Keystone logo

Yurtdışında Öğrenim Nasıl Yapılır?

24 Haz 2017
new friends study abroad
How to Make Friends on Study Abroad

Yurt dışında eğitim görmeyi düşünüyorsanız ama arkadaş edinmenin daha zor olabileceğinden endişelenmeyin, korkmayın! Birçok açıdan, uluslararası bir öğrenci olarak arkadaş edinme aslında daha kolay! Sosyal hayatta kalmak ve yurtdışında eğitim sırasında hayat boyu arkadaş edinmeniz için beş ipucu.

1. Oryantasyona git

Oryantasyon isteğe bağlı olabilir - hatta sıkıcı olabilir - ancak diğer uluslararası öğrencilerle bir arkadaş grubuna yerleşmeden önce tanışmanın harika bir yoludur. Bazı öğrenciler bulduktan sonra, daha fazla bilgi edinmek isteyebilir, yerel bir kafede ya da kampüs çiminde takılmayı önerebilirsiniz. Az önce geldiler, bu yüzden planlarının olması muhtemel değil, ve eğer yaparlarsa, belki sizi de davet edecekler!

2. ASAP çalışan bir cep telefonunuz olduğundan emin olun.

Bazı ülkelerde, bir SIM kart almak evrak gerektiren bir güçlük olabilir. Diğerlerinde, sadece onları satan bir marketi bulmak meselesi. Her iki durumda da, bu sizin yapılacaklar listenizde erken olmalı, böylece kendiliğinden planların kaçırılmaması gerekir.

3. Bazı öğrenci kulüplerine katılın

Her üniversitenin kendi tuzuna değmesi, katılmanız için bazı aktif öğrenci kulüplerine sahip olacaktır. İster hobilerinize dayanıyor olun, isterse yerel barlarda indirimler elde etmenin ortak bir sevgisi olsun, yeni arkadaşlar edinme fırsatları olacak. Ağırlıklı olarak uluslararası öğrenciler olmayan kulüpleri yerel arkadaş edinme şansınızı artırmak için iyi bir fikirdir.

4. Bir oda arkadaşı veya oda arkadaşı olsun

Her ne kadar birçok insan yalnız yaşıyor ve sosyal olarak aktif olsa da, yeni bir ülke ve üniversitede iseniz, yatakhanelerde veya ortak bir dairede, aktif kalmak ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir yoldur. Oda arkadaşlarınızla ortak pek bir şeyiniz olmasa bile, muhtemelen arkadaş arkadaşlarınızın arkadaşlarınızla ve arkadaşlarınızla arkadaşlarınızın arkadaşlarıyla takılma fırsatına sahip olacaksınız. Er ya da geç, gerçekten hoşunuza giden bazı insanlarla tanışacaksınız.

5. Yeni ülkenizi keşfetmek için planlarınızı organize edin

Arkadaş edinir, ancak istediğiniz kadar sık ​​çıkmazsanız, gezmek, yerel mutfağı keşfetmek, alışveriş yapmak veya kulüplere ve barlara gitmek için bazı günlük geziler düzenleyin. Yerel arkadaşlarını da davet etmekten çekinmeyin. Sizi duydukları yerel restoranlar yönünde yönlendirebilir ve denemek istedikleri, sanat sergileri ya da kitap fuarları ile gittikleri bir yer arıyorlar, hatta hiç ziyaret etmedikleri yerler bile. Bu şehirde bütün hayatlarını yaşadılar.

Eğitiminizi yeni bir uluslararası destinasyona daha mı götürmeye hazır mısınız? Yurtdışındaki tüm sorularınızın cevaplanması için Nihai Çalışma Yurtdışı Kılavuzumuza göz atın!