Keystone logo

Yurtdışında Eğitim Görmek İçin En İyi 10 Neden

24 Haz 2017
How to Study Abroad

Neden Yurtdışında Eğitim? İşte Neden En İyi 10 Neden!

Yurt dışında okumak için ülkenizden ayrılmaya karar vermek büyük bir adımdır. Birçok aday öğrenci, yurt dışına taşınmayı ve uluslararası bir üniversitede okumayı düşündüklerinden, ev konforunu terk etmenin faydalarının ne olduğunu merak ediyor.

Ancak, zaten yurtdışında eğitim görmüş öğrenciler bunu yüksek sesle ve net bir şekilde ortaya koyuyor - yurtdışında okumak için birçok neden var. Sunabileceği çok sayıda yaşamı değiştiren deneyimler nedeniyle deneyimi seviyorlar.

Kendinize şunu soruyor olabilirsiniz, yurtdışında okumalı mıyım? Peki, neden dünyayı dolaşmayı ve oradayken bir derece kazanmayı düşünmüyorsun? Burada, uluslararası deneyiminizin neden hayatınızın en iyi ve en unutulmaz deneyimlerinden biri olabileceğini size anlatacak, yurtdışında eğitim almak için en önemli on nedenin bir listesini derledik.

1. Bağımsızlık Kazanın

Herhangi bir üniversite deneyimi, kişisel ve profesyonel olarak gelişme fırsatı sunsa da, öğrenciler genellikle evlerine en yakın üniversiteyi seçerek tam potansiyellerinin farkına varmayı kaçırırlar. Durum böyleyse, bu öğrencilerin mezun olduktan sonra hayata uyum sağlamaları özellikle zor olabilir.

Sınıfta uluslararası bir eğitim için yurt dışında eğitim alma nedenlerinin yanı sıra, hayatınızın geri kalanında faydalı olacak sınıf dışında da önemli “yetişkinlik” becerilerini geliştireceksiniz. Yurtdışında eğitim gören öğrencilerin yurt dışında yaşarken kendi konutlarını ayarlamaları, yabancı dil öğrenmeleri, yeni bir şehirde gezinmeleri ve yabancı bir para birimiyle bütçe ayırmaları yaygındır.

Bu deneyimler sizi hayatınızın sürücü koltuğuna oturtarak daha özgüvenli ve kendinden emin olmanızı sağlayacaktır. Kendi başınıza yaşamayı ve hayatın her kesiminden insanlarla iletişim kurmayı öğrendikten sonra eve geri dönmekten mutlu olacaksınız ve daha sonra yurtdışında yaşamaya devam etmek için becerilerinizi bile kullanabilirsiniz!

Yurtdışında nasıl eğitim alacağınızı bilmeniz mi gerekiyor?

Daha fazlasını öğrenmek için Yurtdışı Eğitim Rehberimize göz atın!

2. Kendinizi Yeni Bir Kültüre Bırakın

Kendinize şu soruyu sorarken küresel bir bakış açısı kazanmak da önemlidir: Yurtdışında eğitim almalı mıyım? Giderek birbirine bağlanan bir dünyada, kültürler arası iletişim hayati bir beceridir ve çeşitlilikle ilişki kurabilen bireyler yüksek talep görmektedir. Bu bir ders kitabı aracılığıyla öğretilemeyeceğinden, farklı geçmişlerden insanlarla nasıl iletişim kurulacağını öğrenmek için gerçek yaşam deneyimi gereklidir.

Diğer yaşam biçimlerini keşfetme fırsatına sahip olmak her zamankinden daha önemli. Yurtdışında eğitim almanın sizi yeni bir kültürün dünya görüşüne kaptıracağı garantidir, farklı bakış açılarını anlamanızı kolaylaştırırken aynı zamanda size kendinizi ifade etme becerileri kazandırır.

Doğal olarak, uluslararası sınıf deneyimi size günlük yaşamda ortaya çıkan konularda yeni fikirler ve görüşler gösterecektir. Çeşitli kültürel değerler hakkında daha geniş bir anlayışa ek olarak, dünyanın her yerinden diğer öğrencilerle tanışacak ve size yeni arkadaşlıklar kurma fırsatı vereceksiniz.

3. İşverenlere Öne Çıkın

Bu konuda daha önce yazdık, işverenler yurtdışında eğitim görmüş adayları takdir ediyor. Özgeçmişinizdeki uluslararası deneyimle, gerçek hayattan anekdotlarla desteklenen olgunluk, özgüven ve pratik becerilerle iş görüşmelerine varacaksınız.

Hala kendinize soruyor musunuz: Yurtdışında eğitim almalı mıyım? İletişim becerileri bir yana, yurtdışında okumak, işverenlerin arzu ettiği eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirir. Mezun olduktan sonra giriş seviyesi bir pozisyona başvuruyorsanız, işe alım uzmanlarının sıraladığı birçok özgeçmişten biri olacaksınız. Neden seninkini öne çıkarmıyorsun?

Yurtdışında eğitim deneyimi bir işverenin dikkatini çekecektir. Uluslararası bir programda okumak için yurt dışına taşınmak, esneklik ve risk alma isteğini göstererek sizi birçok iş için ideal aday yapar!

4. Bilginizi Genişletin

Yurtdışında okumak, eğitim veya kariyer olanaklarının daha az olduğu ülkelerden gelen öğrenciler için büyük bir fırsat olabilir. Kendi ülkenizde yüksek kaliteli üniversiteler olsa bile, yurtdışında okumak tutkularınızın peşinden gitmeniz için yeni yollar açabilir. Üniversitelerde ilgi alanınızda önde gelen araştırmacılarla çalışabilir, tarihi kütüphanelere ve yerel arşivlere erişebilir veya son teknoloji sanat sahnelerini keşfedebilirsiniz. Tüm bu yeni deneyimler, çalışmakta olduğunuz konunun daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunur.

Eğitiminizi uluslararası bir yerde sürdürmek, ilgi alanlarınızı takip etmenize ve aynı zamanda konu bilginizi derinleştirmenize ve yol boyunca yeni ilgi alanları keşfetmenize olanak tanır. Örneğin, tüplü dalıştan hoşlanıyorsanız, becerilerinizi geliştirmek veya sertifika almak için popüler dalış noktalarına yakın bir yer düşünün. Geniş bir aktivite yelpazesine yakın yaşamak üniversite yıllarınızı daha anlamlı kılacaktır.

5. Kendinizi Keşfedin

Dünyadaki her insanla birlikte, hayatınızın bir noktasında sizi siz yapan şeyin ne olduğunu merak edeceksiniz.

Okumak için yurt dışına taşındığınızda, dünyayı, özellikle de kendi ülkenizi yeni bir ışık altında görme şansına sahip olacaksınız. Birçok uluslararası öğrenci, deneyimlerinin hayatlarının geri kalanında kişisel gelişimleri üzerinde büyük bir etkisi olduğunu bildirmektedir.

“Normal” olarak kabul ettiğiniz birçok düşünce, kavram ve fikir, gerçekte ulusal kimliğinizin bir parçasıdır. Diğer öğrencilerin yetiştirilme tarzlarının ve deneyimlerinin ne kadar farklı olduğunu görünce şaşıracaksınız. Ancak bu gerçekleşmeler yurtdışında eğitim almanın en anlamlı yönlerinden biridir.

Akademik avantajların ötesinde, neden yurtdışında eğitim almalısınız? Kendinizi gerçekten bulmak istiyorsanız, yurtdışında okumak size hayata yaklaşmanın başka yollarını gösterecek ve aynı zamanda sizi nasıl yaşayacağınız konusunda daha bilinçli kararlar almaya zorlayacaktır.

6. Dünyayı Gezin

İlk kez yeni bir şey yaptığınızda, gerçekten korkutucu görünebilir.

Birçok uluslararası öğrenci için yurtdışında okumak, kendi ülkelerinden ilk ayrılışları olacaktır. Üniversiteler tipik olarak bu öğrencileri kişisel dünya anlayışlarını geliştirirken ve yeni bir ülkede bağımsız olarak nasıl yaşayacaklarını öğrenirken destekler.

Yurtdışında okumak için diğer tüm harika nedenlerin yanı sıra, dünyanın herhangi bir yerinde kullanabileceğiniz değerli seyahat becerilerini de öğrenebilirsiniz. En iyi yerel restoranları belirleyebildiğinizi, bilmediğiniz bir şehirde yolunuzu bulabildiğinizi ve hatta yeni bir yerde toplu taşımayı nasıl kullanacağınızı çözebildiğinizi hayal edin. Yolunuzu bulmanıza yardımcı olacak birçok ücretsiz uygulama da var.

Yurtdışında öğrenim göreceğiniz şehirde yaşama konusunda uzman olurken, aynı zamanda dünyanın geri kalanını size açacak olan aktarılabilir beceriler de öğreneceksiniz.

Yurtdışında eğitim görmeyi ve seyahat etmeyi göze alıp alamayacağınızdan emin değil misiniz? Çalışmalarınızı finanse etmenize yardımcı olmak için Yurtdışı Eğitim Burs Rehberimize erişin! Öğrenim ücretleriniz ne kadar düşük olursa, o kadar çok yer keşfedebilirsiniz!

7. Ağınızı Genişletin, Dünyanın Her Yerinden Arkadaş Edin

Yurtdışında eğitim gören bir öğrenci olarak, otomatik olarak üniversitenizdeki diğer uluslararası öğrencilerden oluşan geniş bir ağın üyesi olursunuz. Üniversiteler ayrıca herkese ev sahibi ülkelerinde yeni bir arkadaş grubu edinme fırsatı vermek için uluslararası öğrencileri için sık sık özel etkinliklere ev sahipliği yapar.

Bunu akılda tutarak, her kıtadan arkadaş edinmek kolaydır. Hepiniz aynı gemidesiniz - heyecanlı, belki biraz gergin ve yeni ülkenizi keşfedebileceğiniz yeni arkadaşlar edinmeye hazırsınız. Birçoğunuz eğitiminizin sonunda kendi ülkenize dönebilirken, uluslararası öğrenciler programları bittikten sonra uzun süre iletişim halinde kalma eğilimindedir.

Diğer iyi haber şu ki, dünyanın dört bir yanına dağılmış arkadaşlarınızla seyahat fikirleriniz veya başka yerleri ziyaret etme fırsatlarınız asla tükenmeyecek. Ayrıca kişisel bir tur rehberine ve hatta belki de ücretsiz konaklamaya sahip olmanın ek avantajını da elde edersiniz, bu da size yurtdışında okumak için daha da fazla neden verir!

Yurtdışında eğitim alanlarını ve programlarını keşfetmeye hazır mısınız?

Mükemmel eşleşmenizi bulmak için aramamızı kullanın!

8. Yeni Bir Dil Öğrenin

Yurtdışında eğitim almak, genellikle uluslararası öğrencilere yeni ev sahibi ülkenin ana dilini öğrenme fırsatları sunar. Japonca, Almanca, İtalyanca veya İsveççe olsun, neden Yeni Yıl kararınızı takip edip yeni bir dil öğrenmiyorsunuz?

Kalış sürenizin uzunluğuna bağlı olarak, akıcılığa erişebilir veya ulaşamayabilirsiniz. Ancak, kesin olan bir şey var ki, ev sahipleri yaptığınız her türlü çabayı takdir edeceklerdir. Yerel dili biraz öğrenmek bile, daldırma yolunda uzun bir yol kat eder.

Ayrıca yetenekli yerli öğretmenler tarafından verilen dersleri alma avantajına da sahipsiniz. Dil değişim kulüpleri veya yerel tanıdıklar ve arkadaşlarınızla onların dillerinde sohbet etmeye çalışmak dil öğrenmenizi hızlandıracak ve sizi daha fazla uluslararası fırsatlara açacaktır.

9. Gizli Mücevherleri Bulun

Belki Instagram akışınız biraz sönük görünüyor veya belki de sadece maceracı bir ruhsunuz ve keşfetmek istiyorsunuz.

Elbette rehber kitaplar sizi her şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlere yönlendirecektir. Ancak bunların ötesinde, içinden geçen turistlere genellikle reklamı yapılmayan, deneyimlemeye değer pek çok şey var.

Böylece, yeni şehrinizde yerel gibi gezinmeyi öğrenirken, unutulmaz deneyimler yaşatan en iyi parkları, restoranları, barları, kafeleri ve alışveriş noktalarını keşfetmeye başlayacaksınız.

Ayrıca yerel halkın zamanlarını nerede geçirdiğini de öğreneceksiniz: gizli plajlar, şelalelere bakan restoranlar, pitoresk göllerin yakınındaki kamp alanları, dağ kulübeleri, kale kalıntıları ve daha önce rehber kitaplarda yer almayan birçok mücevher.

10. Eve Dönmenin Keyfini Çıkarın

Belki de şu an evde rahatsam yurtdışında eğitim almalı mıyım diye düşünüyorsunuz. Uluslararası deneyiminizden sonra, evde olmanın gerçekten ne anlama geldiğini daha iyi anlayacaksınız.

Her gün yanından geçtiğiniz günlük şeyler daha fazla anlam kazanmaya başlayabilir. Yurtdışında okurken özlediğiniz kültürünüze ait unsurlar size hem tanıdık hem de yeni gelecek. Kendi ülkenizde yeni şeyler denemek ve yeni yerler keşfetmek için güvenle geri döneceksiniz.

Yurtdışında okumak için sonsuz gibi görünen nedenlerle, uluslararası bir eğitim alma kararı hiç bu kadar kolay olmamıştı.