Keystone logo

GRE Testi: 2023 İçin Kapsamlı Bir Kılavuz

8 Haz 2021

Yurtdışında lisansüstü eğitim almakla ilgileniyorsanız, kabul için belirli kriterleri karşılamanız gerekir. Bunlardan biri GRE gibi sınavlara katılıyor. GRE ne için kullanılır? Lisansüstü okul için GRE sınavı, seçtiğiniz üniversiteye kabul edilmenize ve kariyer hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak standart bir sınavdır.

İster bir Yüksek Lisans, Doktora veya MBA derecesi alıyor olun, uluslararası öğrenciler için GRE sınavı, başvurunuza ekstra değer katacak, güçlü yönlerinizi değerlendirecek ve daha kolay kabul almanıza yardımcı olacak bir sınavdır.

GRE sınavı, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri veya Kanada'da kabul için gerekli bir sınav olarak algılanmamalıdır. Tüm kıtalarda ve Birleşik Krallık veya Almanya gibi ülkelerde de yaygın olarak kabul edilen bir testtir. GRE'yi nereden alacağınızı mı merak ediyorsunuz? 1000'den fazla resmi test merkezi ile kelimenin tam anlamıyla her yerde!

Yurtdışında bir Yüksek Lisans programı okumakla ilgileniyor musunuz?

Dünya çapında lisansüstü programları bulmak ve karşılaştırmak için aramamızı kullanın!

GRE sınavı nedir?

GRE (Graduate Records Examination), lisansüstü ve işletme okullarına kabul için standart bir sınavdır. 1936 yılında Carnegie Foundation for the Advancement of Teaching (CFAT) tarafından kurulmuştur ve şu anda Educational Testing Service (ETS) yönetimi altındadır.

Test, aday öğrencinin nicel muhakeme, sözlü muhakeme ve analitik yazma konusundaki niteliklerini ölçer ve beş yıl boyunca geçerlidir. GRE Genel Testini uluslararası öğrenciler için çekici kılan, sunduğu esnekliktir. Sınava giren biri olarak, hangi sınav puanlarının ilgilendiğiniz okullara gönderileceğine ve hangilerinin gönderilmeyeceğine siz karar verirsiniz. ScoreSelect® seçeneği sayesinde, teste tekrar girebilir ve topladığınız en iyi puanları seçebilirsiniz.

Dünya çapında 1.200'den fazla işletme okulu GRE sınavlarını kabul etmektedir. Dünya çapında GRE sınavını kabul eden kurumların ve burs sponsorlarının kapsamlı listesini burada, okumak istediğiniz ülkeye tıklayarak bulabilirsiniz. Ek olarak, burada GRE General testini kabul eden MBA programlarının bir listesi bulunmaktadır.

GRE sınavı, cinsiyetleri, milliyetleri, kültürleri ve önceki eğitim geçmişleri ne olursa olsun, dünyanın dört bir yanındaki başvuru sahiplerine açık olduğu için çeşitliliği destekler ve kucaklar. En önemlisi, aynı zamanda eğitimde eşit temsili destekler ve engelli ve sağlıkla ilgili ihtiyaçları olan sınav katılımcılarına yardımcı olur. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz burada.

GRE sınavına nerede girilir?

GRE sınavına kaydolabilmek için çevrimiçi olarak bir Eğitim Test Hizmeti (ETS) hesabı oluşturmanız ve ardından girmek istediğiniz GRE Genel veya GRE Konu Testini seçmeniz gerekir. GRE testi çevrimiçi olarak ve 1.000'den fazla test merkezinde mevcuttur.

Sadece ABD'deki aday öğrenciler arasında popüler değil, aynı zamanda 160'tan fazla ülkede bulunan binlerce uluslararası öğrencinin girdiği evrensel bir sınavdır. GRE sınavı, son on yılın Ülkelere Göre Genel Test Hacmi istatistiklerinde görüldüğü gibi, dünyanın her yerinden katılımcıların olduğu ülkelerin çoğu için geçerlidir.

GRE'yi ne sıklıkla alabilirsiniz? Test, dünya çapındaki konumların büyük çoğunluğu için sürekli olarak tekrarlanır. Ancak, Çin, Tayvan, Hong Kong veya Kore'den bir öğrenciyseniz, GRE testi ayda yalnızca üç kez kullanılabilir. Tüm sınav merkezlerini, koltuk müsaitliğini ve tarihlerini burada bulabilirsiniz.

İkamet ettiğiniz yerin fiziksel bir sınav merkezini ziyaret etmenize izin vermemesi veya tercih ettiğiniz merkezdeki bir bilgisayarda GRE Genel Sınavının bulunmaması durumunda, evde GRE sınavı seçeneği sunulabilir. Anakara Çin ve İran'da ev testi mevcut değil.

GRE ev sınavı, sınavın biçiminde veya süresinde hiçbir farklılık olmaksızın sınav merkezlerindeki resmi sınavla aynıdır. Tek fark, kendi bilgisayarınızı veya dizüstü bilgisayarınızı kullanmanız ve ProctorU® aracılığıyla bir insan gözetmen tarafından izlenmenizdir. Evde testin haftanın yedi günü sunulduğunu ve kaydınızdan 24 saat sonra müsait bir sınav aralığı seçebileceğinizi unutmayın.

GRE testinin ortalama maliyeti

Test toplam maliyetine gelince, dünyadaki bölgelerin çoğu için 205 $ olarak belirlendi. Test konumuna bağlı olarak istisnalar geçerli olabilir. Hindistan'da maliyet 213 dolar, Çin ve Avustralya'da 231 dolar ve Nijerya'da 226 dolar. Türkiye'de sınavın maliyeti biraz daha yüksek, 255 dolara kadar çıkıyor.

Belirli kriterleri karşılıyorsanız, ücret indirimi de mevcuttur. Bu bağlantı üzerinden ücret indirimi talimatlarını kontrol edebilirsiniz. Sınav tarihinizi yeniden planlamak veya bir sınav merkezini değiştirmek isterseniz, 50$ ek ücret uygulanacaktır.

GRE testi bileşenleri

gre test

GRE testi, bilgisayar tarafından sağlanan bir testtir. Ancak, çevrimiçi bir test mevcut olmadığında kağıt tabanlı sınavlar da mümkündür. Test, hayalinizdeki okula kabul edilmek ve çağdaş iş dünyasında başarılı olmak için edinmeniz gereken becerileri yansıtan sorular içerir. GRE sınavının uzunluğu, aralarda 10 dakikalık bir ara ile toplam 3 saat 45 dakikadır.

GRE formatı kullanıcı dostudur ve çok esnektir, çünkü bir bölümdeki soruları atlayabilir, geri dönüp test sırasında istediğiniz zaman cevabınızı değiştirebilir veya hatta önce hangi soruları cevaplamak istediğinizi seçebilirsiniz. GRE test düzeni şunlardan oluşur:

Analitik Yazma

Analitik yazma bölümü, fikirleri yeterli argümantasyonla destekleme, iddiaları inceleme, iyi oluşturulmuş argümanları sürdürme ve karmaşık fikirleri ve kavramları net bir şekilde ifade etme yeteneğinizi ölçer. İngilizce yazma becerilerinizi sergilemek için bu ilk bölümdeki fırsatınız. Amaç, verilen görevlere dayalı olarak mümkün olduğunca odaklanmış cevaplar sunmaktır. Analitik yazma bölümü, ayrı ayrı zamanlanmış iki bölümden oluşur: Bir konuyu analiz etme görevini ve bir argüman görevini analiz etmeyi.

 1. Bir sorunu analiz etme görevi, genel ilgi alanına giren belirli bir konu hakkında eleştirel düşünme yeteneğinizi değerlendirir. Konuyla ilgili kişisel görüşünüzü ifade eden bir cevap vermeniz gerekir. Göreve, cevabınızı daraltmanıza yardımcı olmak için bir dizi talimat eşlik eder, çünkü her konu çeşitli açılardan analiz edilebilir. Gereksiz hatalardan kaçınmak için size verilen talimatları dikkatlice okuyun.
 2. Bir argümanı analiz etme görevi, argümanları değerlendirme, anlama ve analiz etme yeteneğinizi ölçer. Belirli bir konu veya olay hakkında belirli iddialarda bulunan ve argümanlar sunan bir yazarın yazılı bir eseri size sağlanacaktır. Yazarın iddialarının tutarlılığını, sınavda alacağınız yönergelere göre bir kez daha tartışmanız ve eleştirel bir gözle incelemeniz beklenir.

Tüm bölüm için, her iki görevi de tamamlamak için her biri 30 dakika olmak üzere 60 dakikanız olacak.

Sözel akıl yürütme

Sözel akıl yürütme ikinci bölümü, her bölüm için 20 soru içeren iki alt bölümden oluşmaktadır. Sözlü Akıl Yürütme görevinin amacı, bir öğrencinin bir metinden en önemli noktaları özetleyerek seçme, kelimelerin, cümlelerin ve metinlerin anlamlarını aralarındaki ilişkiyi ayırt ederek anlama yeteneğini ölçmektir.

Odak noktası, yazarın yazma niyetini almak amacıyla çoklu anlam düzeylerinin anlamlandırılmasıdır. Sözlü Akıl Yürütme görevinde test edebileceğiniz üç tür soru vardır: Metin tamamlama, okuduğunu anlama ve cümle denkliği. Okuduğunu Anlama setler halinde görünür, kalan iki bölüm ise bağımsızdır.

 1. Başlangıç olarak, metin tamamlama görevi, bazı boşlukları olan bir ila beş cümle içeren bir pasaj içerir. Her boşluk için üç veya daha fazla cevap seçeneği vardır ve cümlenin anlamını tamamlamak için doğru cevabı seçmeniz istenir.
 2. Okuduğunu anlama görevi üç küçük göreve bölünmüştür: Tek bir yanıt seçeneği seçme seçeneğine sahip çoktan seçmeli sorular, bir veya daha fazla yanıt seçeneği belirleme seçeneğine sahip çoktan seçmeli sorular ve Geçişte Seç. İlk iki görev sırasında, soruya bağlı olarak doğru cevabı veya cevapları seçmeniz yeterlidir.

Pasajda seçme görevine gelince, pasajda belirli bir açıklamaya uyan cümleyi seçmeniz istenir. Fareniz ve klavyenizle istediğiniz kelimeyi veya cümleyi seçerek bunu kolayca yapabilirsiniz. Pasaj ne kadar büyükse, cevabınızı aramak için ihtiyaç duyacağınız metnin bölümünü daraltmanız için talimatlar o kadar odaklanmış olacaktır. Pasajların uzunluğu beş paragrafa kadar olabilir ve konular değişebilir ve işletme, doğa bilimleri veya beşeri bilimleri içerebilir.

3. Cümle denkliği bölümü tek bir cümle ve bir boşluktan oluşmaktadır. Size ikisi doğru olan altı cevap seçeneği verilecektir. Kısmen doğru cevaplar sıfır kredi alacağından, bir değil iki doğru cevap seçmeye dikkat edin.

GRE testiniz sırasında, testin sonunda tanımlanmış bir araştırma bölümü ve analitik yazma testinden sonra kimliği belirsiz bir bölüm görünebilir. İkisi de gol değil. Tüm bölümün süresi her alt bölüm için 30 dakika olmak üzere 60 dakikadır.

Nicel Akıl Yürütme

Son olarak, nicel muhakeme bölümü, bir öğrencinin nicel bilgileri yorumlama ve analiz etme yeteneğini değerlendirir. Ayrıca, matematiksel modellerin yardımıyla öğrencinin cebir, geometri, veri analizi ve problem çözme becerilerini ölçer.

Sınav sırasında size bir ekran hesap makinesi verilecektir. Bu bölüm dört alt bölümden oluşmaktadır: Nicel karşılaştırma soruları, bir veya birden fazla yanıtlı çoktan seçmeli sorular, sayısal giriş soruları ve veri yorumlama kümeleri. Bu bölümdeki veriler tablolar, grafikler veya başka şekillerde sunulabilir.

 1. Nicel karşılaştırma soruları, A ve B adlı iki niceliği karşılaştırmanızı ister. Miktarlarla ilgili dört ifade verilmiştir ve bunlardan hangisinin doğru olduğuna karar vermeniz ve aralarındaki karşılaştırmayı tanımlamanız gerekir.
 2. Okuduğunu Anlama bölümüne benzer şekilde, çoktan seçmeli bölüm, size verilen mevcut cevap seçenekleri arasından doğru cevabı veya cevapları seçmenizi bekler. Beş cevap seçeneğinden oluşan bir listeniz olacak.
 3. Sayısal giriş soruları, bir yanıt kutusuna bir tamsayı veya ondalık sayı olarak yanıt vermenizi veya iki ayrı kutuya kesir olarak girmenizi ister. Bilgisayar tabanlı bir GRE Testinde yanıtları fareniz ve klavyenizle verebilirsiniz.
 4. Veri yorumlama kümeleri soruları çoğu zaman birlikte gruplandırılır ve belirli bir tablo veya grafikle ilgilidir. Bu görev sırasında verileri analiz etmeniz veya yorumlamanız gerekir ve sorular değişiklik gösterebilir ve çoktan seçmeli veya sayısal türde olabilir.

Quantitative Reasoning bölümünün süresi 70 dakika, her bölüm için ayrı ayrı 35 dakikadır.

GRE Konu Testleri

Bu testler, belirli bir çalışma alanındaki becerilerinizi ölçen başarı testleridir. Vurgu, belirli bir çalışma alanına verilir ve bir GRE konu sınavına girerek, başvuru havuzunda öne çıkma ve tercih ettiğiniz lisansüstü okula kabul edilme fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca, niteliklerinizi ölçmek ve neleri geliştirmeniz gerektiğini yansıtmak için harika bir yoldur.

Potansiyel bir lisansüstü okul öğrencisiyseniz, bir konu sınavına katılabilirsiniz. Aşağıdaki disiplinlerden birinde bir lisans ana dalına ve kapsamlı bir geçmişe sahip olmanız yeterlidir:

 • İngiliz edebiyatı
 • Kimya
 • Biyoloji
 • Psikoloji
 • Fizik
 • Matematik

GRE konu testleri dünya çapında binlerce kurum tarafından kabul edilmektedir ve lisansüstü okullara ve MBA derecelerine başvururken tavsiye mektuplarınızı veya lisans kayıtlarınızı tamamlamanıza yardımcı olabilir. Her yıl Eylül, Ekim ve Nisan aylarında kağıt üzerinden sınav merkezlerinde verilmektedir.

GRE Testi: Puanlama hakkında bilmeniz gereken her şey

GRE sınavınızın tamamlanmasının ardından GRE Puan Raporunuzu alacaksınız. Bu rapor, iletişim bilgileriniz, doğum tarihiniz, cinsiyetiniz, sınav tarihleriniz, mezun olmak istediğiniz ana dal, yüzdelik dereceli sınav puanlarınız ve yetkili puan alıcılarının veya burs sponsorlarının tam listesi gibi ilgili tüm bilgileri içerir.

Ayrıca, resmi puan raporları seçtiğiniz kurumlara gönderilir ve kişisel bilgilerinizi, mezun olmak istediğiniz bölümü ve çeşitli bölümlerde seçtiğiniz puanları içerir. Seçilen puanlara atıfta bulunurken , GRE size, seçtiğiniz kurumlarla hangi puanların paylaşılacağını ve hangilerinin paylaşılmayacağını seçmenizi sağlayan ScoreSelect® seçeneğini sunar. Bu, hem GRE genel testi hem de GRE konu testi için geçerlidir.

Sonuç olarak ve performansınıza bağlı olarak, bir yüksek lisans programına kabul edilme şansınızı artıracak en rahat hissettiğiniz puanları seçebilirsiniz. Puanlar beş yıl süreyle raporlanabilir. Test puanlarınızı, sınav gününüzden yaklaşık iki hafta sonra ETS hesabınızdan çevrimiçi olarak alacaksınız.

GRE genel testi için aşağıdaki puanları alacaksınız:

 • Sözel Akıl Yürütme için puan, 1 puanlık artışlarla 130-170 puan arasında değişir.
 • Benzer şekilde, Nicel Akıl Yürütme için puan, 1 puanlık artışlarla 130-170 puan arasında değişmektedir.
 • Analitik Yazma bölümünde ise puan yarım puanlık artışlarla 0-6 puan arasında değişmektedir.

Bir bölümde yanıt verilmezse, bu, Puan Yok (NS) olarak rapor edilecektir.

Sözel Akıl Yürütme ve Sayısal Akıl Yürütme bölümleri seviyeye uyarlanabilir. Bu, bilgisayarın ikinci bölümü öğrencinin birinci bölümdeki performansına göre seçtiği anlamına gelir. Tüm sorular nihai puana eşit olarak katkıda bulunur. Ham puan, verilen doğru cevapların sayısıdır.

Analitik Yazma bölümünün puanlaması söz konusu olduğunda, makaleler altı ölçekli bir sistemde en az bir eğitimli değerlendirici tarafından puanlanır. Makaleler ayrıca bilgisayarlı bir puanlama sistemi olan e-rater® tarafından da puanlanır. Her iki not da nihai puana eşit olarak katkıda bulunur.

İyi GRE puanları nelerdir?

Kendinize “İyi GRE puanları nelerdir?” Diye soruyorsanız. o zaman iyi bir puanın başvurduğunuz üniversiteye bağlı olduğunu bilmelisiniz. MIT, Columbia veya UPenn gibi bazı kurumlar diğerlerinden daha yüksek standartlara sahiptir. Seçtiğiniz üniversitelerin ortalama GRE sınav puanına göz atın ve bunu elde etmek için elinizden gelenin en iyisini yapın!

Genel olarak, iyi bir puan ortalama bir puanla tanımlanır. Nicel akıl yürütme için ortalama GRE puanı 153.39, sözlü akıl yürütmede 150.37 ve analitik yazımda 3.58 olarak belirlenmiştir.

Sonuç olarak 318 ve üzeri puan oldukça iyi, 329 ve üzeri puan ise mükemmel olarak değerlendirilmektedir. 292 ve daha düşük puan, lisansüstü okulların çoğunluğu için ortalamanın altındadır.

GRE Başarı Araçları

Uluslararası bir öğrenci olarak neden GRE sınavına gireceğinizi hala merak ediyor musunuz? GRE testi, test geliştirme, puanlama süreçleri ve yönetim açısından adalet ve geçerlilik sunar.

Her başvuru sahibini katılmaya ve en iyi sonuçları elde etmeye davet eden bir testtir ve testin kendisi yalnızca bir lisansüstü okulun müfredatında değil, aynı zamanda gerçek hayattaki iş dünyasında da yansıtılan görevleri temsil eder. Sadece bu değil, aynı zamanda sınava girenlere sınavdan önce veya sonra yardımcı olmak için birden fazla hizmet ve kaynak sunar.

GRE® Arama Hizmeti

ETS hesabınızı oluşturduktan sonra profilinizi GRE Search Service Database'e ekleyebilirsiniz. Profilinizi eğitim geçmişinize, kişisel bilgilerinize ve kurum tercihlerinize göre özelleştirin. Dünyanın dört bir yanından iş ve lisansüstü okul işe alım görevlileri, en iyi aday öğrencileri bulmak için veritabanında arama yapıyor. Profillerini eşleştirirseniz, değerli bilgilere erişebilir ve kurumlarla harika bağlantılar kurabilirsiniz. Bu hizmetin ücretsiz olarak sunulduğunu biliyor muydunuz?

Test Hazırlama Malzemeleri

GRE resmi web sitesi, GRE Genel veya GRE Konu Testinizden neler bekleyeceğiniz konusunda tam olarak hazırlanmanız için size çeşitli örnek testler veya geçmişte yapılmış önceki testler sunar. Test hazırlık materyallerinin çoğu ücretsiz olarak sunulurken, bazıları ise yaklaşık 20-70$'lık bir ücret karşılığında sunulmaktadır.

Çeşitli olaylar

GRE sınavı, tüm öğrencilere sorularına yanıt vermeyi amaçlar. Sıklıkla sunulan GRE web seminerlerinin yanı sıra düzenlenen bilgilendirme oturumları ve öğrenci fuarları aracılığıyla testler hakkında gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Son olarak, GRE, dünyanın her yerinden gelecekteki tüm başvuru sahipleriyle bağlantı kurmayı amaçladığı için Facebook, Instagram, Youtube, LinkedIn, Sina Weibo ve Zhihu gibi sosyal medyada aktif bir varlığa sahiptir. Güncel kalmak için yukarıda belirtilen sosyal medya ağlarındaki resmi GRE hesaplarını takip edin. Ayrıca güncellenmiş GRE Bilgi Bülteni'nde daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.ets.org/gre