Keystone logo

Bu 10 Yurtdışında Eğitim Efsanesinin Sizi Geri Tutmasına İzin Vermeyin!

22 Ağu 2017
Study Abroad Myths
10 Study Abroad Myths

Dürüst olalım - yurtdışında eğitim fikri ilham verici olduğu kadar göz korkutucu da. İlk olarak yurtdışında okumayı düşünmekten dünyanın diğer tarafındaki bir üniversite kampüsüne adım atmaya kadar olan yolculuk uzun ve engellerle dolu görünebilir, ancak iyi bir planlama ve olumlu bir zihniyet hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için uzun bir yol kat edebilir. Elbette korkutucu, ama aynı zamanda tamamen ulaşılabilir. Yurtdışında eğitim almanıza engel olabilecek bazı korkular ve efsaneler şunlardır:

Efsane 1. Yurtdışında okumak çok pahalı.

Evinizin köşesinde veya gezegenin karşı tarafında çalışıyor olmanıza bakılmaksızın, herhangi bir yerde okumak muhtemelen bir dereceye kadar maliyetli bir girişim olacaktır. İşin iyi yanı, yurtdışında eğitim deneyiminin yalnızca popülaritesi artıyor ve finansal destek için giderek daha fazla fırsat ortaya çıkıyor. Artık birçok üniversite, okumak için okullarına gelmek isteyen uluslararası öğrencilere burs veriyor. Hepsi sadece onları bulmak ve onlara başvurmakla ilgili. İlk uğrak noktası olarak, sunabilecekleri burslar hakkında bilgi almak için okumak istediğiniz üniversitenin uluslararası bölümü ile iletişime geçin. Uluslararası öğrenciler için yüzlerce burs listesi için kılavuzumuzu indirin.

Efsane # 2. Yurtdışında okumak sadece bir büyük parti tatilidir.

Bazıları için yurtdışında okumak, evden uzaklaşıp tatil yapmak için sadece bir bahanedir. Ama bundan çok daha fazlası olabilir. Daha bağımsız olmanın bir yolu olabilir, kendinizi yeni kültürlere ve dillere kaptırma şansı, bilginizi genişletme ve uluslararası perspektifler kazanma fırsatı olabilir - bu sizin yaptığınız şeydir. Yurtdışında mükemmel eğitim deneyimi, eğlence ve öğrenme, sosyal olma ve çalışkan olma arasında sağlıklı bir denge olacaktır. Yurtdışında geçirdiğiniz zamandan bu dengeyi bulduktan sonra eve dönerseniz, mükemmel bir yurtdışı eğitim deneyimine sahip olduğunuzu bilerek tatmin olabilirsiniz.

Efsane 3. İşverenler yurtdışında okumam umurlarında değil.

Modern dünyanın küreselleşmesiyle birlikte, herhangi bir uluslararası deneyim sadece iş başvurusunda bulunurken ve kariyerinizi sürdürürken bir fayda sağlayacaktır; kesinlikle istihdam fırsatlarınızı hiçbir şekilde olumsuz etkilemeyecektir. CV'nizde yurtdışında zaman geçirdiğiniz listesi işverenlere risk alabileceğinizi, bağımsız olduğunuzu ve farklı geçmişlerden ve kültürlerden insanlarla çalışabileceğinizi gösterir. Yurtdışında okumanın sizi bir kariyere nasıl hazırladığı hakkında daha fazla bilgi edinin.

"Yurtdışında geçirdiğiniz zaman, işverenlere risk alabileceğinizi, bağımsız olduğunuzu ve farklı geçmişlerden ve kültürlerden insanları çalıştırabileceğinizi gösteriyor."

Efsane # 4. Yurtdışında okurken arkadaş edinmek çok zor olacak.

Bazı insanlar için yurtdışında okurken arkadaş edinmek hiç sorun olmayacak. Ancak bir yabancıya doğru yürümek ve kendimizi tanıtmakta zorlanan bizler için bu inanılmaz derecede göz korkutucu bir görev olabilir. Neyse ki, çoğu üniversite, özellikle aynı teknede bulunan dünyanın her yerinden uluslararası öğrencileri birbirine bağlamayı amaçlayan bir dizi program ve etkinliğe ev sahipliği yapacak. Farkına varmadan, yeni tanıdıklarınızla hafta sonu planları yapacaksınız ve sömestri yabancı bir ülkede yalnız geçirme endişeleriniz hızla unutulacak! Yurtdışında okurken arkadaş edinmeye yönelik birkaç ipucu burada.

Efsane 5. Yurtdışında okurken dili öğrenmem gerekiyor.

Muhtemelen yurtdışına çıktığınızda İngilizce öğretilen bir kursu öğrenmeyi düşünüyorsunuz, bu nedenle çoğu durumda ülkenin ana dilini öğrenmeniz gerekli değildir (İngilizce olmadığını varsayarsak). Çoğu yabancı üniversite, uluslararası öğrencileri işe almaya çok odaklanır, bu nedenle İngilizce öğretilen programlar giderek daha yaygın hale gelir. O ülkenin ana dilindeki bazı temel ifadeleri bilmek bile size çok daha otantik bir yurtdışı eğitim deneyimi sunacaktır, bu da kendinizi kültüre daha derinlemesine kaptırabileceğiniz ve yerel halkla daha güvenli bir şekilde etkileşime girebileceğiniz anlamına gelir. Ancak çoğu durumda bu bir zorunluluk değildir.

Efsane # 6. Sadece seyahat edebildiğim halde neden yurtdışında eğitim alayım?

Daha çok "yurtdışında eğitim alabilecekken neden seyahat etmelisiniz?" Gibi! Yurtdışında okumak size sadece seyahat etme ve dünyayı görme fırsatı vermekle kalmaz, aynı zamanda ders çalışmanıza (yeterince komik bir şekilde) ve bir derece veya en azından bir parçasını almanıza olanak tanır. Yabancı bir üniversiteyle bağlantınız, yerel halkla tanışmanızı, kendinizi bu kültüre dalmanızı ve hafta sonları birlikte seyahat edecek arkadaşlar edinmenizi bile kolaylaştırabilir. Yurtdışında okumak gerçekten her iki dünyanın da en iyisidir!

Efsane # 7. Yurtdışında okumak tehlikelidir.

Gerçekte, bazı ülkeler diğerlerinden daha güvenli olacaktır, ancak genel olarak, yurtdışında eğitim alıp almamaya karar verirken güvenlik önemli bir sorun olmamalıdır. Çoğu üniversite, uluslararası öğrencilerin yerleşmelerine ve kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olmak için, bu, konaklama bulmanıza yardımcı olmak, en güvenli toplu taşıma seçenekleri konusunda size tavsiyelerde bulunmak veya sizi diğer öğrencilerle bağlantı kurarak gezebileceğiniz arkadaşlarınız olması için yerinde süreçler oluşturacaktır. Herhangi bir iyi üniversite, yurtdışında geçirdiğiniz zamanın güvenli, emniyetli ve eğlenceli olmasını sağlamak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri size verebilir! Araştırmanızı seyahat ettiğiniz ülke veya şehir hakkında yapmanızı öneririz, böylece insanlar ve kültür, bilinen güvenlik endişeleri hakkında olabildiğince çok şey öğrenebilir ve riskleri sınırlandırmak ve zihninizi rahatlatmak için planlar yapabilirsiniz.

"Her iyi üniversite, yurtdışında geçirdiğiniz zamanın güvenli, emniyetli ve eğlenceli olmasını sağlamak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri size verebilir!"

Efsane # 8. Ana dalımı yurtdışında okuyamam.

İlgilendiğiniz derece veya eğitim konusu ne olursa olsun, dünya çapındaki ülkelerde çok sayıda yurtdışında eğitim fırsatı olmalıdır - bu sadece onları bulmakla ilgilidir! Bazı ülkelerin belirli konu alanlarında diğerlerinden daha kaliteli eğitim sunduğu ortaya çıkabilir, araştırmanız da öyle. Hangi fırsatların mevcut olduğunu görmek için yurtdışında eğitim programları kataloğumuza göz atın. Yurtdışında derecenizin sadece bir bölümünü yapmayı planlıyorsanız (örneğin, bir dönem veya üç yıllık bir Lisans derecesinin bir yılı), yurtdışında ne tür eğitim programlarının yeterliliğinize çapraz kredilendirilebileceğini görmek için evdeki üniversitenizle sohbet edin. - yurtdışında geçirdiğiniz bir yıldan daha kötü bir şey olamazdı, sadece yaptığınız şeyin yarısının çapraz krediye uygun olmadığını öğrenmek için!

Efsane 9. Yurtdışında okumak mezuniyetimi geciktirecek.

Araştırmanızı yaptıysanız ve yurtdışı eğitiminizi iyi planladıysanız, yurtdışında geçirdiğiniz zamanın derecenize ek süre eklemesi gerekmez. Yabancı bir üniversitede alınan dersler, mevcut yeterliliğinize kolayca çapraz kredilendirilebilir, yani başlangıçta yaptığınız gibi aynı zamanda mezun olacaksınız. Yurtdışında geçirdiğiniz zaman derecenize daha fazla dönem ekleyecekse, belki de yanlış kurs türlerini düşünüyorsunuz ve daha etkili bir şekilde çapraz kredi vermenizi sağlayan diğer seçeneklere bakmalısınız. En iyi eylem planının ne olduğunu görmek için üniversitenizle ve denizaşırı okulla konuşun.

Efsane # 10. Peki ya eve döndüğümde özleyeceğim her şey?

Doğru - yurtdışında okurken hayat sensiz devam edecek. Elbette, arkadaşlarınız ve aileniz sizi, onları özleyeceğiniz kadar deli gibi özleyecekler. Ancak, yalnızca kısa bir süreliğine (büyük bir düzende) uzaklaştığınızı ve modern teknoloji (ör. Whatsapp, Facebook veya FaceTime) sayesinde, sizinle iletişim kurmanın hiç bu kadar kolay olmadığını unutmayın. uzak mesafeden sevdiklerinize. Onlarla düzenli olarak nasıl konuşacağınıza dair bir plan yapın (belki haftalık bir Skype randevusu ayarlayın?); Onlara (ve kendinize) bağlantıda kalacağınız konusunda güvence verin ve eğer evinizi özlüyorsanız, onlar sadece bir telefon uzağınızda. Yurtdışında okurken arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim halinde kalmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

Daha ikna etmeye mi ihtiyacınız var?

Yurtdışında eğitimin gerçekte ne kadar erişilebilir olduğunu görmek için dünyanın her yerindeki okullarda ve üniversitelerde binlerce uluslararası programa göz atın!