Keystone logo

İsrail'de Eğitim: Fikirlerinizi Güçlendirin ve Daha İyi Bir Gelecek Yaratın

29 Eki 2021
study in israel

İsrail akademisi, uluslararası öğrencileri akademik programlarında yenilik, teknoloji ve girişimcilikle ilgilenmeye davet ediyor.

Bloomberg İnovasyon Endeksi 2021 tarafından küresel olarak yedinci sırada yer alan İsrail, kişi başına dünyadaki diğer tüm ülkelerden daha fazla yüksek teknoloji girişimine sahip. Dahası, çığır açan birçok gelişme ve lider şirketin kökleri İsrail akademisine dayanmaktadır. İsrail'de bir öğrenci olarak, ülkeyi girişimcilik için dünyanın önde gelen kuruluna iten yenilikçi, öncü zihinlerle öğrendiğiniz için şanslısınız.

Son yıllarda İsrail akademisi, disiplinlerarasılığı ilerletmeyi ve akademi-sanayi bağlarını ve işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan yenilikçi etkileşimleri doğrudan kampüs yaşamına entegre etmeye çalıştı. Bu işbirliklerinden ortaya çıkan farklı girişimler, zaman zaman öğrencilerin yaratıcılıklarını etki potansiyeli olan projelere yönlendirmeleri için çığır açan bir fırsat sunuyor.

İsrail'de eğitim almanın nasıl bir şey olduğunu mu merak ediyorsunuz?

Çalışma kılavuzumuzla daha fazlasını öğrenin!

Özellikle STEM ve MBA alanlarındaki pek çok program, öğrencilerini mevcut projelere dahil etmekte ve girişimci fikirleri geliştirmeleri, teşvik etmeleri ve uygulamaları konusunda onlara rehberlik etmektedir. Bir öğrenci olarak, disiplinler ve akademi ile endüstri arasındaki engelleri ortadan kaldıran açık bir akademik ortamda eğitim görme şansına sahip olursunuz. Bu eğitim yaklaşımı, öğrencilere başarılı olma, yaratıcı ve eleştirel düşünme becerileri kazanma ve gerçek dünyadaki problemlerin üstesinden gelme fırsatı sunar.

godfrey israel

Gabriel Godley, bu çevrede başarılı olan bir öğrenci örneğidir. Aslen Johannesburg, Güney Afrika'dan Godley, Tel Aviv Üniversitesi'nde Elektrik Mühendisliği okumayı seçti. Mevcut çalışmalarını Güney Afrika'daki geçmiş üniversite deneyimiyle karşılaştırırken şöyle diyor: "TAU (Tel Aviv Üniversitesi) bizi geleceğe, olacaklara hazırlıyor."

İsrail'in yenilikçi, canlı akademik ortamı Godley'i teşvik etti ve fikirlerini geliştirmeye devam etmesi için onu teşvik etti. Godley, TAU'nun özellikle üniversite tarafından düzenlenen hackathonlara katılarak bu zihniyeti kazanmasına yardımcı olduğu genel deneyimine atıfta bulunuyor:

"Size bir sorun verildi ve bir ekiple bir çözüm bulmanız gerekiyor. Engel yok, bize neler yapabileceğinizi söyleyin. Mümkün olanın dışında düşünün".

Güney Afrika'dan gelen Godley'nin evsizliğe ve açlığa tanık olma konusundaki kişisel deneyimi, onu gıda güvensizliği için sürdürülebilir çözümler geliştirmeye motive etti. TAU'dan, geliştirme ve yaratma için teşvik edici bir ortam sunan fikirlerini memnuniyetle karşılayan ve benimseyen teşvik edici bir alan olarak bahseder. Godley, yeteneklerine olan "inanç" duygusunu ifade ederek, İsrail fikrinin somut örneğini kanıtlayarak "dışarı çıkın ve yapın çünkü yapabilirsiniz ve buna layıksınız"!

Bu fikri takiben, Godley kısa süre önce ilk girişimini başlattı! Ve "Pots Farms"ın CEO'su olarak faaliyetlerini şöyle tanımlıyor:

"Bunu yapmak için teknolojiyi kullanarak doğayı ve insanı bütünleştirmek" - Amaç, plastik kirliliği ve toksik habitatlar gibi önemli sorunları çözmek için ekonomik olarak yenilikçi çözümler bularak dünyanın çevre kalitesini iyileştirmektir. Şu anda eğitim araçları ve kaynaklarıyla uygun bir çevrimiçi bitki mağazası olan bir sonraki aşama, kentsel bir ortamda yapay olarak akıllı modüler bir hidroponik tarım çözümü geliştirmektir. Godley, bu projeyi, insan deneyiminden açlığı ortadan kaldırma nihai hedefine bir adım daha olarak tanımlıyor.

Godley'in memnuniyetine ek olarak, aslen Kenyalı olan Jonathan Nyagaka. Nyagaka, Hayfa'da bulunan İsrail Teknoloji Enstitüsü Technion'da İnşaat Mühendisliği alanında lisans derecesi almak için İsrail'e geldi.

Programın zengin müfredatı sayesinde Nyagaka, inşaat mühendisliği ile ilgili geniş bir konu yelpazesine maruz kaldı. Bu yönün, "Bu alana büyük bir ilgi duyduğum sırada Ulaştırma Planlaması dersi almasına" izin verdiğini söylüyor. Johnathan, "Bu alandaki bilgilerimi geliştirmek için, bana Ulaşım Planlama alanındaki projelerde yardımcı olma fırsatı sunan profesörlerle temas halindeyim" diyor. Bu projelerden birine göz atmamızı sağlayan Johnathan, "Proje kapsamında, sürücülerin kendi kendine giden bir otomobilde yaşadıkları deneyimlerle yolculuklarını karşılaştıran bir araştırma yaptım. Böylece geliştirmede yer alma şansı buldum. Bu tür projelerde yer almak, Taşımacılık endüstrisinin karşılaştığı bazı zorluklara çözümler bulmak ve muhtemelen bu çözümlerden bazılarını içeren bir başlangıç yaratmak için neye ihtiyaç duyulduğu konusunda bana bir fikir veriyor."

israel student

Hindistan'dan Janhavi Pawar, Reichmann Üniversitesi'nde (eski adıyla IDC Herzliya) üçüncü yılında, işletme ve girişimcilik alanında çift anadal yapıyor. Bu çevrenin akademik deneyimi üzerindeki etkisinden bahseder. "Profesörlerin 'endüstri uzmanları' olduğu gerçeğini gerçekten seviyorum - hikayeyi yaşadılar, ne hakkında konuştuklarını biliyorlar ve bu tamamen akademi değil. Gerçek hayat ve ders kitabı uygulamaları genellikle çok fazladır. birbirinden farklı. Profesörler kesinlikle işini biliyorlar ve bizimle paylaşacakları harika deneyimleri ve örnekleri var. Ders saatlerinden sonra start-up'ımız için yardım için ulaştığımız her bir profesör yardımcı ve cesaret vericiydi".

Kariyerinin ilk adımlarından bahseden Pawar, "PwrPARK, Reichman'daki ilk yılımda bir sınıf projesi olarak başladı" diyor.

Proje o zamandan beri pazara hazır bir ürün haline geldi. Misyonu, e-scooter endüstrisi için şarj ve park istasyonları geliştirmektir. Kamuya açık scooter sahipleri için güvenli park yeri ve 7/24 şarj çözümleri sunarak alanları mikro hareketlilik karmaşasından düzenlemeye yardımcı olurlar.

Pawar, projenin hikayesini paylaşırken, akademik çalışmaları birleştirmenin ve bir startup kurmanın büyük avantajını ortaya koyuyor: "Öğrendiğimiz şeyleri startup'ımıza bağlamaya çalıştık - profesörlerimizden sunum sunumlarımızı gözden geçirmelerini, bizi mentorlarla ilişkilendirmelerini istedik, dijital pazarlama ve benzeri".

Pawar, diğer öğrencilerle birlikte startup üzerinde çalışmanın "öğrendiklerimizi startup'ımıza uygulayacağımız için okul müfredatımızı anlamayı da kolaylaştırdığını" vurguluyor. Pawar'ın deneyimi, üniversitelerin öğrencilere eşlik etmek ve onları ileriye taşımak için tasarlanmış girişimlerinin mükemmel bir örneğidir ve başlangıçlarının bir sonraki aşamaya geçme şansını güçlendirir!

Bu heyecan verici deneyimler, öğrencileri kariyerlerini şekillendirmeye teşvik eden girişimci ve yenilikçi akademik ortamı yansıtan sadece birkaç örnektir.

İsrail üniversiteleri, bu istisnai yenilik ve girişimcilik merkezinde sınırlarını zorlamak, zihinlerini özgürleştirmek ve gelişmek isteyen öğrencileri ağırlıyor!

Seçeneklerinizi keşfetmeye başlamaya hazır mısınız?

İsrail'de yurtdışında eğitim hakkında daha fazla bilgi edinin!

yazar hakkında

'İsrail'de Eğitim' ekibi, Yüksek Öğrenim Konseyi'nin (CHE) ve yüksek öğretim konularından sorumlu ulusal kurum olan İsrail Planlama ve Bütçeleme Komitesi'nin (PBC) bir parçasıdır. CHE ve PBC hakkında daha fazla bilgi için lütfen CHE'nin www.che.org.il web sitesine bakın. İsrail'de eğitimle ilgili tüm sorularınız için lütfen studyisrael@che.org.il adresinden bizimle iletişime geçin.