Keystone logo

Çevrimiçi Dil Öğrenmeyle İlgili 8 Mit

2 Ara 2019
Learning A Language Online

Yakın zamanda yurtdışında mı okuyorsun? Dil engelinden korkuyor ancak kendi başınıza yeni bir dili nasıl öğreneceğinizden emin değil misiniz? Her iki soruya da evet cevabı verdiyseniz, size güzel bir haberimiz var! Sınıfa girmeden bir dilde ustalaşmanın bir yolu var - çevrimiçi bir dil öğrenmek.

Şimdi, çevrimiçi dil kurslarını tamamen göz ardı etmeden önce, çevrimiçi dil öğrenme fikrini çevreleyen bazı efsaneleri yıkalım!

1. Çevrimiçi dil öğrenmek pahalıdır

Çoğunluk olmasa da, birçok insan hala buna inanıyor. İçiniz rahat olsun, tek bir tıklamayla sunulan bu kadar çok kaynakla, çevrimiçi dil öğrenmenin size neredeyse hiçbir maliyeti olmayacak.

Ancak bu yalnızca ücretsiz uygulamalar ve bloglar kullanmak için geçerli değildir!

Evet, çoğu durumda bir öğretmenle kişisel etkileşimde bulunmak ve çevrimiçi dil kurslarında geri bildirim almak istiyorsanız, genellikle bir dil kursu için ödediğinizden biraz daha fazla ödeme yapmanız gerekir.

Neyse ki alternatifler var: Babbel ve Albert Learning gibi en iyi dil öğrenme web sitelerinden bazıları, cebinizde bir delik açmadan çevrimiçi dil öğrenme şansı sunuyor.

Yurtdışında dil öğrenmekle ilgileniyor musunuz?

Dünya çapındaki dil programlarımıza göz atın!

2. Çevrimiçi dil öğreniminin kalitesi daha düşüktür

Çevrimiçi öğrenmeyle ilgili yaygın mitlerden biri, konu dil öğrenimi olduğunda çevrimiçi eğitime duyulan güven eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bunun nedeni, çevrimiçi dil kurslarının kalitesinin sınıfta sunulanlardan daha düşük olduğu inancıdır.

Bu efsane iyi, sadece bu - bir efsane!

Yeni bir dili nasıl öğreneceğinizi bilmek istiyorsanız, bir dil öğrenmenin bir süreç olduğunu unutmamak önemlidir. Dilbilgisi ve kelime dağarcığının sürekli olarak gözden geçirilmesini, hedef dilinizdeki kaynak materyali okumayı ve dinleme becerilerinizi geliştirmek için haberleri ve şarkıları dinlemeyi gerektirir. Tam da bunu sunan birçok çevrimiçi dil öğrenme seçeneği var! Bu sadece doğru olanı seçmek ve ısrarcı olmak meselesi!

Örneğin Memrise, birçok kişiye yardımcı olan bir yabancı dili öğrenmenin ücretsiz ve etkili bir yolunu sunan en iyi dil öğrenme web sitelerinden bazıları arasındadır. Öyleyse neden denemiyorsun?

3. Yalnızca teknoloji tutkunları çevrimiçi bir dil öğrenebilir

Bu bir sürpriz olabilir, ancak birçok insan karmaşık arayüzlere sahip uygulamalardan korkmuş hissediyor. Genellikle karmaşık görünen sitelerde dolaşamazlar veya uygulamalar tercihlerine uymuyor. Bazı insanların bir çevrimiçi dil öğrenme uygulamasını kullanmak için teknoloji konusunda bilgili olmaları gerektiğini düşünmelerinin nedeni budur.

Dijital öğrenme kaynaklarının yerini almasıyla, en iyi dil öğrenme web siteleri ve giderek daha fazla uygulama giderek daha basit hale geldi. Kısacası, uygulamaları kullanmak için herhangi bir özel bilgiye ihtiyacınız yok, sadece ihtiyaçlarınıza uyan doğru çevrimiçi materyali bulmak için.

Örneğin, Duolingo çevrimiçi dil öğrenimi ile eşanlamlı hale geldi. Sizi meşgul etmek için basit bir arayüze ve etkileşimli bir ödül sistemine sahiptir.

İşe giderken kelime dağarcığınızı geliştirmek için daha da eğlenceli bir yol arıyorsanız, neden Clozemaster'ı denemiyorsunuz? Dilleri bağlam içinde öğretir ve kolayca gezinilebilir ve eğlencelidir!

4. Çevrimiçi dil öğrenirken konsantre olmak zor

Konsantrasyon kararsız bir şeydir ve ister çevrimiçi ister sınıfta dil öğreniyor olun, gelip gidebilir.

Sosyal medya ve Netflix tarafından dikkatin kolayca dağılabileceği doğru. Bu, çevrimiçi öğrenmeyle ilgili sınıf içi öğrenmeyle paylaşılabilecek efsanelerden biridir. Her iki ayarda da arkadaşlarınız, güzel hava ve hatta Instagram beslemeniz dikkatinizi dağıtabilir.

Nihayetinde, bir dili ne kadar etkili öğreneceğinizi belirleyecek olan şey, yeni bilgilere olan açlığınızdır.

Daha önce de belirtildiği gibi, can sıkıntısından kaçınmak ve zamanınızı dikkatinizin dağılmaması için organize etmek için etkileşimli ve eğlenceli bir şeyler bulmak önemlidir. Çevrimiçi bir öğretmenle bir dil öğrenmeyi seçerseniz, konsantrasyonunuz muhtemelen ders boyunca oldukça sabit kalacaktır.

5. Konuşacak kimseyi bulamayacağım

Hedef dilinizin ana dilini konuşan birini kastediyorsanız, hepsi kaybolmaz! Yeni bir dili nasıl öğreneceğinizi anladıkça, çevrimiçi öğrenmenin daha çok kişiye bağlı olduğu doğru olsa da, çevrimiçi konuşacak birini bulmanın yolları olduğunu göreceksiniz.

Örneğin Duolingo, hedef dilinizi diğer öğrencilerle tartışabileceğiniz forumlara sahiptir.

Yeterince rahat hissettiğinizde, benzer düşüncelere sahip dil öğrenenlerin bağlantı kurabileceği birçok çevrimiçi topluluk vardır. Küçük bir araştırma ile kısa sürede akıcı olmanıza yardımcı olacak destekleyici bir grup bulacaksınız!

6. Çevrimiçi bir öğretmenle bağlantı kurmak zordur

İnternet bağlantısı ile bu sorun kolayca çözülür! Çevrimiçi dil kursları, size günün herhangi bir saatinde bir öğretmenle konuşma fırsatı veren Google Meets veya Whereby gibi platformlardan yararlanır.

Bu, etkileşim yoluyla olayları daha iyi anlayan öğrenciler için inanılmaz derecede önemlidir. Yüz yüze bir konuşma, yeni bir dili anlamak için önemli olan jestleri, şeylerin nasıl söylendiğini ve diğer fiziksel ipuçlarını anlamanıza olanak tanır.

Bu yüzden utangaç olmayın, çevrimiçi bir öğretmen bulun, bağlanın ve öğrenmeye başlayın!

7. Sınıfta dil öğrenimi, çevrimiçi öğrenimden daha iyidir

İster çevrimiçi dil kurslarını, ister yüz yüze öğrenmeyi seçin, bu sadece bir tercih meselesi! Bir sınıfta etrafınız birkaç kişiyle çevrilidir ve konuşma şansınız yoksa öğrenme yolculuğunuzda fazla uzağa gidemezsiniz.

Daha fazla insanın olduğu bir ortamda başarılı olanlar için çevrimiçi dil öğrenimi ters etki yapabilir.

Bununla birlikte, çoğumuz gelişmek için bireysel sınıflara ihtiyaç duyarız veya kendimizi ifade etme şansı elde ederken başkalarıyla etkileşime geçebileceğimiz daha küçük gruplardaki sınıfları tercih ederiz.

Çevrimiçi öğrenme bu tür öğrenciler için mükemmeldir. Tam olarak neye odaklanmak istediğinize karar verirken okuma, konuşma ve dinleme pratiği sunar.

8. Çevrimiçi dil öğrenimi, yalnızca uygulamaları kullanmak anlamına gelir

Bu başka bir yaygın yanlış anlamadır! Bir uygulama aracılığıyla öğrenmenin en yaygın yolu olsa da, gerçek şu ki, uygulamaları başlangıç noktası olarak kullanmalısınız.

Daha hızlı akıcı olmak için, kendinizi dile kaptırmanız önemlidir. Blogları ve haber makalelerini okuyun, hedef dilinizde müzik dinleyin ve kendinizi cesur hissediyorsanız, hedef dilinizde kitap okumak kelime dağarcığını hemen oluşturmanıza yardımcı olacaktır!

Çevrimiçi öğrenmeyle ilgili bu efsaneler ortadan kaldırıldığında, çevrimiçi öğrenmenin akıcı olmanıza ve bu dil engellerini sınıfta öğrenme kadar etkili bir şekilde ortadan kaldırmanıza yardımcı olabileceğini görebilirsiniz. Öyleyse neden denemiyorsun?


yazar hakkında


Albert Learning, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, Almanca ve Rusça gibi dilleri öğrenmenize yardımcı olan ana dili İngilizce olan öğretmenlerle çevrimiçi dil kursları sağlar. Dil öğrenmeyi kolaylaştırmak için oluşturulmuş uygun fiyatlar ve iyi yapılandırılmış programlar sunar.