Keystone logo

Yurtdışında Nasıl Eğitim Alınır: 2023'te Uluslararası Öğrenciler İçin Nihai Kılavuz

25 Eyl 2018
How to Study Abroad

TESTLER | BURSLAR | İLK 10 SIRALAMA |   MAKALELER & TAVSİYELER

Sormak istediniz mi: Yurtdışında nasıl okuyorsunuz ve nereden başlıyorsunuz? Pekala, yurtdışında okumak gerçekten hayatınızı değiştiriyor ve yapabiliyorsanız bunu yapmalısınız. Ama öncelikle yurtdışında eğitim alma yolunuzla ilgili ilk şeyler - yurtdışında eğitim başvurusu için birçok planlama yapılması gerekiyor. Yurtdışında ne zaman eğitim almalısınız? Ödeyebilecek misin? Hangi ülkeyi seçmelisiniz ve nasıl başvuruyorsunuz? Yurtdışında nasıl eğitim alacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

1. Bir plan yapmak

2. Aramanıza başlayın

  Bir ülke seçin

  Bir okul seçin

  Nereye bakmalı

3. Başvuru süreci

4. Burs başvurusunda bulunun

5. Mali yardım için başvurun

6. Bir teklifi kabul edin


Yurtdışında belirli bir ülkede nasıl eğitim alacağınızı bilmeniz mi gerekiyor?

İhtiyacınız olan bilgileri almak için ülke kılavuzlarımızı kullanın.

1. Bir plan yapın

Oradaki tüm yurtdışında çalışma mitleri tarafından cesaretiniz kırılmasın. İlk önce bir programı düşünmekten kampüse adım atmaya kadar olan yolculuk engellerle dolu görünebilir, ancak iyi bir planlama ve olumlu bir zihniyet uzun bir yol kat edebilir. 'Yurtdışında okumak nasıl oluyor?' sorusunun cevabını verebilmek için. oldukça kısa, vermeniz gereken en büyük kararlar, yurtdışında okurken eğitim alacağınız zaman, ne zaman gideceğiniz ve bunun için nasıl ödeme yapacağınızdır. Ailenizi yurtdışında okumanıza izin vermeye ikna etmek de zor olabilir. Yurtdışında nasıl eğitim alacağınızın ayrıntılarına girmeden önce, bunun öncelikle hayatınıza uygun olduğundan emin olalım.

Ne zaman yurt dışında eğitim almalıyım?

Yüksek lisans veya doktora için yurt dışına gitmeye hazırsanız, bu kolay bir karar olabilir. Yurtdışında lisans eğitimi almak da mükemmel bir fırsat sunuyor. Ancak, yurtdışında okumak için yurtdışında bir derece için başvurmanız gerekmez. Kendi üniversiteniz aracılığıyla bir veya iki dönem yurtdışında okumak tamamen mümkündür. Bu seçeneği tercih ederseniz, yurtdışında eğitim almanın akademik programınıza ve kurs gereksinimlerinize olduğu kadar yaşam ve işle ilgili taahhütlerinize de uyması gerekir.

Üniversitenize veya bölümünüze bağlı olarak çok az seçeneğiniz olabilir. Tüm okullar birinci sınıf öğrencilerinin yurtdışına gitmesine izin vermez. Lisans derecenizin üçüncü veya dördüncü yılı, genellikle kısa süreli programlara bakanlar için yurt dışına gitmek için yaygın bir zamandır. Sizin için en tipik ve uygun olan şeyler hakkında bilgi verebilecek olan üniversitenizin yurtdışında eğitim ofisine veya akademik danışmanınıza başvurduğunuzdan emin olun.

Yurtdışında mühendislik veya tıp öncesi öğrencisi olarak okuyabilir miyim?

Yurtdışında kesinlikle tıp veya mühendislik okuyabilirsiniz. Tıp öncesi veya diğer STEM alanlarında uzmanlaşan öğrenciler için yurtdışında okuyan öğrencilerin çok yapılandırılmış akademik gereklilikleriyle işe yaramayacağına dair yaygın bir yanılgı vardır. Bu doğru değil! Çok fazla akademik gereksiniminiz varsa önceden plan yapmanız gerekebilir, ancak yurtdışında eğitim almak kesinlikle mümkündür ve değerli sosyal becerilerinizin geliştirilmesi nedeniyle muhtemelen sizi daha da güçlü bir tıp fakültesi adayı yapacaktır.

Yurtdışında eğitim almak istediğinizi anladığınız anda okulunuzun meslek öncesi ofisi ile iletişime geçin. Nasıl sığdırabileceğinizi görmek için programınızla birlikte çalışabilecekler. Yurt dışında tam bir yıl geçiremeseniz de, genellikle bir sömestr veya en azından bir yaz programına uyum sağlayabilirsiniz. .

Yurt dışında eğitim alabilir miyim?

Şekerleme yapmanın bir yolu yok - yurtdışında okumak pahalı olabilir. Yurtdışında yaşayan genç öğrencilere bakıp 'Yurt dışında nasıl okuyorsunuz?' diye sormak istiyorsanız, yalnız değilsiniz. Yurtdışında okumak isteyenler için maliyet büyük bir caydırıcı olabilir, ancak seçenekleriniz var! Yurt dışında öğrenci işleri arayabilir, burslar arayabilir ve tasarruf etmenin başka yaratıcı yollarını bulabilirsiniz.

Yurtdışında eğitim almanın maliyeti nedir?

Maliyeti, gittiğiniz ülkeye ve tabii ki ne kadar kalacağınıza bağlı olacaktır. Program ücretlerinin ötesinde, yurtdışındaki eğitiminiz sırasında uçak bileti, ulaşım, konaklama ve genel yaşam masraflarını da göz önünde bulundurmanız gerekecek. Belirli ülkelerde maliyetler için bütçeleme hakkında bilgi bulmak için ülke kılavuzlarımızı kullanabilirsiniz. Hafta sonu gezileri veya dışarıda geçirilen geceler gibi şeyler için de bu toplama iyi miktarda harcama parası eklemeyi bekleyin!

Ancak, iyi haberler var! Pek çok seçeneğiniz var, özellikle yurtdışında lisans düzeyinde eğitim almak istiyorsanız. Örneğin, şu anda üniversiteye gitmek için mali yardım alıyorsanız, bu mali yardım yine de yurtdışında eğitim programınıza gidecektir. Ayrıca öğrenci kredisi alabilir veya burs parası biriktirebilirsiniz. Yurtdışında tam bir yıl eğitim almaya gücünüz yetmiyorsa, bir yaz programı size yine de maliyetinin çok altında hayatınızı değiştirecek bir deneyim kazandıracaktır.

Yurtdışında okumama izin vermeleri için ailemi nasıl ikna edebilirim?

Ailen yurt dışında okumana izin vermeyebilir. Kendinizi onların yerine koyun - özellikle her zaman yakınlarda yaşadılarsa veya daha önce hiç ülke dışına çıkmadıysanız, muhtemelen gergindirler. Ancak davanızı geliştirirseniz, korkularını giderebilir ve onları ikna edebilirsiniz.

İlk önce hazırlıklı olun. Bir sürü soruları olacak ve sizin de cevaplarınız olması gerekecek. Bunun için potansiyel olarak nasıl ödeme yapacağınızı bildiğinizden emin olun. Yurtdışında okumanın birçok faydasını ana hatlarıyla belirtin ve siz yokken onlarla sık sık iletişim kuracağınızdan emin olun. Sohbete empati ile yaklaşırsanız, en korumacı ebeveynleri bile ikna etme şansınız olduğundan emin olabilirsiniz.

Başa dön ☝️

2. Aramanıza başlayın

Kabaca ne zaman gideceğinizi ve bunun bedelini nasıl ödeyeceğinizi öğrendikten sonra (ayrıca ihtiyacınız varsa ailenizden yeşil ışık yaktığınızda), eğlenceli şeyler başlar. Bir sonraki adım, nereye gitmeniz gerektiğine karar vermek!

Yurtdışında nerede eğitim almalıyım?

Belki de tam olarak hangi ülke veya kıtada, hatta hangi üniversitede okumak istediğinizi zaten biliyorsunuzdur. Ya da belki farklı ülkelerde yurt dışında eğitim almaya gerçekten açıksınızdır, ancak aynı zamanda tıp öncesi olduğunuz için en iyi biyoloji programlarından birine gitmek istiyorsunuz.

Yurtdışında kısa süreli programlarda nasıl eğitim alacağınızı öğrenmek istiyorsanız, önce kendi üniversitenizin yurtdışındaki üniversitelerle ortak olup olmadığını öğrenin. Eğer öyleyse, kredi transferi söz konusu olduğunda bu sizin için en kolay yol olabilir. Birçok okulun dünyanın her yerindeki çeşitli üniversitelerle ortaklığı vardır, bu nedenle yurtdışında eğitim ofisinize danışın.

Aklınızda henüz bir ülke yoksa

İlk 10'a göz atın

'Yurtdışında nasıl okuyorsunuz?' diye sormak istiyorsanız, gideceğiniz yere bağlı olarak cevabın çok farklı olmasını bekleyin. 2023'te Yurtdışında Eğitim Alınacak Dünyanın En İyi 10 Yeri arasında gezinerek biraz ilham alın veya daha fazla olasılık için Avrupa ve Asya'daki En İyi 10 Ülkeye gidin. Bu sıralamalar, yurtdışında ideal eğitim yerleri listesi oluşturmak için yıllık öğrenci anketimizden öğrenci tercihleri ve dış kaynaklardan alınan veriler kullanılarak oluşturulmuştur.

Ana dalını düşün

İngiliz edebiyatı okuyorsanız, Çin'de okumak mantıklı gelmeyebilir. Ancak dünya edebiyatı okuyorsanız, Çin'de okumak gerçekten harika bir fikir olabilir. Bazı ülkeler farklı eğitim konuları ile tanınırlar ve birçok ülkede muhtemelen mükemmel programlar olacak olsa da, aramanızın başındaysanız bu liste iyi bir başlangıç noktası olabilir. Aşağıdaki fikirleri göz önünde bulundurun:

📊 İşletme ve Finans

İş kariyerinizi başlatmak mı istiyorsunuz? Bu büyük şehirler uluslararası ticaret merkezleridir: Londra, New York, Hong Kong, Toronto, Sidney ve Tokyo.


📝 İngiliz ve Edebiyat

Bir kitap kurduysanız, dünyanın en ünlü edebiyat merkezlerinin Santiago, Oxford, Paris, Saint Petersburg, Dublin ve Edinburgh şehirlerini içerdiğini bilmek isteyeceksiniz .


💓 Tıp ve Halk Sağlığı

Dünyanın en iyi sağlık hizmeti nerede ve dünyanın en çok nerede sağlık hizmetine ihtiyacı var? Danimarka, Güney Afrika, Gana, Tayland veya Hindistan'ı deneyin.


⚖️ Politika ve Hukuk

Avrupa'daki siyasi sıcak noktalar arasında Brüksel'deki AB Genel Merkezi ve Cenevre'deki Kızıl Haç bulunmaktadır. New York City'deki Birleşmiş Milletler Genel Merkezini bulun.


⚙️ Mühendislik ve Teknoloji

Kutunun dışında düşünmeye hazır mısınız? Singapur, San Francisco, Berlin, Tel Aviv, Stockholm veya Lizbon gibi küresel bir inovasyon merkezine gidin .


🎨 Görsel Sanatlar

Görsel sanatlar ve tonlarca müzenin zengin kültürel tarihine sahip bir şehri deneyin, örneğin Floransa, Paris, Barselona, Pekin veya Şikago.


🎭 Sahne Sanatları ve Müzik

Dünyanın birçok şehrinde canlı tiyatro ve müzik merkezleri bulacaksınız. En ünlülerinden bazıları Nashville, Londra, Johannesburg, Buenos Aires ve Berlin'dir.


🏛 Tarih

İster arkeolojiyle, ister genel olarak tarihle ilgilenin, Atina, Kudüs, Cusco, İstanbul veya Moskova gibi yerleri yenemezsiniz.


📚 Eğitim

Dünyanın en iyi eğitim sistemlerini deneyimlemek istiyorsanız Finlandiya, Hollanda veya Japonya'ya gidin. Gelecek vadeden bir İngilizce öğretmeniyseniz, Vietnam veya Kolombiya'ya bakın.


İlgi alanlarınızı okul dışında düşünün

Bir öğrenciden daha fazlasısın! Bu yüzden sınıf dışındaki ilgi alanlarınızı düşünün. Sahilde ders çalışarak vakit geçirmek ister misin? Ya da belki hafta sonları kampa gitmek istersin? Aşağıdaki fikirleri göz önünde bulundurun:

🏕️ Açık havadasın

Avustralya, Güney Afrika, Yeni Zelanda, Kosta Rika, Norveç veya Tanzanya gibi ülkeleri düşünün.


🍱 Siz bir mutfak tutkunusunuz

Tokyo, Kazablanka, Rio de Janeiro, Dubai ve Hong Kong gibi şehirleri düşünün.


👓 Tasarımla ilgilisiniz

Londra, Los Angeles, Madrid, Paris ve New York gibi ikonik moda merkezlerini düşünün.


☕ Sen bir kahve ya da çay aşığısın

Stockholm, Melbourne, Roma, Singapur veya Viyana gibi dünyanın en iyi kafe kültürlerinden bazılarına sahip şehirleri düşünün.


Yaşam maliyetini düşünün

Yurtdışında nasıl eğitim alacağınızı öğrenirken, bütçeniz karar vermede ana rol oynamalıdır. Yaşam maliyetinin daha yüksek olduğu ülkeler öncelikle Batı Avrupa ve Kuzey Avrupa'da bulunmaktadır. Güney ve Güneydoğu Asya, Latin Amerika ve Doğu Avrupa'da daha bütçe dostu ülkeler bulunur. Bütçenizi sıkı tutmak sizin için önemliyse, yaşam maliyetinin daha düşük olduğu şehirleri düşünebilirsiniz. Büyük şehirlerin dışında, özellikle daha pahalı ülkelerde okumak için daha uygun fiyatlı yerler bulabileceğinizi unutmayın. Aşağıdaki ülke kılavuzlarını kullanarak daha spesifik yaşam maliyetleri ve bütçeleme bilgileri bulabilirsiniz.

Belirli bir ülkede yurt dışında nasıl eğitim alacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Aşağıdakileri öğrenmek için ülke kılavuzlarımızı kullanın:

Kuzey Amerika'da Eğitim:

Avrupa'da Eğitim:

Güney Amerika'da Eğitim:

Asya'da Eğitim:

Orta Doğu'da Eğitim:

Okyanusya'da Eğitim:

Afrika'da Eğitim:

Çevrimiçi Eğitim 💻


Aklınızda zaten bir ülke varsa

Okumak istediğiniz ülkeyi zaten biliyorsanız, şimdi okullara karar vermelisiniz. Üniversiteleri seçerken, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok şeyi göz önünde bulundurmalısınız :

Üniversite kariyer hedeflerime uygun bir program sunuyor mu?

İngiltere'de biyoloji lisans derecesinin tamamını yapmak ve ardından tıp fakültesi için ABD'ye geri dönmek istiyorsanız, Amerikan tıp fakültelerine başvurabilmek için belirli gereksinimleri karşıladığınıza çok dikkat etmelisiniz. Araştırmanızı önceden yapın! Doğru kararı verirseniz, yurtdışında okumak kariyerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Kredileri kendi kurumuma geri aktarabilecek miyim?

Bu, tüm derece için değil, bir sömestr veya yıl boyunca yurtdışında okuyanlar içindir. Bazı okullar, özellikle önemli gereksinimler söz konusu olduğunda, hangi yurtdışında eğitim kredilerinin derecenize sayılacağı konusunda oldukça katı olabilir. Okulunuzun, yurtdışında aldığınız biyoloji dersinin, halk sağlığı bölümünüz için gerekli biyoloji dersi olarak sayılmasına izin vereceğinden emin olun! Okulun onayını önceden yazılı olarak belgelediğinizden emin olun.


Yurtdışında eğitim programları için nereye bakmalıyım?

Genel bir yere karar verdikten sonra, potansiyel üniversitelerin bir listesini yapma konusunda ciddileşmenin zamanı geldi. Aşağıda listelenen kaynaklar, başvuracağınız okulların nihai listesini daraltmanıza yardımcı olabilir.

Eğitim arama motorları

Google iyi bir başlangıç noktası olsa da programları keşfetmenize ve karşılaştırmanıza, üniversitelere doğrudan mesaj göndermenize ve mevcut öğrencilerle konuşmanıza yardımcı olması için educations.com gibi özel bir eğitim kaynağı kullanın . Programları ülkeye, şehre, okul türüne ve konu kategorisine göre filtreleyerek yurtdışında eğitim yolculuğunuzu olabildiğince sorunsuz hale getirebilirsiniz.

Sıralamalar

Ülkeden çok doğru okulu bulmaya odaklanıyorsanız, dünyadaki en iyi okulların yıllık sıralamalarını derleyen THE, QS ve US News gibi sıralama sitelerine göz atmak da iyi bir fikir olabilir. Ancak, bu sayılara tamamen güvenmeyin. Bu siteler, sıralama kriterleri nedeniyle daha eski, köklü, büyük araştırma üniversitelerini daha yüksek sıralar, bu nedenle bir okulun en üstte olmaması, size ve çevrenize benzersiz bir şekilde uyan harika bir programa sahip olmadığı anlamına gelmez. ilgi alanları.

Başa dön ☝️

3. Başvuru süreci

Hala merak ediyor musunuz: Yurtdışında okumak nasıl oluyor? Pekala, şimdi başvuru sürecini başlatma zamanı. Aklınızda bir okul listesi varsa, göründüğü kadar karmaşık olmadığına söz veriyoruz! Daha önce evinizde bir üniversiteye başvurduysanız, süreç muhtemelen oldukça benzer görünecektir. Yurtdışında eğitim başvurusunda tam olarak neler olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Organize olun

Başka bir şey yapmadan önce organize olun. Son teslim tarihlerini takip etmenize yardımcı olması için bir e-tablo ile başlamanızı öneririz. Ayrıca her okul için gereksinimlerin kontrol listelerini tutmak isteyebilirsiniz. Güncelleme işlemi boyunca bu e-tabloya tekrar tekrar dönmelisiniz. E-tablo sizin tarzınız değilse, geri dönebileceğiniz bir kontrol listesi veya bir tür ana belge yapmayı denemelisiniz.

Uygula

Başvurmaya hazır mısınız? Başvuru süreci, başvurduğunuz okulun türüne ve seviyesine göre değişiklik gösterse de, başvurunuzun bir parçası olabilecek temel gereklilikleri burada bulabilirsiniz.

notlar

Çoğu program, lisans üniversiteniz veya hatta liseniz olsun, son okulunuzda nasıl yaptığınızı görmek ister. Bazı okulların, uygun olabilmek için karşılaması gereken belirli minimum not ortalaması gereksinimleri vardır. Transkriptinizi başvurduğunuz okula göndermeleri için mümkün olan en kısa sürede mevcut okulunuzla iletişime geçin. Ülkenin not sistemine bağlı olarak notlarınızı dönüştürmeniz ve hatta transkriptinizi başka bir dile tercüme ettirmeniz gerekebilir.

Test sonuçları

Birçok uluslararası program tamamen İngilizce olarak öğretilir. İngilizce ana diliniz değilse, İngilizce becerilerinizi okullara kanıtlamak için bir sınava girmeniz gerekir. Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya ve ABD gibi popüler yurt dışı eğitim destinasyonlarındaki tüm üniversiteler dahil olmak üzere birçok okul TOEFL iBT sınavını yeterliliğinizin kanıtı olarak kabul eder. TOEFL iBT sınavına girmeye hazır olup olmadığınızı buradan kontrol edebilirsiniz.

Seçtiğiniz ülkeye bağlı olarak, başvurduğunuz okullar daha genel standart testler gerektirebilir. Örneğin, birçok Amerikan üniversitesi, lisans öğrencileri için SAT veya ACT'yi şart koşmaktadır. Bir Amerikan yüksek lisans okuluna başvuruyorsanız, GRE sınavına girmeniz gerekebilir.

Motivasyon mektubu veya kişisel beyan

Bazı okullar, bazen yurtdışında eğitim denemesi olarak da adlandırılan kişisel bir beyan yazmanızı isteyecektir. Kişisel bir beyan, okula neden program için çok uygun olduğunuzu açıklar. Kişiliğinizi, bir öğrenci olarak önceliklerinizi ve okulun hayallerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olacağını gösterme şansı. Motivasyon mektuplarının uzunluğu değişir, ancak ortalama olarak yaklaşık 500 kelime beklenir.

Motivasyon mektubunuz birkaç şey yapmalıdır:

 1. Başvurduğunuz üniversitede neden okumak istediğinizi açıklayın. Size neler sunabileceklerini ve okula nasıl katkıda bulunabileceğinizi düşünün.
 2. Neden kendi ülkenizde değil de onların ülkesinde okumak istediğinizi açıklayın.
 3. Yurtdışında ve özellikle onların üniversitesinde başarılı olabileceğinizi kanıtlayın.

Motivasyon mektubunuz şunları yapmamalıdır:

 1. Başvurduğunuz tüm okullara göndereceğiniz genel bir mektup olun.
 2. Evden uzakta uluslararası bir öğrenci olmayı kaldıramayacağınıza dair şüphe uyandırın.
 3. Yurt dışında parti yapmak ve sadece arkadaş edinmek için okuduğunuzu ima edin.

Öğretmen önerileri ve referansları

Bazı okullar, başvurunuzla birlikte göndermeniz için bir veya iki akademik referans (öğretmenleriniz) isteyecektir. Genellikle öğretmenlerden doğrudan üniversiteye referans vermelerini isterler. Bazen bunları kendiniz göndermeniz istenecektir.

Sizi gerçekten tanıyan ve iyi bir ilişkiniz olan öğretmenleri seçin. Bunlar yakın zamanda sahip olduğunuz veya şimdi sahip olduğunuz öğretmenler olabilir. Onlardan akademik bir referans istediğinizde, referanslarını özelleştirebilmeleri için onlara özgeçmişinizi ve başvurduğunuz okulların bir listesini vermek isteyebilirsiniz. Referansı sizin için hazırlamaları ve onlara hatırlatmalar göndermeye hazır olmaları için onlara en az bir ay önceden haber verin.

Röportajlar

Mülakatlar çok yaygın değildir, ancak telefonda veya görüntülü sohbette bir röportaj yapmanız istenebilir. Röportajlar kulağa korkutucu gelebilir ama kişiliğinizi göstermenin harika bir yoludur. Ayrıca soru sormanız ve okulun size uygun olup olmadığına karar vermeniz için de iyi bir fırsattır - mülakatlar iki yönlüdür!

Yurtdışında eğitim mülakatında karşılaşabileceğiniz bazı sorular şunlardır:

 1. Neden yurtdışında okumak istiyorsun?
 2. Bu özel programla neden ilgileniyorsunuz?
 3. Uzun vadeli kariyer hedefleriniz nelerdir?
 4. Daha önce yurtdışında bulundunuz mu? Nasıl buldun?
 5. Ev sahibi ülkenin kültürünün en çok hangi kısımlarını dört gözle bekliyorsunuz?
 6. Okula nasıl dahil olursun?
 7. Sen boş zamanlarında ne yaparsınız?

Kendi sorularınızla da hazırlıklı gelmelisiniz. Önce araştırma yapın ve web sitelerinde kolayca bulabileceğiniz soruları sormayın. Dikkatli bir araştırma yapmak için zaman ayırmanız, görüşmecinize programları ve yurt dışında eğitim konusunda ciddi olduğunuzu gösterecektir. Gerçek görüşmeden önce bir arkadaş veya aile üyesiyle pratik görüşme yapmak yardımcı olabilir.

Hazırlanan bir yurtdışı eğitim mülakatına girerseniz, iyi bir izlenim bırakacağınızdan emin olabilirsiniz. Görüşmeden sonra e-posta ile bir takip teşekkür mesajı göndermeyi unutmayın!

Yazı/Sanat Örneği

Çoğu program bunu gerektirmez, ancak yazma ağırlıklı veya sanat odaklı bir programa başvuruyorsanız, çalışmanızın bir örneğini göndermeniz istenebilir. Bir edebiyat programı için bu, bir araştırma makalesini içerebilir. Bir animasyon kursu için bu, en iyi çalışmalarınızın bir portföyü olabilir.

Nasıl burs alacağınızı bilmeniz mi gerekiyor?

İhtiyacınız olan bilgileri almak için Burs Rehberimizi kullanın.

4. Burs başvurusunda bulunun

Yurtdışında okumak pahalı olabilir, ancak burslar maliyeti büyük ölçüde karşılamanın bir yolu olabilir. Burs aranacak pek çok yer vardır ve burslar değişiklik gösterecektir - eğitim için birkaç yüz dolar sağlayabilirler veya hatta tüm bir programı kapsayabilirler. Ancak, daha küçük bursları da gözden kaçırmayın! Herhangi bir miktar, sizin için yurtdışında eğitim almayı mümkün kılmak için uzun bir yol kat edebilir. Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Rehberiniz olalım!

Yurtdışında Eğitim Burs Rehberimizle başlayın

37 ülkede 440'tan fazla uluslararası bursun bir listesini derledik. Burs ödül miktarlarını, uygunluk koşullarını ve son başvuru tarihlerini sizin için araştırma ve düzenleme işini zaten yaptık. Öyleyse, bu bursların meşru olduğunu ve aslında başvurmaya değer olduğunu bilin. Bu burslardan bazıları üniversitelerle bağlantılıdır, ancak diğerleri bir ülkede herhangi bir yerde okumak isteyen öğrencilere açıktır.

Devlet tarafından finanse edilen bursları keşfedin

Bazı ülkeler, orada okumak isteyen öğrencilere fon sağlamaya yardımcı olacaktır. Örneğin, İsveç Enstitüsü, İsveç'te okumak isteyen uluslararası öğrencilere burs sağlamaktadır. Diğer ülkelerin devlet tarafından finanse edilen bursları olduğunu bulmak için kesinlikle hızlı bir Google aramasına değer.

Üniversitenizin burs sayfasına bakın

Burs rehberimizde yer almayan bir ülkede yurt dışında nasıl eğitim alacağınızı öğrenmek istiyorsanız, o ülkedeki belirli okulların öğrenci adayları için burs sağlayıp sağlamadığına bakmalısınız. Çoğu üniversitenin burs bilgilerine ayrılmış bir sayfası olacaktır. Kısa süreli bir programa bakıyorsanız, mevcut üniversitenizin öğrencilere yurtdışında başka üniversitelerde eğitim görmeleri için burs sağlayıp sağlamadığını da araştırmak isteyebilirsiniz.

Başa dön ☝️

5. Mali yardım için başvurun

Kendi üniversitenizde mali yardım alan bir Amerikalı öğrenciyseniz, muhtemelen yurtdışında okumak için mali yardım alabilirsiniz. Federal bir kredi aldıysanız, FAFSA'yı kabul eden bu ülkeler listesine göz atın. Okulunuz size özel bir hibe verdiyse, muhtemelen bunu yurtdışındaki eğitiminize genişletebileceksiniz. Herhangi bir özel sorunuz varsa, okulunuzun mali yardım ofisine başvurduğunuzdan emin olun.

6. Kabul teklifini kabul edin

Sen yaptın! Yurt dışında bir okula girdikten sonra asıl eğlence başlıyor. Ama belki de birden fazla okula kabul edildin. Şimdi hangi okulu seçeceğinize karar vermeniz gerekecek.

Birden fazla seçeneğiniz varsa nerede eğitim alacağınıza nasıl karar verilir?

İlk önce - karar verdiğiniz her okulun bir artı ve eksi listesi yapın. Bir kolej seçerken dikkate alınması gereken birkaç şey var.

 • Kendi öncelikleriniz: Gelecekte ne istediğinizi düşünmek için biraz zaman ayırın. İdeal hayatınız birkaç yıl içinde nasıl görünüyor ve oraya ulaşmanıza ne yardımcı olabilir?

 • Kurslar ve öğretim kadrosu: Gelecekte alacağınız kurslar hakkında daha ayrıntılı bilgi edinin. Mezun olduktan sonra sana yardım edecekler mi? Sınıf mevcudu, fakülte katılımı ve staj gibi fırsatlar hakkında biraz daha araştırma yapın.
 • Destek hizmetleri ve tesisler: Kütüphane ve spor salonunun yanı sıra ruh sağlığı desteği, kariyer hizmetleri, akademik danışmanlık ve uluslararası öğrenci hizmetleri, gelecekteki deneyiminizin bir parçasıdır. Bunların aradığınızdan emin olun!

 • Yer ve öğrenci hayatı: Üniversitenin web sitesinde hangi spor gruplarını, kulüpleri ve toplulukları sunduklarını görmek için öğrenci hayatı hakkında fikir edinebilirsiniz. Okulların sosyal medyalarını kontrol edin. Nasıl bir hava alıyorsun? Kendinizi orada görebiliyor musunuz?
 • Yaşam maliyeti ve öğrenim ücreti: Öğrenim ücreti nedir? Seçtiğiniz okullar iki farklı ülkedeyse, her birinde yaşamanın maliyeti nedir? Bir okul daha iyi mali yardım veya burs sunuyor mu?

 • İçgüdüsel duygunuz: Sırf anne babanız tercih ediyor diye bir okul seçmeyin. Ülke dışında birkaç ay veya birkaç yıl geçirecekseniz, orası gerçekten olmak istediğiniz bir yer olmalı.Kabul teklifi almadınız mı?

Başvurduğunuz okullardan herhangi biri tarafından kabul edilmediyseniz büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Ancak, birçok programın son derece rekabetçi olduğunu unutmayın. Sırf bir okulun senin şu anda doğru kişi olduğunu düşünmemesi, asla yapmayacakları anlamına gelmez. İyi olan şu ki, artık şu sorunun tüm cevaplarını biliyorsunuz: Yurtdışında okumak nasıl oluyor? Vazgeçmeyin, daha geniş bir okul yelpazesini değerlendirin ve seneye tekrar başvurun!

Başa dön ☝️

Neden Yurtdışında Eğitim?

Yurtdışında eğitim programlarının birçok uluslararası öğrenci için hayat değiştiren deneyimler olmasının pek çok nedeni vardır. Yurtdışında eğitim görmenin geleceğinizi inşa etmenize nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yurtdışında Ne Okuyabilirim?

Yurt dışında neler okuyabileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Yurtdışında Nasıl Eğitim Alınır Kılavuzunun bu bölümü, yurtdışında eğitim alabileceğiniz farklı türde dereceler ve programlar hakkında konuşacaktır.

Yurtdışında Eğitim İçin Hazırlanmak

Şimdi bir program seçip kabulünüzü aldığınıza göre, oradan nereye gidiyorsunuz? Rehberin bu bölümünde yurtdışındaki eğitiminiz için barınma, bütçeleme ve paketleme hakkında daha fazla bilgi edinin.

Vardığınızda Ne Yapmalı?

Yurt dışı biletiniz var ama vardığınızda ne yapacağınızı mı bilmeniz gerekiyor? Yeni bir ülkede ilk birkaç gününüzü nasıl yöneteceğinizi ve ayrıca yeni bir kültüre ve topluma uyum sağlarken neler bekleyeceğinizi öğrenin.

Yurtdışında Eğitimden Sonra

Yani inanılmaz bir macera yaşadınız ve zamanınız dolduktan sonra seçeneklerinize mi bakıyorsunuz? Sizin için bazı fikirlerimiz var. Yurtdışında eğitim almayı özgeçmişinize nasıl ekleyeceğiniz ve yurtdışında eğitim aldığınız ülkede kalmak istiyorsanız ne yapmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.