Keystone logo

Çevrimiçi MBA'de Geliştirdiğiniz 5 Temel Beceri

6 Şub 2024

Mariëlle Daemen & Hermina Kooyman, Maastricht School of Management tarafından yazılmıştır.

Bir online MBA aşağıdakileri dikkate zaman, avantaj ve dezavantajları karşılaştırmak online okuyan karşı kampüs bunu okuyan. Potansiyel öğrenciler tarafından sıklıkla bahsedilen endişelerden biri, gelecekteki işverenler tarafından çevrimiçi bir derecenin algılanması ile ilgilidir.

Nitekim, yakın zamana kadar, bazı işverenler bir çevrimiçi yeterliliğin değerini sorgulamış olabilir.

Bununla birlikte, çevrimiçi eğitimin artan popülaritesi, birçok saygın işletme okulunu ve üniversiteyi kampüs programlarının yanında akredite çevrimiçi MBA programları sunmaya yöneltti.

Sonuç olarak, işverenler, çevrimiçi MBA'nın yalnızca öğrencilere kampüs içi MBA ile aynı değeri sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda onları çevrimiçi bir programla çok vurgulanan önemli becerilerle donatarak onları dijital işgücüne hazırladığını giderek daha fazla fark ediyorlar.

MBA derecenizi başarıyla tamamlamak, başlı başına işverenler için bir varlıktır. Çevrimiçi bir MBA tamamlarken, işyerinde de son derece değerli olan bazı temel becerileri güçlü bir şekilde geliştireceksiniz. Zaman yönetimi, öz motivasyon ve öz disiplin gibi becerilerin yanı sıra dünyaya yayılmış sanal ekiplerle çalışma yeteneği, kariyerinizin geleceğe hazır olmasına yardımcı olacaktır.

Çevrimiçi bir MBA sırasında geliştirdiğiniz aşağıdaki beş temel beceri, işverenler tarafından sürekli gelişen işyerinde yeni çalışma yolları için önemli olarak vurgulanmıştır.

Student checking his watch

1. Zaman yönetimi

Google'da 'çevrimiçi MBA ve zaman yönetimi' yapıyorsanız, çevrimiçi MBA'nizi okurken zaman yönetimi için ipuçları hakkında çok sayıda makale bulacaksınız.

Gerçek şu ki, çevrimiçi çalışırken erteleme bir seçenek değil.

Öğrenmeyi kendi programına göre yapma esnekliğine sahip olmana rağmen, geride kalma lüksüne sahip değilsin. Zaman değerlidir ve kısa sürede iş, aile ve sosyal hayatı çevrimiçi MBA çalışmalarınızla birleştirmeye başladığınızda zamanın gerçekte ne kadar değerli olduğunu anlarsınız.

Çevrimiçi MBA'niz sırasında öğreneceğiniz en büyük becerilerden biri, çalışmalarla hayatın günlük zorluklarıyla başa çıkabilmek için zamanınızı dikkatli ve verimli bir şekilde nasıl yöneteceğinizdir - yalnızca çevrimiçi MBA çalışmalarınızı tamamlamak için değil, aynı zamanda yönetmek için de büyük bir değerdir. işinizdeki günlük iş yükü.

"Çevrimiçi MBA'niz sırasında öğreneceğiniz en büyük becerilerden biri, zamanınızı dikkatli ve verimli bir şekilde nasıl yöneteceğinizdir."

2. Öz disiplin

Zaman yönetimi ve öz disiplin el ele gelir.

Çalışırken bile çalışmalarınıza odaklanmış ve motive kalabilmeniz, bir işveren tarafından oldukça değerlidir.

Bir işveren için öz disiplin son derece değerli bir beceridir çünkü sorumluluk, çalışkanlık ve güdümlü niteliklerle eşleştirilmiştir - değişen dijitalleştirilmiş işgücünde son derece önemli olacak tüm beceriler.

3. İç motivasyonunuzu bulmak

İnsanlar dışarıdan ve içten motive edilir.

Dışsal motive ediciler arasında rekabet ve toplum, para, şöhret, tanınma yer alırken, iç motive ediciler kişisel tatmin, kişisel başarı ve tutkuya odaklanır.

İçsel motive ediciler daha uzun ömürlüdür ve kendi kendine sürdürülebilirdir.

Çevrimiçi bir MBA'i başarıyla tamamlayabilmek için, öz disiplin ve zaman yönetimi çok daha açık hale gelir ve öğrenci içsel olarak motive edildiğinde daha az ceza gibi hissedilir.

Bu içsel motivasyonu bulmak aynı zamanda iş yerinde daha mutlu ve motive olmayla sonuçlanır. Araştırmalar, iç motivatörlerle çalışan insanların daha başarılı olduğunu, çünkü daha fazla enerjiye, konsantrasyona ve daha düşük tükenme şansına sahip olduklarını göstermiştir.

Student laughing with laptop

4. Sanal ekip çalışması

Birkaç Harvard Business Review, The World Economic Forum'un "İşlerin Geleceği" raporu, Deloitte'un Dijital İşyeri raporu ve diğerleri, sanal ekip çalışmasının çoktan başladığını ancak çok yakın gelecekte daha da büyük bir gerçeklik haline geleceğini doğruladı.

Dünya Ekonomik Forumu son zamanlarda uzaktan çalışmanın (evden çalışma, tele çalışma veya evden çalışma olarak da adlandırılır) "işyerinde dönüşümün en büyük itici güçlerinden biri" olduğunu bildirdi.

Teknolojinin gelişimi, çevrimiçi MBA programlarının ekip çalışmasını ve grup ödevlerini sanal bir ortam aracılığıyla programa dahil etmesine izin verdi.

Örneğin, Maastricht School of Management (MSM) 'de Online MBA, öğrencilerin çevrimiçi platformda sürekli olarak fikirlerini paylaşmaları ve etkileşimde bulunmaları gerektiğinden, sanal ekip çalışması becerilerini geliştirecektir.

Çevrimiçi bir MBA'e sahip olmak, gelecekte işverenler için son derece değerli olacak, çünkü dünyanın her yerinden insanlarla sanal bir ortamda nasıl çalışılacağını bildiğinizden emin olacaklar.

"Teknolojinin gelişimi, çevrimiçi MBA programlarının ekip çalışmasını ve grup görevlerini sanal bir ortam aracılığıyla programa dahil etmesine izin verdi."

5. Çok kültürlü çeşitlilik

Çevrimiçi MBA, zaman, mesafe ve finansal kısıtlamaların engellerini ortadan kaldırarak, tüm geçmişlerden ve milletlerden yüksek vasıflı kişilerin çevrimiçi sınıfa girmesine izin verir.

Geçmişte, çevrimiçi çalışmalar, sınıf arkadaşlarınızı hiç tanımadan hücre hapsi ile ilişkilendiriliyordu.

Günümüzde, teknolojinin yükselişiyle birlikte çevrimiçi eğitim, çevrimiçi ağ kurduğunuz ve dünyanın her yerinden insanlarla fikirlerini tartıştığınız, oldukça çok kültürlü ve bağlantılı bir deneyim olabilir.

Sanal ve çok kültürlü ekip çalışmasının bu kombinasyonu son derece önemlidir.

Financial Times makalesine göre, bir takımda çalışabilme yeteneği, çok çeşitli insanlarla çalışabilme yeteneği ve bir insan ağı kurma, sürdürme ve genişletme yeteneği, işverenler için en önemli üç beceridir. Tüm bu beceriler, çevrimiçi bir MBA'nın çok kültürlü deneyimi sayesinde geliştirilir.

Çevrimiçi bir MBA programı okumakla ilgileniyor musunuz?

Yüzlerce MBA programına göz atmak için aramamızı kullanın!


Yazar hakkında

MSM logo


Maastricht School of Management (MSM), dünya çapında geniş bir öğrenci, mezun ve ortak ağıyla Hollanda'daki en uluslararası işletme okullarından biridir. MSM, uluslararası akredite MBA ve Yönetimde Yüksek Lisans dereceleri sunar. MSM'nin Online MBA programı, 2018 CEO Magazine Global MBA sıralamasına göre dünyanın en iyi 4. Online MBA'i seçildi.