Keystone logo

Yurtdışında Eğitim Görürken Yarı Zamanlı İş Bulma İpuçları

9 Haz 2020

Yurtdışında yaşayan herkes, yurtdışında iş aramanın zorlu olduğunu ve yarı zamanlı öğrenci işleri arayanlar için de farklı olmadığını kanıtlayabilir. Herhangi bir öğrenci için dersler, ders çalışmak ve ders dışı etkinlikler arasında çalışmak için zaman bulmak, en iyi zaman yönetimi becerilerini gerektiren destansı bir başarıdır. Karışıma bir yabancı dil ve yeni bir kültür eklediğinizde, yurtdışında okurken çalışmak neredeyse imkansız görünebilir!

Zorluklara rağmen, üniversitede yarı zamanlı çalışmak, hafta sonu gezileri, eğlenceli kültürel aktiviteler ve egzotik yemek deneyimleri için kullanılabilecek ekstra gelir sağlayabilir. Yarı zamanlı öğrenci işleri almak aynı zamanda yerel halkla tanışmanın ve ev sahibi ülkenin kültürünü daha derinden anlamanın harika bir yoludur.

Yurtdışında okurken çalışmak isteyenler veya üniversite öğrencisi olarak nasıl iş bulacağınız konusunda tavsiyeye ihtiyaç duyanlar için, öğrenci yazarımız Suci, ülkesine bir değil, yardımcı olan dört ipucunu paylaşmak istiyor; ama İsveç'te yüksek lisansını okurken iki yarı zamanlı iş! Aşağıda, size yurtdışında yarı zamanlı bir iş bulmayı ve yurtdışında çalışma ve eğitim arasındaki dengeyi nasıl sağlayacağını göstermeyi umduğu ipuçlarını bulabilirsiniz.

Yurtdışında okumaya başlamaya hazır mısınız?

Programlarımıza buradan göz atın!

1. Seçeneklerinizi Açık Tutun

Yurtdışında yarı zamanlı öğrenci işleri ararken, açık fikirli olun! Bu işler tamamen hafta sonu gezilerinizi ve diğer yaşam giderlerinizi finanse etmekle ilgili olduğundan, özgeçmişinizde nasıl görüneceği konusunda daha az endişelenmeye çalışın ve ne kadar esnek olduğuna odaklanın. Buna karşı değil, sınıf programınıza uygun yarı zamanlı bir öğrenci işi istiyorsunuz.

Kahya, bebek bakıcısı, mutfak işçisi, ofis asistanı ve daha fazlası dahil olmak üzere her tür öğrenci işi aradım! Üniversitenizden veya mahallenizden kolayca gidip gelebileceğiniz yarı zamanlı bir öğrenci işi bulmaya çalışın. Yakınlarda yarı zamanlı barista kiralayan bir kafe var mı? Öğle yemeği vakti köpek gezdiricisine ihtiyacı olan yerel bir aile mi? Farklı eğitim geçmişinizden yararlanarak, yurtdışında yardım işlerinde okumak da sizin için harika bir seçim olabilir. Bunun gibi pozisyonlar arasında uluslararası öğrenci elçisi ve yurtdışında eğitim programı asistanı bulunur. Yurtdışında iş ararken yaratıcı olmak ve mümkün olduğunca çok fırsata esnek olmak gerekir. Sonuçta, yurtdışında okumak tamamen yeni deneyimlerle ilgilidir!

2. Özgeçmişinizi Önceden Hazırlayın

Yarı zamanlı öğrenci işleri için çevrimiçi arama yapabilir ve başvurabilirsiniz, ancak birçok boş pozisyon, yalnızca içeri girip yöneticiye özgeçmişinizi vererek gayri resmi olarak doldurulur. Bu nedenle, ilginizi çeken bir kurum bulursanız kolayca başvurabilmeniz için, dışarı çıkarken her zaman özgeçmişinizin basılı kopyalarını yanınızda taşımanız önemlidir.

İsveç'te yarı zamanlı öğrenci işleri ararken iki özgeçmiş hazırladım: Biri İsveççe ve ikisi İngilizce (biri kurumsal, biri büro işleri için). Çevrimiçi işe alım yapan şirketlere İngilizce özgeçmişler göndermek, yurtdışında iş ararken veya uluslararası bir iş bulurken yardımcı olur. Bisiklete bindiğimde veya şehir merkezinde dolaşırken, mağaza ve restoranlarda dağıtmak için özgeçmişimin diğer iki versiyonunu getirdim. Bu yöntemle birçok görüşmeye çağrıldım ve iki farklı büro pozisyonu için işe alındım.

3. İş Görüşmesinde Etkilemek İçin Giyinin

Yurtdışında yarı zamanlı öğrenci işleri bulmaya çalışırken, ilk izlenimler her şeydir! Özgeçmişinizi şahsen teslim ederseniz, yöneticiye özgeçmişinizi incelerken hatırlayacakları sıcak bir gülümseme ve samimi bir selamlama yapın.

Özgeçmişinizi beğenirlerse ve sizi mülakata çağırırlarsa, başvurduğunuz öğrenci işi için güzel ve uygun giyinmeye çalışın. Bu potansiyel iş fırsatı konusunda profesyonel ve ciddi olduğunuzu gösteren temiz ve düzenli kıyafetler giyin.

Mülakat ev sahibi ülkenizin ana dilinde yapılacaksa ve zaten akıcı değilseniz, mülakat için ihtiyaç duyabileceğiniz kelime veya ifadelere odaklanarak dili evde pratik yapın. Dil becerilerinize güveniyor olsanız bile, evde pratik yapmak , görüşmeye oturduğunuzda daha sakin, havalı ve toplanmış görünmenizi sağlayacaktır.

4. Ağ Oluşturma ve Zaman Yönetimi Becerilerinizi Kullanın

Bazı insanlar bazı yarı zamanlı öğrenci işlerine başvurarak şanslı olabilir ve hemen alabilirken, bazılarının bir tane almak için haftalar veya aylar gerekebilir. İkinci kategoriye aitseniz endişelenmeyin! Çalışmalarınıza odaklanmaya devam edin ve boş zamanınızı iş aramak için kullanın. Arkadaşlarınıza veya tanıdığınız kişilere yarı zamanlı öğrenci işleriyle ilgili bazı bilgilere veya nasıl iş bulacağınıza dair bazı yararlı ipuçlarına söyleyin. Bağlantılarınızı güçlendirin ve uygulamaya devam edin! Senin zamanın gelecek.

Başarılı bir şekilde yarı zamanlı bir iş bulduğunuzda, işinizi dengelemenize ve burada eğitim almanıza yardımcı olacak ipuçlarını keşfedin. Yurtdışında çalışmak ve okumak arasındaki zamanınızı etkin bir şekilde yöneterek hem sınıfta hem de işyerinde başarılı olacaksınız.