Keystone logo

Ebeveynlerinizi Yurtdışında Eğitim Almanıza İzin Vermeye İkna Etmek

4 Nis 2017
convince parents to study abroad

Yabancı bir ülkede yaşamak ve okumak için dünyanın diğer ucuna taşınmanız fikri, anne babanız için korkunç bir düşünce olabilir. İlk başta, onlara yurtdışında bir program düşündüğünüzü söylediğinizde, deneyiminizin size sağlayacağı yurtdışında eğitimin fırsatlarını ve faydalarını kavrayamayabilirler. Bunun yerine, tüm duydukları, bilmediğiniz bir yerde kendi başınıza dolaşacağınızdır. Peki, anne babanızı yurtdışında eğitim almanıza izin vermeye nasıl ikna edeceğinizi biliyor musunuz?

Ebeveynler genellikle yurtdışında eğitim almanın neden önemli olduğu hakkında daha fazla bilgiye ve ayrıca yurtdışında nasıl eğitim alacağınıza dair daha maddi planlarınıza ihtiyaç duyarlar. Doğru yaklaşımla, onlara hayatınızın geri kalanında sizi takip edecek avantajları gösterebilirsiniz. Programınız, diğer avantajların yanı sıra akademik başarıya, gelişmiş kariyer beklentilerine ve yeni bulunan bağımsızlığa yol açabilir. Ebeveynlerinizi yurtdışında eğitim almanıza izin vermeye nasıl ikna edebileceğinizi bilmenize yardımcı olmak için, onları hayatlarının yolculuğunda sizi desteklemeye yönlendirebilecek 5 ipucunu özetledik!

1. Hazırlıklı olun

Anne babanız 'Çocuğum yurtdışında okumayı biliyor mu?' diye sorduğunda hazırlıksız yakalanmayın! Ailenizi yurtdışında okumanıza izin vermeye nasıl ikna edeceğinizi bilmek için önce araştırmanızı yapmanız gerekir.

Potansiyel bir program, üniversite ve ülke hakkında bilgi toplayarak mümkün olduğunca önceden plan yapın. Programı ve vize gereksinimlerini anlayın ve o ülkede uluslararası öğrenci olma hakkında daha fazla kişisel bilgi için öğrencilerle veya program danışmanlarıyla iletişime geçin. Yurtdışındaki farklı eğitim destinasyonları hakkında kapsamlı bilgi için ülke kılavuzlarımızı kullanın.

Ancak hazırlıklarınız seyahatinizi planlamakla bitmiyor. Ayrıca şimdi sorumluluk göstermeniz gerekecek! Ailenizi yurtdışında eğitim almanıza nasıl ikna edeceğinizi gerçekten bilmek için, okulda iyi notlar almaya odaklanın, tercih ettiğiniz yerin dilini ve kültürünü öğrenmeye başlayın ve anne babanıza yurtdışında eğitim konusunda ciddi olduğunuzu gösterin. Sadece yurtdışında nasıl eğitim alacağınızı bildiğinizi değil, aynı zamanda potansiyel fırsata kendinizi adadığınızı ve bunun sadece anlık bir karar olmadığını gösterebilmelisiniz.

Yurtdışında eğitim almaya hazır mısınız?

Bir program bulmak için aramamızı kullanın!

2. Finansman seçeneklerini araştırın

Yurtdışında eğitim, seçtiğiniz programa ve hedefe bağlı olarak pahalı olabilir. Yurtdışında eğitim almanın önemli olmasının birçok nedeni olsa da, görünüşte büyük olan bu engel genellikle ebeveynlerin, özellikle de bunun için para ödemelerini beklediğinizi düşündüklerinde gündeme getirdiği ilk sorunlardan biridir.

Ebeveynlerinizi yurtdışında eğitim almanıza izin vermeye nasıl ikna edeceğinizi bilmeniz gerekiyorsa, eğitiminizi finanse etmek için bir plan hazırlamak çok önemli olacaktır. Olası finansman seçeneklerini değerlendirmek için zaman ayırın ve kendinize ait bazı tasarrufları bir kenara koyun. Bir yandan araştırma yaparken ve burslara başvururken, diğer yandan iyi düşünülmüş bir bütçe planı üretin. Bazı burslar ülkeye veya programa özel olsa da, uluslararası öğrenciler için daha geniş küresel fırsatlar da vardır.

Bu adımlar bir yük gibi görünse de, bir bütçe yapmak ve kendinizi geçindirmeyi planlamak, anne babanıza kararlı olduğunuzu gösterecektir. Yurtdışında nasıl yönetilebilir bir şekilde eğitim alacağınızı bilip bilmediğinizi kendilerine sorduklarında, finansal taahhüdü anladığınızı göreceklerdir.

3. Birçok avantajı ana hatlarıyla belirtin

Ebeveynlerinizi yurtdışında eğitim almanıza izin vermeye nasıl ikna edeceğinizi öğrenirken, deneyiminizin sadece parti yapmakla ilgili olmadığını anlamalarını sağlamak çok önemlidir. Yurtdışında eğitim almanın faydaları gece hayatının çok ötesine geçiyor! Öğrenmek, çalışmak, deneyimlemek ve keşfetmek için yurtdışına gidiyorsunuz.

Birden fazla dil konuşmayı öğrenen veya uluslararası iş deneyimi veya stajı olan öğrenciler, kariyer beklentilerini önemli ölçüde iyileştirmiştir. Birkaç aylık bir uluslararası eğitim, çalışma alanınızda size yeni, küresel bakış açıları sunabilir ve sizi daha önce hiç hayal etmediğiniz bir kariyer yoluna götürebilecek ilham verici ve yenilikçi fikirler verebilir. Başka bir yaşam tarzı deneyimleyecek ve biraz seyahat edeceksiniz, bu da sizi daha dünyevi ve bağımsız bir insan yapacak.

Ailenizin yurt dışında eğitim almanın faydalarını akademik yaşamınızda olduğu kadar kültürel ve sosyal yaşamınızda da anlamasını sağlayın. Onlara, yurtdışında eğitim almanın neden önemli olduğunu ve uluslararası bir programın yaşamınız üzerindeki büyük etkisini göstermek için yurtdışında eğitim görmüş diğer öğrencilerin deneyimlerinden bahsedin!

4. İletişimde kalacağınızdan emin olun

Anne baban seni özleyecek! Ebeveynlerinizi yurtdışında eğitim almanıza izin vermeye nasıl ikna edeceğinizi bilmeniz gerektiğinde, onları ne kadar özleyeceğinizi de düşündüğünüzden emin olmanıza yardımcı olabilir.

Günümüz dünyasında yurtdışında eğitim almanın faydalarından biri, nereye giderseniz gidin iletişim halinde kalmanın birçok yolunun olmasıdır. İyi, güvende ve harika zaman geçirdiğinizi bilmeleri için düzenli iletişimde nasıl kalacağınıza dair bir plan yapın! Yeni seyahat becerilerinizi, yurt dışında nasıl okuyacağınızı öğrenirken, sonunda anne babanızın ziyaret etmesi için bir gezi organize etmek için de kullanabilirsiniz!

5. Kendinizi onların yerine koyun

Ebeveynlerinize yurtdışında eğitim almanın sonsuz faydalarını ve yurtdışında nasıl eğitim alacağınızla ilgili ayrıntıları sunduğunuzda, onların bu fikir hakkında nasıl gördüklerini ve hissettiklerini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Duygularına karşı duyarlı olun ve fırsatı değerlendirmeleri için onlara zaman verin. Ebeveynleriniz olgunluğunuzu takdir edecek ve ayrıca onların çekincelerini hissedebilecek ve korkularını hafifletmek için iyi düşünülmüş bir cevap sunabileceksiniz.

Bu ipuçlarıyla, hiç vakit kaybetmeden havaalanına gideceksiniz. Aileniz yurtdışında eğitim almanın sizin için neden önemli olduğunu bilecek ve yurtdışında uluslararası bir öğrenci olma yolunda hayatınızı değiştirecek kararı vermeniz için gereken desteği size verebileceklerdir.