Keystone logo

İsviçre'de Hangi Dilleri Konuşuyorlar?

25 Kas 2019
boat sailing, swiss flag

"Ülkenizdeki resmi dil nedir?" Sorusunu yanıtlamak dünyanın birçok yerinde kolaydır. Ama İsviçre'den birine sorarsanız, işler biraz daha karmaşıklaşıyor. İşte burada sayma ve açıklama devreye giriyor.

İsviçre, birinci sınıf yaşam kalitesi, mükemmel altyapısı ve çevre dostu görünümü ile ünlüdür. Ayrıca bu yıl dünyada yurtdışında eğitim almak için en iyi 10 yer arasında 5. sırada yer alıyor. İsviçre'nin başarısının ve uyumunun anahtarı bu ülkedeki çeşitlilik düzeyinde olabilir. Sonuçta, ülkenin dört resmi dili var.

Bir değil, iki - dört!

Dört resmi dil Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanşça'dır. Her biri farklı bölgelerde konuşulmaktadır. Bu, onu herhangi bir uluslararası öğrenci için bir rüya haline getirir!

Üniversite programları sadece çeşitli dillerde sunulmakla kalmaz, aynı zamanda günlük iletişimi kolaylaştırır. Dört kat daha kolay diyebilirsiniz!

Dillere ve konuştukları bölgelere daha yakından bakalım.

Program Bul

İsviçre'de okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Almanca

İsviçre Almancası ülkenin kuzey, doğu ve orta kesimlerinde konuşulur ve nüfusun %63'ü tarafından konuşulur, bu da onu İsviçre'de birincil dil yapar. Konuşmacıları ona Dialekt, Mundart veya sadece Dütsch diyor .

Ancak, İsviçre Almancası konuşulan kantonlardan birinde eğitim almaya karar verirseniz, bu dilin de bir dizi farklı lehçeye sahip olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle, standart Almanca konuşmaya alışkın olup olmadığınızı anlamak oldukça zor olabilir.

Ama bunun cesaretinizi kırmasına izin vermeyin! Standart Almanca hala resmi yazışmalarda, kitaplarda ve gazetelerde kullanılıyor, bu da işleri biraz daha kolaylaştırıyor.

Öte yandan İsviçre Almancası, artık Almanya veya Avusturya'da konuşulmayan ve bir sürü Fransızca ifadeyle dolu olan Alemannic lehçelerinin bir koleksiyonudur. İsviçreli Almanlar, lehçelerinin çeşitliliğinden gurur duyarlar.

Aynı sözcüklerin Zürih, Bern veya Basel'de farklı kullanıldığını göreceksiniz. Yine, endişelenmenize gerek yok, şüpheye düştüğünüzde kibarca açıklama isteyin!

Almanca konuşulan kantonlardan birinde eğitim görmeyi düşünüyorsanız, İsviçre Almancası ile ilgili bu diğer ilginç gerçeklere göz atın.

Fransızca

İsviçre Fransızcası, İsviçre'deki en popüler ikinci dildir. Çoğunlukla batı İsviçre'de konuşulur ve Cenevre, Vaud, Neuchâtel ve Jura kantonlarını kapsar. İsmine rağmen, İsviçre'de konuşulan Fransızca ile Fransa'da konuşulan Fransızca arasında çok az fark vardır.

Bazıları, daha uzun sesli harfleri nedeniyle İsviçre Fransızcasının daha yavaş ses çıkardığını iddia ediyor. Bu, standart Fransızca konuşanlar için iyi bir haber, çünkü Fransızca konuşulan bölgelerden yerlilerle sohbet ederken herhangi bir zorlukla karşılaşmayacaklar. Fransızca konuşanlar için bir başka avantaj da Lozan ve Cenevre gibi popüler seyahat destinasyonlarının tamamen Fransızca konuşulmasıdır.

İtalyan

İsviçre İtalyancası, Ticino kantonunda ve Graubünden'ün (Canton Grigioni) güney kesiminde konuşulan dildir. İsviçre'nin bu kısmı, burayı ziyaret etmenin ve eğitim almanın nedenlerinden sadece biri olan İsviçre ve İtalyan kültürünün eşsiz bir karışımına sahiptir.

Tarihsel olarak Lombard olarak bilinen İsviçre İtalyancası yaklaşık 350.000 kişi tarafından konuşulmaktadır. Ayrıca Almanca ve Fransızca'dan da etkilenir, bu nedenle standart İtalyanca okuduysanız veya konuşuyorsanız bazı farklılıklar kafa karıştırıcı olabilir. Yine de endişelenme; yine de oldukça iyi iletişim kurmayı başarabilirsiniz.

Romanşça

Bu İsviçre dilbilimsel incelemesinin son parçası Romanşçadır. Sadece 37.000 konuşmacı ile, İsviçre'de en az konuşmacıya sahip dildir. Ancak bu, tarihinin daha az zengin olduğu anlamına gelmez!

İtalyanca ve Fransızca gibi, Romanş da bir Roman dilidir. MÖ 15'te Romalılar Rhaetia eyaletini fethettiğinde, dilleri yerli halk tarafından konuşulan dilden etkilenmiştir. Bu sıra dışı kombinasyon Rumantsch'ı yarattı.

İsviçre dışında çok ünlü olmasa da, Romansh yönetimde, eğitimde kullanılır ve bir topluluk dili olarak özgürce konuşulur. Romanşça'nın farklı lehçeleri olsa da, günümüzde kullanılan dili oluşturmak için dilsel bir konsensüs kullanılmıştır.

Bu dil hakkında daha da etkileyici olan şey, 21. yüzyıla kadar hayatta kalmasıdır. Şimdi, bu zorlayıcı bir dilbilimsel çalışma yapacaktır!

Bu uluslararası öğrenciler için nasıl tercüme edilir?

Uluslararası bir öğrenci olarak İsviçre'nin çok dilliliğini kendi yararınıza kullanabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için, resmi dillerden birini akıcı bir şekilde konuşabilen kişileri arayan çok sayıda İsviçre bankası, şirketi ve siyasi kuruluşu var.

İngilizce konusunda daha rahatsan, sana iyi haberlerimiz de var! İsviçrelilere erken yaşlardan itibaren çok dilli olmaları öğretilir ve çoğu İngilizce bilmektedir. Sadece prestijli İsviçre üniversitelerinden farklı dillerde programlar seçmekle kalmaz, Alpler'deki yürüyüşünüzde kaybolursanız endişelenmeyin - muhtemelen birileri anladığınız bir dilde size yardımcı olabilir.

Harika doğası ve dilin bir sorun olmadığı gerçeği İsviçre'yi eğitim hedef listenize koyduysa, yeterli şekilde hazırlanabilmeniz için kabul koşullarını kontrol ettiğinizden emin olun.


daha fazla okuma

Dil Öğrenmenin Önemi

Yeni Bir Dil Öğrenmenize Yardımcı Olacak 4 Akıllı İpucu


yazar hakkında


İsviçre'de Eğitim, İsviçre'de eğitim hakkında kapsamlı bir kaynaktır. Aday ve mevcut uluslararası öğrencilere eğitim, yaşam maliyeti ve karşılaşabilecekleri nihai zorluklar hakkında bir fikir vermeyi amaçlamaktadır. Tavsiyeler, ipuçları ve kaynaklar İsviçre'de eğitiminizi unutulmaz ve süreci kolaylaştıracak.