizde, aldığınız derslerin içeriği ile birlikte sosyal becerilerinizi de geliştireceksiniz. Başarılı olmak için ne yapmanız gerektiğini proaktif olarak anlarken, farklı çalışma ortamlarında sizden beklenenlere uyum sağlama konusunda uzman olacaksınız. Bunlar yaşam için gerçek becerilerdir.

5. Zorluk: Uluslararası arkadaşlar edinmek ilk başta zor olabilir

Yeni arkadaşlar edinmek zor olabilir, ancak başkalarıyla hiçbir ortak noktanız yokmuş gibi hissetmek ekstra zorlayıcı olabilir. Belki de daha önce kendi kültürünüz dışından bir arkadaşınız olmadı. Birini gücendirmekten, onu anlamamaktan veya anlaşamayacak kadar farklı olmaktan endişe duyabilirsiniz.

Neden yurtdışında eğitim? Yeni arkadaşlar edinme konusunda oldukça yetenekli olacaksın!

Cana yakın ve yeni arkadaşlar edinmekle ilgilendiğiniz sürece sorun yaşamazsınız. Yurtdışında okurken yeni insanlarla tanışmanın birçok yolu vardır ve bazen farklılıklarınız en iyi sohbet konusunu oluşturur!

Yurtdışında eğitim deneyiminiz sırasında yeni yerel ve uluslararası arkadaşlar edinmek, en utangaç duvar çiçeğine bile gelecekte daha fazla yeni arkadaş edinmek için sağlam bir beceri seti verecektir. Yurtdışında eğitim almak için birçok neden olsa da, programınızın ardından devam eden uluslararası arkadaşlıklar en zenginleştirici deneyimlerden biri olacaktır. Ülkenize döndüğünüzde, eski sosyal çevrelerinizi genişletmek için daha fazla uluslararası arkadaş aradığınızı görünce şaşırabilirsiniz!

Yurtdışında okumak için sonsuz sebeplerden ilham alıyor musunuz?

Kapsamlı aramamıza bir göz atın ve bir program bulun!